רבבות בתחריר נגד סולימאן ו"שרידי המשטר הישן"

המפגינים, בהם תומכי "האחים המוסלמים", נושאים שלטים בהם נראה מקורבו של מובארק לצד מגן דוד, וקוראים להחרמת מועמדותו לנשיאות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

עשרות אלפי בני אדם הפגינו היום (שישי) בכיכר תחריר שבקהיר, במחאה על מועמדותו לנשיאות של עומאר סולימאן, שהיה סגנו של נשיא מצרים לשעבר חוסני מובארק ושר המודיעין תחת שלטונו. תנועת "האחים המוסלמים" קראה להמונים לצאת לרחובות למען הרחקת שרידי המשטר הישן מהשלטון, לאחר שסולימאן הכריז בשבוע שעבר על כוונתו להתמודד. עם זאת, תנועות הצעירים שהובילו את המהפכה קראו להפגנות נפרדות, ולהחרמת האירוע של התנועות האסלאמיות.

המפגינים נופפו בדגלים הירוקים של האחים המוסלמים, לצד דגלי מצרים, וקראו לביטול המשטר הצבאי. בחלק מהשלטים שהונפו נראו סולימאן ומובארק, כשלצדם מגן דוד, להדגשת קרבתם של השניים לישראל.

נגד סולימאן מתנהלת מערכה כבדה הן מצד חוגים דתיים והן מצד ליברלים וחילוניים שמתנגדים למועמדותו בהיותו חלק מן המשטר הקודם. סולימאן נתפש עתה כמועמדה של המועצה הצבאית העליונה אשר נמצאת בעקבות זאת בלבה של הביקורת הציבורית. "סולימאן, האם אתה חושב שדבר לא השתנה?", קראו המפגינים, בכיכר שהיתה הסמל להתקוממות שהביאה להדחת מובארק. הם הפגינו גם נגד מועמדותו של אחמד שאפיק, שהיה ראש הממשלה בימיו האחרונים של שלטון מובארק.

מפגינים בתחריר מחזיקים שלטים עם תמונתו של סולימאן ומגן דוד

במקביל, הפרלמנט המצרי, הנשלט על ידי האחים המוסלמים, אישר אתמול הצעת חוק האוסרת על פקידי ממשל בכירים בתקופתו של מובארק מלהתמודד בבחירות לנשיאות. הצעת החוק נועדה לסכל למעשה את מועמדותו של סולימאן ושאפיק. עם זאת, החוק שעבר בפרלמנט מצריך את אישורה של המועצה הצבאית העליונה. שלא ברור מה תהיה עמדתה בעניין.

על פי החוק, כל מי שכיהן בעשר השנים האחרונות לפנני המהפכה כראש ממשלה, סגן נשיא או יו"ר מפלגת השלטון בעבר, לא יוכל להתמודד במשך עשר השנים הבאות לנשיאות. האחים המוסלמים מנסים להפעיל לחץ על המועצה לאשר את החוק, והמועצה עדיין לא החליטה. זה צפוי להיות מוקד העימות הבא בין האאחים המוסלמים למועצה הצבאית השלטת.בראיון לעיתון "אל אהראם", אמר סולימאן כי בכוונתו להמשיך עם הקמפיין.

הבחירות לנשיאות ייערכו ב-23-24 במאי ואם אף אחד מהמועמדים לא יקבל 50 אחוזים מהקולות בסיבוב הראשון, יתקיים סיבוב שני בחודש יוני. על פי תוצאות סקר "אל אהראם" שפורסם השבוע, עמרו מוסא, שר החוץ המצרי לשעבר ומזכ"ל הליגה הערבית, זוכה ל-30.7% מהקולות. במקום השני, בפער קטן עם 28.8% מהקולות, נמצא המועמד הסלפי השייח' חאזם סאלח אבו איסמעיל, המקדם בחודשים האחרונים אג'נדה דתית רדיקאלית. הנשיא החדש ייכנס לתפקידו בתחילת יולי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ