הודו ניסתה טיל גרעיני בין-יבשתי המגיע עד בייג'ין

מערכת הביטחון ההודית הודיעה בגאווה כי "הפכה למעצמת טילים". הטיל ששוגר הבוקר בהצלחה בעל טווח של 5,000 ק"מ ומגיע לכל עיר בסין

לוגו אי-פי
אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לוגו אי-פי
אי-פי

כמה ימים אחרי שצפון קוריאה חשפה "טיל בין יבשתי חדש", הודו הודיעה הבוקר (חמישי) כי שיגרה בהצלחה טיל המסוגל לשאת ראש נפץ גרעיני שמעניק לה, לראשונה, את האפשרות לתקוף ערים גדולות בסין, לרבות בייג'ין ושנחאי. הודעת הממשל שיבחה את הטיל הקרוי אגני-וי (Agni-V), בעל הטווח של 5,000 קילומטר, ותיארה אותו כתוספת משמעותית למאמצי המדינה להשיג עליונות אזורית.

ראש ארגון המחקר והפיתוח הביטחוני ההודי, ויג'איי סאראוואט, אמר שהטיל שוגר ב-8:07 (שעון מקומי) מהאי ווילר שבחוף המזרחי. סאראוואט סיפר לערוץ טיימס נאו ההודי כי במעופו הגיע הטיל עד לגובה של 600 קילומטרים, וכי "שלושת שלבי השיגור" פעלו כמתוכנן. "בעקבות השיגור הזה, הודו התגלתה היום כמעצמת טילים, היא הפכה היום למדינה בעלת יכולת פיתוח, ייצור ובנייה של טיל ארוך טווח", התפאר סאראווט והוסיף: "היום נכנסו לרשימת שש המדינות המסוגלות לעשות זאת".

לפי הדיווח, השיגור אמור היה להתבצע ברביעי בלילה אך הוא נדחה בעקבות תנאי מזג האוויר. מנהל המשימה ההודי, אווינאש צ'אנדרה, סיפר גם הוא שהשיגור הבוקר עבר ללא תקלות: "השגנו בדיוק את מה שרצינו להשיג במשימה הזאת", אמר.

שיגור הטיל Agni-V

הטיל Agni-V מונע בדלק מוצק. הוא בעל שלושה שלבים ומתוכנן לשאת ראש נפץ במשקל של עד 1.5 טון. הטיל באורך 17.5 מטרים, שוקל 50 טון לפני השיגור, ועלות פיתוחו הכוללת עמדה על 25 מיליארד רופי (486 מיליון דולר). הטיל יכול להתנייד ברחבי המדינה באמצעות כלי רכב שיישא אותו בכביש, וגם ברכבת. על פי הנתונים שסיפק הממשל, הטיל מסוגל לשאת מגוון ראשי קרב וכן לשאת לוויין לאטמוספרה. עוד נמסר כי בטרם הוא יהיה מבצעי, דרושים עוד ארבעה או חמישה ניסויים. לפי ההערכות, הוא ייכנס לארסנל ההודי ב-2014 או 2015.

על אף השיגור הבוקר, סין נמצאת הרבה לפני הודו במרוץ חימוש הטילים. לסינים יש טיל בין-יבשתי המסוגל להגיע לכל מקום בהודו. ברשות הודו כרגע טיל על טווח העומד על רק 3,500 קילומטר שלא מכסה ערים רבות בסין.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ