אובמה: עלינו לעשות הכול כדי לעצור את הזוועות של ימינו

בטקס לרגל יום השואה בארה"ב, שגריר ישראל בוושיגטון חזר על המסר של ראש הממשלה נתניהו והשווה בין המשטר הנאצי לאיום האיראני בן ימינו

נטשה מוזגוביה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נטשה מוזגוביה

ארה"ב מציינת היום (חמישי) את יום השואה בטקסים בהשתתפות השגריר הישראלי, מייקל אורן, ושר הביטחון אהוד ברק המבקר בארה"ב.

שגריר ישראל בארה"ב מייקל אורן דיבר בטקס נגד הטריוויאליזציה של השואה, ואמר כי רצח של שישה מיליון יהודים היה "ייחודי בצורה בלתי נסבלת, ולמרות שההיסטוריה האנושית רוויה בזוועות, מלחמות ומעשי טבח, אי אפשר להשוות בין זה לבין גודל השואה".

כמו ראש הממשלה, בנימין נתניהו, גם אורן השווה בין האיום האיראני למשטר הנאצי. "איננו יכולים להתעלם מהדמיון בין התנאים שהובילו לשואה ואלה שאנו עדים להם היום", אמר. לפני 80 שנה, העולם לא היה במצב רוח לעימות, האנשים היו מותשים מהקורבנות של מלחמה שהסתיימה לא מזמן. הכלכלה היתה במשבר. שיעור האבטלה היה גבוה, עיקולי בתים היו סיפור נפוץ. ובזמן הזה תנועה קיצונית ולוחמנית חלמה על שליטה אזורית ועולמית, עם המנהיג העליון שלהם הם שרפו ספרים וסילקו את המתנגדים הדמוקרטים שלהם, אגרו נשק ופלשו למדינות השכנות, והציגו את העם היהודי בתור סרטן שצריך לעקור", אמר אורן.

"גם היום יש משטר קיצוני כזה - איראן", הוסיף. "גם להם יש מנהיג עליון, גם הם מחסלים את המתנגדים הדמוקרטים שלהם, תומכים בטרור ומבקשים להשיג שליטה אזורית ועולמית. גם הם תומכים בגזענות ומכחישים רצח של שישה מיליון יהודים על ידי הנאצים ונשבעים לרצוח שישה מיליון נוספים בישראל". אורן ציין עוד כי איראן עם נשק גרעיני יכולה לסחוט את העולם ולסכן חיי מיליונים, ושיבח את ארה"ב שמתמודדת מול המשטר האיראני למרות בעיותיה מבית.

שגריר ישראל בארה"ב, מייקל אורן, בטקס יום השואה בוושינגטון

את הממשל האמריקאי ייצג בטקס שר האוצר טימותי גייטנר. "כשאני חושבים על השואה, אנו נאלצים להתמודד עם יותר מאשר רשע של אדולף היטלר", אמר גייטנר. "עלינו להתמודד גם עם הכשלים שאפשרו לרצח העם הזה לקרות - כשלים מוסריים, מוסדיים, הפחד והאדישות והשנאה. אנו חיים בעולם שבו לאנשים עדיין יש רצון מטריד לנצח, לכלוא ולרצוח אחרים בגלל האל שהם מאמינים בו או בגלל שהם שונים. בהתמודדות מול המציאות הזאת, העולם הוא מקום מורכב, אך האחריות הבסיסית שלנו בתור בני אדם היא לא מורכבת. להגן על החלשים. לספק מקלט לאלה שזקוקים לו. להתנגד לרוע בכל צורותיו. וזה דורש מעשים".

נשיא ארה"ב, ברק אובמה, התייחס אף הוא ליום השואה ואמר כי "אנו מוקירים את זיכרון שישה מיליון גברים, נשים וילדים חפים מפשע, שנשלחו אל מותם רק בגלל אמונתם היהודית. אנו מתפעלים מאלה שנלחמו בגטאות ובמחנות, כנגד כל הסיכויים, ובציון מאה שנה להולדתו של ראול ולנברג, אנו ניצבים ענווים מול המצילים שסירבו לעמוד אדישים בצד מול הרשע. עוד אמר אובמה כי "בתור חברות, עלינו להאבק נגד הבורות והאנטישמיות, כולל אלה שמנסים להכחיש את השואה. בתור אומות, עלינו לעשות כל מה שביכולתנו למנוע ולשים קץ לזוועות של ימינו". אובמה אף יישא דברים במוזיאון השואה בוושינגטון בשבוע הבא.

גם חברי קונגרס רבים הוציאו הודעות בנושא. יו"ר ועדת החוץ של בית הנבחרים, אילאנה רוס-לטינן, אמרה כי "זו אחריותנו לאשר מחדש את ההתחייבות לעולם לא לשכוח את הזוועות ולעולם לא לאפשר לזה לקרות שוב. נמשיך להילחם נגד השנאה, הדעות הקדומות והאנטישמיות עם חינוך לסובלנות ולקבלת האחר".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ