תמרון צבאי של ארה"ב והפיליפינים עלול להצית עימות עם סין

האזהרה נגד התרגיל המשותף הגיעה על רקע מתיחות גוברת בין סין לפיליפינים סביב השליטה בים סין הדרומי; סין ורוסיה פתחו בתמרונים צבאיים משותפים

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רויטרס

צבא סין הזהיר שלשום את ארה"ב כי תמרוניה הימיים המשותפים עם הפיליפינים מגבירים את הסיכון לעימות מזוין. ההודעה החמורה, המהווה החרפה של התבטאויות סיניות נגד מעורבות אמריקאית באזור, מתפרסם על רקע מתיחות גוברת בין סין לפיליפינים בשבועות האחרונים על רקע השליטה בים סין הדרומי.כוחות אמריקאיים ופיליפיניים פתחו ב-16 באפריל בתמרון ימי שנתי, על רקע סכסוך ימי בין בייג'ין למנילה. שתי המדינות מאשימות זו את זו בפלישה למים הטריטוריאליים של זולתה. התמרונים המשותפים נערכים באזורים ימיים שונים מסביב לפיליפינים. אחד התמרונים, שהתחיל אתמול, נערך בים סין הדרומי, אזור עשיר בנפט וגז שבו עוברים נתיבי שיט מסחרי רבים.

אתמול הזהיר הצבא הסיני את ארה"ב ששיגור ספינות מלחמה אמריקאיות ופיליפיניות לאזור, עלול לדרדר את המצב לכדי עימות, וגלגל את האחריות לוושינגטון. "כל מי שעיניו פקוחות ראה כי התמרונים האלה משקפים הלך רוח, שיוביל את סוגיית ים סין הדרומי לעימות צבאי", נאמר בפרשנות שנכתבה בעיתון הנחשב לשופר של הצבא הסיני. הפנטגון אמר בתגובה שמדובר בתמרון שגרתי.

בתוך כך, סין ורוסיה פתחו אתמול בתמרונים צבאיים משותפים, המצביעים על הידוק היחסים בין שני הצבאות והגברת שיתוף הפעולה בין המדינות בעניינים בינלאומיים. הטלוויזיה הממלכתית של סין CCTV הודיעה שששת ימי התמרון יכללו, בין היתר, הדמיית התגוננות מפני התקפות אוויר וצוללות ופעולות חילוץ, תוך שימוש בטכנולוגיה מתקדמת. שיתוף הפעולה הצבאי, שהחל ב-2005, נעשה במסגרת ארגון שנחאי לשיתוף פעולה, הכולל מדינות במרכז אסיה המבקשות להוות משקל נגד להשפעתה של ארה"ב באזור.

מפגינים נגד נוכחות ארה"ב בפיליפינים, בשבוע שעברצילום: אי-פי

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ