אובדנותם של צעירי רוסיה

שיעור ההתאבדויות בקרב צעירים ברוסיה גדול פי 3 מהממוצע בעולם. מומחים טוענים כי הסיבה לכך היא היעדר מוסדות מתאימים לנערים במצוקה נפשית

גלן קייטס, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גלן קייטס, ניו יורק טיימס

רוסיה חווה בחודשים האחרונות גל התאבדויות חסר תקדים בקרב בני נוער. בפברואר השנה קפצו שתי בנות 14 יד ביד אל מותם מהקומה ה-16 של בניין מגורים במוסקווה. מאז גדל משמעותית מספר ההתאבדויות, והשיא היה ב-9 באפריל, אז נמנו שש התאבדויות בתוך 24 שעות.

בדו"ח מטעם קרן הילד של האו"ם שפורסם בשנה שעברה נאמר כי רוסיה, על 143 מיליון תושביה, נמצאת במקום השלישי בעולם מבחינת מספר התאבדויות הילדים. גם שני המקומות הראשונים שייכים לרפובליקות סובייטיות לשעבר, קזחסטאן ובלרוס. נוסף על כך, ממוצע ההתאבדויות בקרב בני נוער בעולם הוא שבע ל-100 אלף, ואילו ברוסיה מדובר ב-22 ל-100 אלף.

שעה שהשגשוג והצמיחה ריסנו מעט את גל התאבדויות המבוגרים, שיעור ההתאבדות בקרב בני נוער ברוסיה הוא השלישי בעולם. לדעת מומחים הסיבות לכך הן אלכוהוליזם, תפקוד משפחתי לקוי וסיבות אחרות שמקורן בקריסת ברית המועצות כגון היעדר תשתית לטיפולים נפשיים ורשת סיוע ותמיכה לבני נוער.

תלמידים במוזיאון במוסקווה, בתחילת החודשצילום: רויטרס

הנשיא דמיטרי מדוודב נדרש אף הוא לסוגיה ופנה לתקשורת כדי להתריע מפני מתן פרסום רחב מדי לתופעה. "זה מצב מדאיג ביותר, אבל לא מדובר בכדור שלג שיגדל משנה לשנה" העריך מדוודב, שהוסיף כי "יש לטפל בעניין ברגישות רבה".

"יש סיבות רבות להתאבדויות" אומר הפסיכיאטר בוריס פולוז'יי מהמרכז הפסיכיאטרי במוסקווה. "מדובר בגורמים חברתיים, רפואיים, פסיכולוגיים", אומר פולוז'ויי, והוסיף כי, "לרוע המזל, אין ברוסיה מערכת שתטפל במקרים כאלה". לפי החוק הרוסי, בכל בית ספר עובד לפחות פסיכולוג אחד, וקו סיוע נפשי בפרישה ארצית מופעל למען אנשים בעלי נטיות אובדניות. חוץ מאמצעים אלה לא נעשה כמעט דבר לפתרון הבעיה ברמה הפדרלית. בפברואר הכריז נציב התלונות למען
זכויות הילדים כי המצב גובל באסון.

"זה נושא שפקידים ואנשי מינהל אינם אוהבים", אומר פולוז'יי, שציין כי המחלקה האמורה לעסוק במניעת התאבדויות במשרד הבריאות דואגת כיום רק לאיסוף נתונים. "זה נורא, כי מדובר בחייהם של ילדים", הוא אומר.

"ילדים קטנים נמצאים במסגרת, ולמבוגרים קל יותר להתמודד איתם. אבל כשהם גדלים, הם רוצים להתנתק ממשפחותיהם". אומר פולוז'יי. המרכז, שמטפל בחינם בכ 400 בני נוער בשנה, נחשב לחריג ברוסיה. לדברי פולוז'יי, הורים ומורים רוסים אינם מייחסים חשיבות להתבטאויות אובדניות של ילדים ואינם רואים בהן קריאה לעזרה אלא ניסיון להפעיל מניפולציות.גישה זו מבודדת עוד יותר את הצעירים ומחזקת את תפישתם שלפיה איש לא יבין אותם, לעולם. "כשמישהו מתאבד הוא לא חושב על חייו. מטרתו היא להעניש אחרים", מסכם פולוז'יי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ