רשת בריטית מחרימה חברות ישראליות המייצאות מוצרים מהשטחים

זו הפעם הראשונה שבה הוחלט להפסיק באופן גורף את קשרי המסחר עם חברות ישראליות הפועלות בשטחים. הנפגעות העיקריות: אגרסקו, מהדרין וערבה

אנשיל פפר
אנשיל פפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אנשיל פפר
אנשיל פפר

אחת מרשתות הסופרמרקטים הגדולות בבריטניה הודיעה היום (ראשון) כי בכוונתה להחרים כל יצוא של תוצרת חקלאית מישראל, הכולל בחלקו מוצרים מהגדה.

בעוד יבואני מזון בבריטניה החלו מזה זמן לסמן מוצרים מההתנחלויות, ובמקרים אחדים אף ננקטו צעדים מעשיים להחרמה של מוצרים אלה, זו הפעם הראשונה שבה חברה מרכזית החליטה להפסיק באופן גורף את כל קשרי המסחר שלה עם חברות המייצאות מוצרים שמקורם מעבר לקו הירוק ובהתנחלויות.

שלושת החברות הישראליות שצפויות להיפגע ממהלך הן אגרקסקו, מהדרין וערבה. ההודעה פורסמה בסוף השבוע האחרון בהשפעת קמפיין המופעל מזה מספר שנים מצד ארגונים פרו-פלסטינים (BDS) שחרטו על דגלם את הקריאה להחרמה, ניתוק והפעלת סנקציות על ישראל. יבואנית המזון Co-op, המחזיקה ברשת הסופרמרקטים החמישית בגודלה בבריטניה, הדגישה עם זאת כי לא מדובר בחרם עקרוני על ישראל, וכי תמשיך לסחור עם חברות שיוכלו לספק ערובה לכך שאינן מוכרות מוצרים מיישובים שמעבר לקו הירוק.

ראש הממשלה הפלסטיני סאלם פיאד מבקר בסופרמרקט ברמאללה כחלק מקמפיין החרמת מוצרי התנחלויות

בעבר הובילו את המגמה להגבלת הייצוא לאירופה של סחורה חקלאית ותוצרים מההתנחלויות האיחוד האירופאי וממשלת בריטניה. ב-2009 פרסמה הממשלה הבריטית לדרישת ראש הממשלה דאז גורדון בראון, קווי יסוד שהורו לקימונעים על סימון בתווית מוצרים של שיוצרו בהתנחלויות, לצורך הבחנה בין מוצרים פלסטינים למוצרים שיוצרו בתחומי הקו הירוק. קווי יסוד אלה הופיעו בהמשך לסירוב מצד ישראל לסמן בתווית מיוחדת מוצרים שיוצאו לאיחוד האירופאי. סוגייה זו תפסה בזמנו מקום מרכזי בחילוקי הדעות שהתגלעו בין ממשלות ישראל ובריטניה.

בשנים האחרונות, השדולה הפרו-פלסטינאית (BDS) שמה לה למטרה לפגוע בחברות כמו אגרקסקו, קואופרטיב ייצוא מוביל של חקלאים רבים בישראל, תוצרת מהקיבוצים ומחברות קטנות יותר, שהמשיך לייצא בין השאר גם מוצרים מההתנחלויות.

האם לחרם הבריטי תהיה השפעה? בואו לדבר על זה בפייסבוק

הילארי סמית', מארגון Boycott Israel Network ברכה על החלטת קואופרטיב המזון הבריטי, בציינה כי החברה "הפכה למובילה עולמית של המגמה בבחירתה ההיסטורית לגרום לחברות לתת את הדין על כך שהן שותפות להפרה חוזרת של זכויות האדם המתרחשת בשטחים על-ידי ישראל. אנו מקווים בהחלט כי חברות יבוא נוספות יאמצו צעדים דומים בהתאם".

ממשרד החוץ בירושלים נמסר בתגובה כי "מצער לראות כי ישנם גורמים, המעמידים פנים כי הם פועלים ממניעי שלום ופיוס, ובו-זמנית מקדמים אג'נדה שלילית של חרמות, מלבים אווירה של עימות ומרחבים את הפער בין הצדדים. מוטב היה אם ארגונים אלה היו פונים לגישה חיובית יותר בפיתרון המשבר".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ