גורם בכיר בצה"ל: נפילת אסד תיקח זמן רב יותר משחשבנו

בדצמבר האחרון אמר ברק כי אסד "ייפול תוך שבועות"; גורמי מודיעין במערב: עשרות קצינים סורים בכירים נהרגו מאז החלו הקרבות עם המורדים

עמוס הראל ואבי יששכרוף
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עמוס הראל ואבי יששכרוף

עשרות קצינים בכירים בצבא סוריה, בדרגות המקבילות לאלוף-משנה ותת-אלוף, נהרגו בחודשים האחרונים בקרבות עם כוחות המורדים. כך עולה ממידע שהגיע לגורמי מודיעין במערב.

בצה"ל מעריכים כי את מרב הקשיים לשלטונו של נשיא סוריה, בשאר אל-אסד, מציבה כעת ההתנגדות החמושה למשטרו, יותר מאשר ההפגנות האזרחיות נגדו בערים הגדולות. גם השלטון הסורי מודאג יותר מהאיום הצבאי הפנימי הנשקף לקיומו של המשטר, בהשוואה להפגנות, אף שאלו זוכות לסיקור תקשורתי ניכר. מאז תחילת העימותים בסוריה, במארס 2011, נהרגו בקרבות יותר מעשרת אלפים בני אדם, בהם כאלפיים מאנשי כוחות הביטחון.

בסוף השנה שעברה העריכו באמ"ן ובמטה הכללי של צה"ל כי משטר אסד ייפול בתוך חודשים. שר הביטחון, אהוד ברק, אף הגדיל לעשות ובדצמבר האחרון חזה כי אסד יאבד את השלטון "בתוך שבועות".

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ועדכונים מהעולם ישירות לפייסבוק שלכם

ראש השב"כ לשעבר, יובל דיסקין, שדבריו זכו להדים בולטים בסוף השבוע, תקף את ברק גם בשאלה זו ואמר כי "אסד ישרוד גם אחרי הבחירות בישראל וגם אחרי מפלגת העצמאות (סיעתו של ברק. ע"ה). אם המערב לא יתערב בנעשה בסוריה, אין סיכוי שמשטר אסד יסיים את תפקידו".

גורם בכיר במטכ"ל אמר ל"הארץ" כי "הכיוון, נפילת משטר אסד, ברור אבל זה ייקח יותר זמן ממה שחשבנו. ההפגנות אינן העיקר ונראה שאסד הבין זאת לפנינו. ההשפעה העיקרית היא של הפעילות החמושה, אבל זו מאוד מקומית בינתיים".

במארס השנה ניסו התארגנויות שונות של מורדים ליצור "כיסי התנגדות" עצמאיים בערים הגדולות. כוחות הביטחון של אסד הגיבו בברוטאליות חריגה אפילו ביחס להתנהלותם קודם לכן והצליחו להשתלט על שכונות שהוגדרו כעצמאיות, בהן שכונת באב עמרו בעיר חומס, תוך שעשו טבח בתושביהן.

מאז, המורדים החמושים חזרו לטקטיקה של הטרדות ומארבים, במקום עימותים חזיתיים שבהם תהיה ידו של הצבא על העליונה. המטרה היא לשחוק בכך את עוצמתו של הצבא הסורי ורוח הלחימה שלו. אולם, אף שבדרך זו הצבא סופג אבידות רבות, המורדים אינם מצליחים לפי שעה ליצור מתקפה מרוכזת, שתביא להפלת השלטון. העדר מהלך בינלאומי נרחב להחלפת השלטון מסייע גם הוא להישרדותו של אסד.

פרופ' אייל זיסר, מומחה לסוריה ודיקאן הפקולטה למדעי הרוח באוניברסיטת תל אביב, אומר כי להערכתו החשש כיום של המשטר בסוריה הוא בראש ובראשונה מאובדן יכולתו לשלוט ברחבי המדינה. לדבריו המליציות החמושות גורמות למשטר לדמם, לא יותר מכך. אולם הבעיה הגדולה שעמה נאלץ אסד להתמודד כיום היא אי המשילות שלו באזורים נרחבים.

לדברי זיסר ההפגנות והמיליציות גם יחד דוחפות את המשטר להוציא מבצעים צבאיים גדולים שלאחריהם נכבשים שטחים. "אולם לאורך זמן לא ניתן לשמר 'כיבוש', זו בעיה עבור המשטר מאחר שקבוצות שלמות באוכלוסיה אינן סרות יותר למרותו", אומר זיסר.

בינתיים דיווחו אתרי האופוזיציה הסוריים כי 23 בני אדם נהרגו אתמול ברחבי המדינה מאש כוחות הביטחון. ראש משלחת הפקחים מטעם האו"ם, הגנרל הנורבגי רוברט מוד שבא אתמול לדמשק הפציר בנשיא אסד ובכל הקבוצות האחרות בסוריה להפסיק את האלימות. הוא הודה כי בפני אנשיו עומדת משימה מורכבת מאוד.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ