שחר של שנאה

תנועה לאומנית קיצונית, שסמלה מזכיר צלב קרס ובמטה המרכזי שלה באתונה מוצגים לראווה עותקים של "מיין קאמפף", זוכה לתמיכה גוברת ביוון ועלולה להיכנס לראשונה לפרלמנט

ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ניו יורק טיימס

בבוקר אחד בתחילת אפריל עמדו חברי תנועת "שחר מוזהב" הלאומנית-קיצונית בשוק הירקות בשכונת פפאגו האמידה באתונה. הם באו כדי לשכנע את התושבים לבחור בהם בבחירות לפרלמנט שיתקיימו ב-6 במאי.

איליאס פנגיוראטיס, דובר התנועה ואחד ממועמדיה בבחירות, חילק במקום עלונים לעוברים ושבים וקרא: "זה מצע המפלגה שלנו: למען יוון נקייה ובטוחה, ליוונים בלבד".

הוא התקרב לאשה מבוגרת שסיפרה לו על בת משפחה שלה שנשדדה באחרונה. "הם השליכו אותה ארצה ולקחו ממנה 600 אירו שמשכה מהבנק בשביל לשלם למוסד שבו בעלה מאושפז", סיפרה. "היא קומוניסטית, אבל היא אמרה לי כי היא מתכוונת לדווח על המקרה לשחר מוזהב".

דבריה מעידים על הצלחת הארגון הרדיקלי - שמוכר בעיקר בשל עימותים אלימים עם מהגרים באתונה והעובדה שחלק מחבריו נוהגים להצדיע בעצרות במועל יד - להרחיב את שורותיו ולעשות הון פוליטי מהפחד בציבור, ובייחוד מחששו שההגירה הבלתי חוקית למדינה יצאה מכלל שליטה בימים של מצוקה כלכלית.

לפי רוב הסקרים, צפויה תנועת שחר מוזהב לעבור את אחוז החסימה (3%) ולהיכנס לפרלמנט. אבל גם אם המפלגה הקיצונית לא תצליח להיכנס לפרלמנט, הרי שהשפעתה על השיח הפוליטי הכללי כבר ניכרת. על רקע החשש מהגירה והעלייה בשיעורי הפשיעה, התחילו גם שתי המפלגות הגדולות במדינה, המפלגה הסוציאליסטית והמפלגה הדמוקרטית החדשה (השמרנית), להטות אוזן לרגשות הלאומניים. הן שברו ימינה במערכת הבחירות, שבה שאלת ההגירה נהפכה לנושא מרכזי לא פחות מהכלכלה.

פרשנים סבורים שתנועת שחר מוזהב משגשגת במקום שבו המדינה לא נוכחת, הסימן המובהק ביותר לכרסום בכוחה של הפוליטיקה הממוסדת ולהתחזקותן של תנועות שוליים בעקבות המשבר הכלכלי החמור, מצב שאותו החלו חלק מכלי התקשורת היוונים להשוות לימי רפובליקת ויימאר בגרמניה.

יוון, שגבולה עם טורקיה אינו מאובטח לטענת רבים כאן, נחשבת לנקודת כניסה נוחה למהגרים בלתי חוקיים. חלקם נשארים בה על תקן של מבקשי מקלט מדיני, ואחרים עוברים ממנה לארצות יציבות יותר בצפון ומערב אירופה, שמהן הם מגורשים פעמים רבות חזרה ליוון.

מגמה זו מעוררת חשש מהצפת המדינה במהגרים בלתי חוקיים, שלדברי כלכלנים אין להם חלק במצוקות הכלכליות של המדינה. אבל עובדה זו אינה מונעת מפוליטיקאים מכל קצות הקשת הפוליטית להפוך אותם לשעיר לעזאזל.

הפופולריות של הסוציאליסטים, שהיו בשלטון כשיוון פנתה בבקשת החילוץ הכלכלי לקהילה הבינלאומית, הידרדרה לשפל, והם מחפשים עתה נואשות דרך למשוך אליהם את הבוחרים.

השר לסדר הציבורי, מיכליס כריסוכואידיס, סוציאליסט בממשלה הזמנית של ראש הממשלה לוקאס פפאדמוס, הודיע החודש שיוון מתכוונת להקים מחנות מעצר למהגרים בלתי חוקיים. שר הבריאות, גם הוא סוציאליסט, עורר באחרונה סערה לאחר שהכריז שמהגרים יידרשו לעבור בדיקות לגילוי מחלות מידבקות.

אבל המפלגות הממוסדות גם מזהירות מפני הקיצוניות. בשבוע שעבר התריע מנהיג המפלגה הסוציאליסטית, המתמודד בבחירות, אוונגלוס וניזלוס, מפני הפיכת הפרלמנט לחממה של חסידי הפאשיזם והנאציזם.

אנשי שחר מוזהב הם חסידים גלויים של שניהם. התנועה, שנוסדה בראשית שנות ה-80 בידי אוהדי הרודנות הצבאית ששלטה ביוון מ-1967 עד 1974, דגלה מאז באידיאולוגיה ניאו-נאצית. הסמל שלה מזכיר בבירור צלב קרס ובמטה המרכזי שלה באתונה מוצגים לראווה עותקים של "מיין קאמפף" ואין ספור ספרים על עליונותם הגזעית של היוונים.

בראשית שנות ה-90 עשתה לעצמה התנועה הון פוליטי מההתנגדות הגורפת במדינה לאימוץ השם מקדוניה בידי הרפובליקה היוגוסלווית לשעבר, משום שזהו גם שמו של מחוז ביוון. ובשנים האחרונות, הפחיתה שחר מוזהב את ההתבטאויות הניאו-נאציות שלה והחליפה אותן בהתמקדות בפעילות נגד הגירה בלבה של אתונה, שם חיה האוכלוסייה הגדולה ביותר של שוהים בלתי חוקיים, רובם מדרום אסיה, אלבניה ואפריקה.

התנועה הקימה חוליות של "משמר אזרחי" המתיימרות להגן על אזרחים יוונים מפני פשיעה של מהגרים, אך מבקרי שחר מוזהב מגדירים אותן כנופיות בריונים. במקרה שעלה לכותרות במאי אשתקד, נדקר למוות אזרח יווני באתונה, בשעה שליווה את אשתו לבית החולים. בתגובה, יצאו אנשי שחר מוזהב וארגוני ימין קיצוני אחרים לרחובות ותקפו מהגרים במשך ימים.

"עד עכשיו, שחר מוזהב לא היתה תנועה מסוכנת פוליטית, אלא פשוט מסוכנת", אמר טאסוס קוסטופולוס, מומחה לפוליטיקה יוונית. לדבריו ולדברי אחרים, לתנועה היו בעבר קשרים עם מוסדות שלטון שונים, בעיקר עם המשטרה.

שחר מוזהב מתמודדת מאז 1994 בבחירות הכלליות ללא הצלחה, אבל ב-2010 עשתה צעד גדול לקראת קבלת הכרה פוליטית, אחרי שמנהיגה, ניקוס מיכלוליאקוס, נבחר למועצת העיר של אתונה. בראיון שהעניק כינה את חברי הארגון "סוציאליסטים לאומנים" ואמר שהוא מודאג מהפשיעה ומהמשבר הכלכלי. הוא גם הכריז שתנועתו מתנגדת להסדר שאליו הגיעה יוון עם המלווים הזרים ואמר שמנהיגי המדינה שבויים יתר על המידה בידיהם של "בנקאים בינלאומיים".

מיכלוליאקוס טוען שההצדעה במועל יד אינה חלק מהמדיניות הרשמית של שחר מוזהב, אבל צולם בעבר כשהוא מצדיע במועל יד במועצת העיר. בתשובה לשאלה אם הוא מאמין שהשואה אכן אירעה, אמר שהוא סבור ש"ההיסטוריה נכתבת תמיד בידי המנצחים".

בכיר אחר בתנועה, אליאס קסידיאריס, היה בוטה יותר. "התפישה השלטת באירופה היא ששישה מיליון יהודים נהרגו, ההיסטוריה הוכיחה שזה שקר", אמר פעם בראיון. קסידיאריס אמר עוד שיש "לגרש לאלתר" את כל המהגרים הבלתי חוקיים מהמדינה, ושיוון צריכה לזרוע מוקשים לאורך גבולה עם טורקיה.

אף שתנועת שחר מוזהב ממשיכה להתחכך באידיאולוגיה הניאו-נאצית, היא מטפחת במקביל רגש לאומני יווני, המכוון נגד גרמניה. "צודק לשנוא את גרמניה כי היא עדיין מנהיגת הבנקסטרים והאיחוד", אמר מנהיג התנועה מיכלוליאקוס, שהשתמש בכינוי גנאי נפוץ לבנקאים.

רייצ'ל דונאדיו ודימיטריס בוניאס, ניו יורק טיימס

תרגום: סביונה מאנה

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ