שנה למבצע החיסול, מסמכי בן לאדן נחשפים: מנהל פעיל ובררן בפיגועי טרור

מסמכים שיתפרסמו בקרוב חושפים פרטים חדשים על אופן התנהלותו של מנהיג אל-קאעדה לשעבר ועל גורמים בסביבתו שהשפיעו עליו

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הארץ

מסמכים שכתב מנהיג אל-קאעדה לשעבר אוסאמה בן לאדן לפני מותו ונתפסו בביתו לאחר ההתנקשות בו שופכים אור על התנהלותו של מי שנחשב ליעד מספר אחת של ארה"ב. מהמסמכים מתברר כי בשנתו האחרונה, השתתף בן לאדן בצורה פעילה בניהול השלוחות של ארגון הטרור בתימן, בסומליה ובמדינות נוספות. נוסף על כך, היה בן לאדן מעורב בניהול הכלכלי של הארגון, והביע תסכול מכך שתנועתו לא הצליחה לנצל את אירועי ה"אביב הערבי" ולגייס תמיכה באידיאולוגיה שלה. הבית הלבן צפוי לפרסם חלק מהמסמכים בשבוע הקרוב, אולם חלק מהפרטים הגיעו לידי ה"וושינגטון פוסט".

לפי המסמכים, היחס של בן לאדן לסגנו ולמחליפו איימן-א-זואהירי היה לבבי, אך הוא הושפע במיוחד מפעיל צעיר מלוב בשם עטיה עבד אל-רחמן שהיה מיוזמיו של גל הטרור שהפעיל אל-קאעדה בעיראק, שגרם למותם של אמריקאים רבים. עטיה ניסח קוד התנהגות לארגון הטרור שבו דרש לא לפגוע במוסלמים חפים מפשע. בן לאדן היה מודאג מהתדמית של אל-קאעדה, והתלונן כי אנשי התנועה נתפשים כמועלים

בן לאדן עסק באובססיביות בשאלה האם פיגועי הטרור עומדים בקנה אחד עם חוקי האיסלאם. הוא זעם על האזרח האמריקאי ממוצא פקיסטאני פייסל שחזאד, שניסה לפוצץ מכונית תופת בטיימס סקוור ב-2010 משום שהאחרון נשבע אמונים לארה"ב ובכך שיקר לאויב, לטענתו של בן לאדן.

בן לאדן על גבי עיתונים בקאבולצילום: אי-פי

לפי דיווח מלפני שנה של האתר ProPublica, עלו בפורומים הקשורים לאל-קאעדה פוסטים שדיברו בהתלהבות על מכונת הריגה חדשה – חיבור להבים מסתובבים לטנדר, שייסע במהירות גבוהה לעבר מטרות. ואולם, בן לאדן עצמו התנגד לכך בתוקף. הוא אמר שזו לא תואם את החזון שלו לגבי אל-קאעדה

חודשים לפני ההתנקשות, איבד אל-קאעדה מעוצמתו בשל מבצעים מוצלחים של ארה"ב שהרגו כמה מבכירי הארגון. בעת הזו, החל בן לאדן ליזום פעולות נועזות, אולם עמיתיו להנהגה הגיבו לכך בביטול. "זה היה מקרה קלאסי של יחסים בין המפקדה לשטח" אמר בכיר בממשל שנחשף למסמכים. "במפקדה חושבים שהם יודעים מה צריך לעשות, אך בשטח אומרים להם 'אין לכם מושג באיזה לחץ אנחנו נמצאים'".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ