הקמפיין מתחיל בקאבול |

אובמה בביקור פתע באפגניסטאן לציון שנה לחיסול בן לאדן

שנה אחרי, ממשל אובמה משתמש בחיסול כדי לנצח בבחירות, אבל גם מנסה לחשוף בפני הציבור האמריקאי יותר על שיטות הפעולה של מערכת הביטחון

נטשה מוזגוביה
כתבת "הארץ" בארה"ב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נטשה מוזגוביה
כתבת "הארץ" בארה"ב

אוסמה בן לאדן הפך באחרונה לא רק לגיבור של שני ספרים חדשים בארה"ב, אלא גם למרכז הקמפיין של נשיא ארה"ב ברק אובמה לקראת הבחירות, צעד שעורר לא מעט מחאה על כך שהנשיא "מנכס לעצמו ניצחון אמריקאי למטרות פוליטיות". ועתה, ביום השנה לחיסולו של בן לאדן, נחת נשיא ארה"ב לביקור פתע באפגניסטאן. בהודעת הבית הלבן נמסר כי מטרת הנסיעה היא חתימה על הסכם שיסדיר את תפקיד ארה"ב באפגניסטאן לאחר סיום הלחימה.

אובמה נחת בבסיס חיל האוויר בגראם, הצפונית לקאבול, לאחר רדת החשכה, מלווה בעוזריו ובקבוצת עיתונאים מצומצמת, שהתחייבו שלא לדווח על הנסיעה עד לאחר הנחיתה. משם הוטס לארמון הנשיאותי, לפגישה עם הנשיא האפגני חמיד קרזאי. השניים חתמו על ההסכם, שנוסח לאחר חודשים של משא ומתן, ובו מתחייבת ארה"ב לסייע לאפגניסטאן במשך עשור לאחר עזיבת הכוחות האמריקאים, שצפויה בסוף 2014.

אובמה ביקש להעביר בנסיעתו מסר לפיו מחוייבות מדינתו לאפגניסטאן לא תפגע לאחר הנסיגה. בהצהרה קצרה שנשא לאחר החתימה, אמר אובמה כי "מחיר המלחמה היה כבד. ההסכם עם אפגניסטן מתווה דרך לעתיד של שלום". הנשיא האפגני אמר כי ההסכם יתווה את היחסים בין המדינות לאחר סיום הלחימה, על בסיס שותפות שווה.

אובמה נוחת באפגניסטאן, הערב

לאחר חתימת ההסכם יטוס אובמה בחזרה לבגראם, שם יפגש עם חיילים. במהלך הלילה ישא נאום לעם האמריקאי. כמו בשני ביקוריו הקודמים, אובמה ישהה במדינה רק מספר שעות.

ביקור של אובמה נועד גם להפיג מתיחות שנוצרה בעקבות שורה של תקריות שנגרמו על-ידי החיילים האמריקאים בשנה האחרונה: הטבח שביצע חייל אמריקאי באזרחים בדרום המדינה, שערוריית שריפת ספרי הקוראן, ופרסום תמונות של חיילים אמריקאים מבזים גופות לוחמי טליבאן.

המועמד הרפובליקאי לנשיאות מיט רומני, מי שצפוי להתמודד על הנשיאות, שיבח אחרי החיסול את אובמה "שנתן את הפקודה אחרי כמעט עשור של עבודה קשה". אך מאוחר יותר, הוא השתלח בו על השימוש הפוליטי בחיסול. רומני אמר כי הוא מאוכזב שאובמה ניסה לגרום לציבור להאמין שהוא לא היה נותן את הפקודה (רומני אכן טען בקמפיין הבחירות הקודם כי "לא שווה לבזבז מיליארדי דולרים על הניסיון לתפוס אדם אחד").

הסנטור הרפובליקאי ג'ון מקיין, שהיה יריבו של אובמה בבחירות 2008, אמר שהנשיא "צריך להתבייש בכך שהפך את הריגתו של בן לאדן לתשדיר בחירות זול. זה אותו הנשיא שפעם מתח ביקורת על הילרי קלינטון שהזכירה את בן לאדן 'בשביל להרוויח נקודות פוליטיות'. מקימת אתר החדשות המצליח "האפינגטון פוסט", אריאנה האפינגטון, שאינה נמנית בדרך כלל על מבקרי הנשיא, קראה לגיוס החיסול לצרכים פוליטיים "אחד הדברים המתועבים שניתן לעשות".

אובמה עצמו אמר ביום שני, במהלך במסיבת עיתונאים עם ראש ממשלת יפן יושיקו נודה, שהוא לא רואה בימים אלה "חגיגות מוגזמות". אובמה הוסיף כי הוא חושב שזה בהחלט מוצדק להודות למי שלקחו חלק במבצע, ולחשוב על מה שקרה במבצע "לעשיית צדק עם מי שהרג יותר מ 3,000 אזרחים אמריקאים".

אבטחה מוגברת ביום השנה

תגבור אמצעי האבטחה כבר הפך למסורת ביום השנה לפיגועי 11 בספטמבר, אך השנה, בשדות התעופה ברחבי ארה"ב ובניו יורק נוסף עוד תאריך מסורבל ביטחונית: יום חיסולו של מנהיג אל-קאעדה בן לאדן. בעקבות הכנסת "הסורקים המפשיטים" בעמדות הבידוק הביטחוני בשדות התעופה, האזהרה החדשה התיחסה לאפשרות שמחבלים ישתמשו במטען חבלה שהושתל בתוך גופם.

הריסות המתחם באבוטבאד בו הסתתר בן לאדן

  דובר המשרד לביטחון הפנים, פיטר בוגרד, ציין כי "אין כרגע אינדיקציה לאיומים ספציפיים נגד ארה"ב ביום השנה למותו של בן לאדן". אך בכיר ממשל אחר, היועץ למאבק בטרור של הנשיא אובמה, ג'ון ברנאן, אמר שלמרות שרוב המוסלמים בעולם איבדו אמון באל-קאעדה, גורמי הארגון בתימן עדיין מאיימים על ארה"ב ומחפשים דרכים לתקוף אותה.

  מחר צפוי הצבא האמריקאי לחשוף מסמכים שנלקחו על ידי חיילי הקומנדו האמריקאים במהלך ההסתערות על המתחם באבוטבאד שבפקיסטאן, שבו התחבא בן לאדן ביום החיסול. גורמי מודיעין אמריקאים סיפרו לעיתון "וושינגטון פוסט" על חלק מתוכן המסמכים. בין היתר, עולה מהם כי בחודשים האחרונים לחייו, בן לאדן היה מודאג לא רק מבידודו והקשר המקרטע עם הפעילים בשטח, אלא גם מהדרדרות התדמית של ארגונו.

  כמו כן, עולה שבן לאדן התנגד לרעיון שעורר התלהבות גדולה בקרב פעילי אל-קאעדה רבים: "מכסחת הדשא האנושית" - רכב שלקדמתו מחוברים להבים מסתובבים, שמסוגל להרוג המונים. מסתבר, שחטיפה וריסוק מטוסים אל תוך בנייני משרדים נראתה לו אצילית יותר.

  בימיו האחרונים ביקר בן לאדן את המודל של אל-קאעדה כ"מטריה אידיאולוגית" של רשת ארגונים עצמאיים. הוא האמין שדרך זו פוגעת בחזונו ובטוהר האידיאולוגי שלו, ומביאה להפצת מסרים שהוא אינו מזדהה איתם ולפיגועים במדינות מוסלמיות, שלא תרמו לתדמית הארגון.

  למחאת "האביב הערבי" התייחס בן לאדן כאל הזדמנות יחסי ציבור לאל-קאעדה שפוספסה. בנוסף, הוא התרחק בהדרגה מההנהגה המסורתית של הארגון, והתקרב לסגנו הצעיר יותר, עטיה עבד אל-רחמן הלובי, שהיה בקיא ברזי האינטרנט וניסה לקדם את החזון של אל-קאעדה ברשת.

  סוגיה שנויה במחלוקת הקשורה למלחמה בטרור האיסלאמי - השימוש במטוסים ללא טייס לפגיעה בפעילי טרור מעבר לים - זכתה השבוע להתייחסות נדירה מהבית הלבן. היועץ למאבק בטרור ברנאן שוחח עם עיתונאים שלשום, ותיאר כיצד מטרות של אל-קאעדה נבחרות וכיצד מחליטים בצמרת הביטחונית האם הסיכון שנשקף מאדם מסוים מצדיק את הריגתו בדרך זו. לדבריו, שנה לאחר חיסול בן לאדן, "הנשיא אובמה רוצה להיות כנה יותר עם הציבור" לגבי המלחמה בטרור. ברנאן גם הוסיף כי "השימוש במל"טים מוסרי, משום שרק מטרות צבאיות הן לגיטימיות. אזרחים הם לעולם לא מטרה".

  אבוטבאד, המתחם שבו חוסל בן לאדן, נהרס על ידי בולדוזרים והפך למגרש משחקים לילדים מהסביבה. אך היחסים בין ארה"ב לפקיסטאן ממשיכים להיות מתוחים: עד כה, האמריקאים לא קיבלו תשובה של ממש לשאלה כיצד ייתכן שמנהיג הטרור העולמי התחבא במרחק קצר מהאקדמיה הצבאית היוקרתית של פקיסטאן.

  תגובות

  הזינו שם שיוצג באתר
  משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ