מסמכי בן לאדן נחשפים |

חשש מהירידה בתמיכה ופקד לא להרוג מוסלמים

צבא ארה"ב פרסם היום מסמכים שנתפסו במקום מחבואו של מנהיג אל-קאעדה, מהם עולה כי היו לארגון יחסים מתוחים עם איראן

אי-פי והארץ
אי-פי והארץ

מנהיג ארגון אל-קאעדה לשעבר, אוסמה בן לאדן, היה מודאג בשנותיו האחרונות מהירידה בתמיכה בארגונו בקרב המוסלמים - כך עולה ממסכים שנמצאו במקום מחבואו בפקיסטאן ופורסמו היום (חמישי). עוד עולה מהמסכים כי עד יומו האחרון שקד הטרוריסט על תכנון פיגועי טרור המוניים.

המסמכים נתפסו בשנה שעברה במהלך הפשיטה על מעוזו של בן לאדן בעיירה אבוטאבאד שבפקסיטאן, פשיטה שבסופה הוא חוסל. המסמכים הועלו היום לרשת על ידי המטה ללוחמה בטרור של צבא ארה"ב.

לפי ה-בי-בי-סי, המסמכים מצביעים על כך שבן לאדן חשש שארגונו יתמוטט עקב הירידה בתמיכה בו בעולם המוסלמי. באחד המכתבים שנתפסו הוא כתב כי "אני מתכוון לפרסם הודעה פומבית, לפיה נתחיל בשלב חדש של תיקון הטעויות שעשינו. כך נשיג מחדש את התמיכה של רבים שאיבדו את אמונם בדרך הג'יהאד".

המסמכים מראים כי בן לאדן הורה שלא לבצע פיגועים נגד מוסלמים, אלא להתמקד בהתקפות טרור נגד אמריקאים. הוא אף הורה לפעיליו למצוא דרכים להתנקש בראש הסי-איי-אי דיוויד פטראוס ונשיא ארה"ב ברק אובמה, במהלך ביקוריהם באפגניסטאן ופקיסטאן. לפי בן לאדן, אם אובמה יחוסל יתפוס את מקומו סגן הנשיא ג'ו ביידן - אותו מגדיר בן לאדן כ"בלתי כשיר לתפקיד"- דבר שיגרור את ארה"ב למשבר.

מהמסכים עולה כי לארגון אל-קאעדה היו יחסים מתוחים עם איראן. בנוסף, מסמכים אין אזכור מפורש לתמיכה של פקסיטאן בארגון. במכתב נוסף מאפריל 2011, כתב בן לאדן כי אירועי האביב הערבי הם "אירוע משמעותי ביותר" בהיסטוריה המוסלמית.

הפגנה אנטי אמריקאית בפקיסטאן, אתמולצילום: אי-אף-פי

שלשום ביקר אובמה באפגניסטאן לציון שנה לחיסול בן לאדן, וחתם עם נשיא פקיסטאן על הסכם לשיתוף פעולה. בהסכם התחייבה ארה"ב לסייע לאפגניסטאן במשך עשור לאחר עזיבת הכוחות האמריקאים, שצפויה בסוף 2014. שעות בודדות לאחר עזיבת אובמה את המדינה, ביצע ארגון הטליבאן סדרה של פיגועי טרור בבירה קאבול, שגבו את חייהם של 6 בני אדם.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ