אנדריאה ווגט, גרדיאן

עשרות נשים איטלקיות, שהתאלמנו לאחר שבעליהן התאבדו בשל המשבר הכלכלי באירופה, הפגינו שלשום כדי להסב את תשומת הלב הציבורית למצוקתן. הנשים, המכונות בתקשורת האיטלקית אלמנות לבנות, יחד עם קרובי משפחה של יותר מ-25 אנשי עסקים שהתאבדו, ערכו הפגנה שבראשה צעדה טיציאנה מרונה, אלמנתו של בעל מלאכה שהצית עצמו במארס ליד המשרד לגביית מסים בבולוניה ומת תשעה ימים לאחר מכן.

המשתתפות צעדו מבית החולים בבולוניה, שבו טופל ג'וזפה קמפניאלו, עד למקום המפוחם ליד משרדי "אקוויטליה" שבו הצית את עצמו. מרונה הפכה לנציגת הכאב הפרטי באיטליה אחרי שהתראיינה פעמים אחדות, וקראה את מכתב ההתאבדות של בעלה בטלוויזיה הממלכתית. במכתב נאמר: "אהובתי היקרה. אני בוכה. הבוקר יצאתי קצת מוקדם. רציתי להעיר אותך, להיפרד ממך, אבל ישנת שינה עמוקה כל כך וחששתי להעיר אותך. היום הוא יום מכוער. אני מבקש סליחה מכולם. בעוד כמה חודשים תהיי דודה, ואני מקווה שהכל יעבור ללא תקלות כדי שדנילו ושרה יהיו מאושרים וגם את. נשיקה לכולכם. אני אוהב אותך, ג'וזפה".

בהתאם לנתוני מכון EURES למחקר חברת, מספר ההתאבדויות באיטליה עלה מאז שהחל המשבר הכלכלי ב-2008, וב-2012 עמד על ממוצע של שניים ביום. באותה שנה התאבדו 362 מובטלים ו-336 יזמים. ב-2011 נסגרו 11,615 בתי עסק, ומתחילת 2012 כבר היו 25-70 התאבדויות בשל המצב הכלכלי. האלמנות אומרות שיש מעט מדי דיאלוג ואין מספיק סיוע ממשלתי למשפחות המיואשות בשל האבטלה, פשיטות הרגל ואי-תשלום החובות. "המלחמה שלי איננה רק שלי, היא של כל האיטלקים במצבי, ובעיקר של האלמנות שאינן יודעות כיצד לשלם את כל החובות האלה", אמרה מרונה.

ההפגנה שלשום לא היתה פוליטית, אך היא משקפת את ההתמרמרות, התיעוב, הייאוש והתסכול שאיטלקים רבים חשים כלפי הפוליטיקאים שלהם. בעלי אחת המסעדות הפופולריות בלה מארקה תלו בשבוע שעבר שלט שבו נכתב "הכניסה לפוליטיקאים אסורה".

העיתונים מפרסמים בשבועות האחרונים שפע סיפורים על פוליטיקאים מושחתים שחיים חיי מותרות, בעוד שמשפחות רבות נאבקות בצעדי צנע שהתקינה ממשלת הטכנוקרטים בראשות מריו מונטי. "הממשלה חייבת לעשות משהו לתיקון החוקים, כי מה שמתרחש כעת באיטליה אינו צודק", אמרה מרונה. "מצד אחד, יש לנו אנשים שגונבים וממשיכים להיות חופשיים, ומצד שני ישנם אלה שמציתים את עצמם משום שהם אינם יודעים איך לשלם את חובות המסים שלהם".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות