אובמה - הנשיא הראשון שתומך בנישואים חד-מיניים: "הם צריכים להתחתן"

הנשיא אמר בראיון לרשת אי-בי-סי חודשים ספורים לפני הבחירות כי "בנקודה מסוימת החלטתי שזה משהו שחשוב לי אישית להתקדם אתו"

נטשה מוזגוביה
כתבת "הארץ" בארה"ב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נטשה מוזגוביה
כתבת "הארץ" בארה"ב

נשיא ארה"ב, ברק אובמה, הביע הערב (רביעי) תמיכה ברורה בנישואי זוגות חד-מיניים בפעם הראשונה בהיסטוריה של המדינה, לאחר שנים של התבטאויות דו-משמעיות שתסכלו את הקהילה ההומו-לסבית. "בנקודה מסוימת פשוט הגעתי למסקנה שזה חשוב לי אישית לאשר שזוגות בני אותו המין צריכים להיות מסוגלים להתחתן", אמר אובמה בראיון לרשת אי-בי-סי, והוסיף כי האיסור החוקתי שהטילה צפון קרוליינה על נישואי הומואים איכזבה אותו. דבריו של אובמה נאמרים חודשים ספורים לפני הבחירות לנשיאות בארה"ב.

אובמה הסביר שמה שדחף אותו למסקנה היו מחשבותיו על החיילים ההומואים וחברי הסגל שלו. "בשנים האחרונות דיברתי עם חברים ובני משפחה ושכנים, וסגל העובדים שלי שמגדלים ילדים יחד, והחיילים שנלחמים למעני, והם עדיין מרגישים מוגבלים גם לאחר שבוטלה המדיניות של 'לא נשאל - אתה לא תגיד' בצבא - כי הם לא יכולים להתחייב בנישואים. בנקודה מסוימת החלטתי שזה משהו שחשוב לי אישית להתקדם אתו".

אובמה ציין שאפילו הרפובליקאים שמתנגדים למדיניות הכלכלית ומדיניות החוץ שלו פתוחים יותר היום לקבל שוויון בתחום הנישואים. "למליה וסשה יש חברים שהוריהם בני אותו המין", אמר על בנותיו. "היו מקרים שאני ומישל ישבנו ליד השולחן ודיברנו על החברים שלהן וההורים - ומליה וסשה לא חשבו שזה דורש איזה יחס שונה, זה לא נראה להן הגיוני, ודברים כאלה גורמים לך לשנות גישה". רעייתו מישל, אמר, מרגישה אותו דבר.

הנשיא הוסיף שהוא ואשתו נוצרים, אך הזכיר את כלל הזהב של לא לעשות לרעך מה שאינך רוצה שיעשו לך. "זה מה שאנו רוצים להנחיל לילדינו וזה מה שמניע אותי בתור נשיא - וכמה שאני אהיה אב ובעל טוב יותר, אני חושב שזה עושה אותי גם לנשיא טוב יותר".

מוניטור של צוות הטלוויזיה בבית הלבן, היום

להודעת הנשיא שבאה בראיון לערוץ אי-בי-סי קדמו אמירות של שני בכירי הממשל - סגן הנשיא ג'ו ביידן ושר החינוך ארני דנקן. לפני מספר ימים, בראיון ל"פגוש את העיתונות", אמר ביידן אמר שהוא "מרגיש לגמרי בנוח עם העובדה שגברים מתחתנים עם גברים, נשים מתחתנות עם נשים וגברים ונשים הטרוסקסואלים מתחתנים אלה עם אלה, ויש להם אותן הזכויות - כל הזכויות וחירויות האזרח".

דבריו התפרשו כקדימון להבעת התמיכה הרשמית של אובמה בנישואי ההומואים - אך במשרדו של ביידן מיהרו לסייג את דבריו בטענה שאמירתו "אינה שונה מהותית" ממה שהנשיא עצמו אמר - שלזוגות אוהבים מאותו המין מגיעות אותן הזכויות.

נישואי הומואים תקפים בשש מדינות בארה"ב וגם בוושינגטון הבירה, וכן יעלו למשאל עם בשתי מדינות נוספות - וושינגטון ומארילנד. לפי סקר של הוושינגטון פוסט, 52% מהאמריקאים תומכים בהפיכת נישואי ההומואים לחוקיים - כמעט שני שליש מהדמוקרטים, לעומת 39% מהרפובליקאים.

ריה קיירי, מנכ"לית כוח המשימה ההומו-לסבי הלאומי, הודתה לאובמה על "עשיית היסטוריה באמצעות תמיכה בנישואי הזוגות החד-מיניים. מיליוני משפחות ירוויחו מכך שהן יודעות שמנהיג המדינה שלהן מאמין בשוויון לכל. זהו יום גדול בשביל אמריקה".

רוב היהודים האמריקאים, 81% לפי הסקר האחרון של המכון הציבורי לחקר הדת, תומכים בנישואים חד-מיניים. נשיא המועצה היהודית הדמוקרטית דיוויד הריס אמר הערב כי "רוב יהודי אמריקה מתייצבים מאחורי הנשיא בתמיכתם בשוויון בנישואים".

אך גם בקרב מנהיגות הקהילה היהודית נשמעו קולות התנגדות. האיחוד האורתודוקסי הוציא הודעה המביעה "אכזבה" מדברי הנשיא. "החוק היהודי חד-משמעי בהתנגדותו ליחסים חד-מיניים. יתרה מכך, נישואים ומשפחה תמיד היו ערך ראשון במעלה בשביל העם היהודי. היהדות גם מלמדת כבוד לאחרים ומגנה אפליה, אך אנו מתנגדים לכל ניסיון לשנות את הגדרת הנישואים כדי לכלול בהן בריתות חד-מיניים. מדובר גם בנושא בעייתי מהזווית של חופש הדת, שכן על מוסדות הדת המתנגדים לזה יופעל לחץ להכיר ביחסים שהם מתנגדים להם".

גם השמרנים הנוצרים מתחו ביקורת קשה על הודעתו של אובמה. ראלף ריד, מייסד קואליציית האמונה והחירות, קרא לאובמה "נשיא המנותק מהערכים של מיליוני אמריקאים", ואמר שמדובר ב"מתנה לא צפויה לקמפיין של מיט רומני, שתביא מספר שיא של מצביעים מאמינים לקלפיות בנובמבר".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ