צפון קרוליינה אסרה נישואים חד-מיניים

אובמה הביע אכזבה מאישור התיקון לחוק שקובע שנישואים הם אך ורק ברית בין גבר ואשה. בקליפורניה מנסים לאסור טיפולי "המרה" של הומואים ולסביות

נטשה מוזגוביה
וניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נטשה מוזגוביה
וניו יורק טיימס

צפון קרוליינה הפכה אתמול למדינה ה-30 בארה"ב שאסרה נישואים חד-מיניים. כחצי מיליון מצביעים, מספר שיא של מצביעים בנושאים פנימיים במדינה הדרומית, הצביעו בעד הוספת תיקון לחוק שאוסר על הכרה חוקתית של זוגות של הומואים ולסביות.

הנוסח שמופיע בתיקון לחוק קובע ש"נישואים בין גבר לאשה הם הברית החוקית היחידה שתכיר בה המדינה". קבוצה של עורכי דין הפועלים במדינה טענה שנוסח התיקון מעורפל והזהירו שהחוק עלול למנוע זכויות והכרה גם מלמעלה 150 אלף זוגות של גבר ואשה שחיים ביחד אך אינם נשואים על פי חוק.

צפון קרוליינה נחשבת מדינה דתית אך יחסית מתונה בנוגע לנושאים חברתיים. ואולם, מחוקקים רפובליקאים במדינה קידמו את התיקון לחוק מחשש ששופטים ייפסלו את החוק הקיים במדינה, הקובע שנישואים חייבים להתקיים אך ורק בן גבר לאשה.

זוג הומואים לאחר ההכרזה על אישור החוק בצפון קרוליינה האוסר נישואים חד-מיניים צילום: אי-פי

החוק עבר בפער של 20% בעד הוספת התיקון. "אנחנו לא נגד הומואים – אנחנו בעד נישואים", אמרה אתמול יו"ר הוועדה לקידום התיקון לחוק הנישואים בצפון קרוליינה, תמי פיצ'ג'רלד. בכנס שבו הוגשו עוגות חתונה עליהן הוצבו זוגות של חתן וכלה, אמרה פיצ'ג'רלד ש"משמעות החוק הוא שלא משכתבים את חוקי הטבע שהוכתבו על ידי אלוהים רק לטובת דרישותיהם של קבוצה אחת של מבוגרים".

נשיא ארה"ב ברק אובמה הביע אכזבה מאישור התיקון. דובר של הנשיא קמרון פרנץ' אמר שהחוק "פוגעני ומפלה" ושזוגות חד-מיניים זכאים לאותם זכויות והגנות חוקתיות כמו זוגות של גבר ואשה.

מנגד, בקליפורניה, מקדמים בימים אלו חוק האוסר על שיטת טיפול שאמורה לגרום להומואים ולסביות לשנות את נטייתם המינית. החוק השנוי במחלוקת והראשון מסוגו בארה"ב, שאושר אתמול בוועדה הסופית של הסנאט במדינה, קובע שהטיפולים הנפשיים מסוכנים ומעוררים ב"מטופלים" דיכאון ורגשות אשמה שעשויים להוביל להתאבדות.

אם החוק יעבור, ייאסר לטפל בקטינים בטיפולים ממירים מהסוג הזה, ומבוגרים יצטרכו לחתום על טופס שמציין במובהק שהם מודעים לעובדה שהטיפולים הם חסרי השפעה ועשויים להיות מסוכנים. מחוקקים שמרנים בקליפורניה מתנגדים כצפוי לחוק, וטוענים שאסור למנוע מאנשים במצוקה גישה לטיפול הולם.

מאז כניסתו של הנשיא ברק אובמה לתפקיד תפס נושא זכויות ההומואים מקום מרכזי בשיח הציבורי, החל מביטול החוק "לא נשאל, אל תספר" בצבא, שאסר על חיילים הומואים ולסביות לחשוף את זהותם המינית, וכלה במדינות רבות ברחבי המדינה שהעבירו חוקים בעד ונגד נישואים חד-מיניים.

כיום, נישואי הומואים תקפים בשש מדינות וגם בוושינגטון הבירה, ויעלו למשאל עם בשתי מדינות נוספות - וושינגטון ומרילנד. לפי הסקר של וושינגטון פוסט, 52% מהאמריקאים תומכים בהפיכת נישואי ההומואים לחוקיים - כמעט שני שליש מהדמוקרטים, לעומת 39% מהרפובליקאים.

אובמה טרם הביע תמיכה רשמית בנישואי ההומואים, אך ההתבטאויות של כמה מבכירי הממשל שלו בשבוע האחרון עשויות לרמוז על כך שהמפלגה הדמוקרטית תהיה מוכנה לאמץ את הנושא בוועידה הארצית בקיץ הקרוב. בראיון ל"פגוש את העיתונות", סגן הנשיא ג'ו ביידן אמר שהוא "מרגיש לגמרי בנוח עם העובדה שגברים מתחתנים עם גברים, נשים מתחתנות עם נשים וגברים ונשים הטרוסקסואלים מתחתנים אלה עם אלה, ויש להם אותן הזכויות - כל הזכויות וחירויות האזרח".

חוגגים בצפון קרוליינה לאחר אישור החוק נגד נישואים חד-מיניים צילום: אי-פי

ביידן גם תיאר את המפגש שלו עם ילדים מאומצים של זוג הומואים בלוס-אנג'לס במפגש עם מנהיגות הקהילה, וכמה הוא מאחל שכל אמריקאי היה רואה את האהבה בעיניים של הילדים האלה כלפי הוריהם. במשרדו של ביידן מיהרו לסייג את דבריו בטענה שאמירתו "אינה שונה מהותית" ממה שהנשיא עצמו אמר - שלזוגות אוהבים מאותו המין מגיעות אותן הזכויות, וכי עמדתו של סגן הנשיא "התפתחה" בעקבות פגישות עם זוגות של הומואים - אך שהוא מקדם את נישואי ההומואים.

תומכיו של אובמה אומרים שהוא עשה יותר מכל נשיא אמריקאי אחר לקידום זכויות ההומואים - בין היתר בגלל תמיכתו בביטול מדיניות "לא נשאל, אל תספר" בצבא. אך רבים בקהילה ההומו-לסבית גם מתוסכלים מכך שהנשיא ממאן להתייצב מאחורי נישואי ההומואים, להבדיל מתמיכתו בברית הזוגיות.

גם ישראל נכנסה השבוע בעקיפין לדיון על זכויות ההומואים, מזווית אחרת - על רקע ההתנגדות של חלק מהפעילים הפרו-פלסטינים בקהילת הלהב"ט בארה"ב להפיכתה של ישראל לנושא הכנס השנתי הארצי של הקהילה שנערך בשבוע האחרון בפילדלפיה - והזמנתו של השגריר מייקל אורן לנאום בו.

הדיפלומטים הישראלים במדינות המערב מנצלים לא מעט את הדוגמא של יחס ישראל להומואים - לעומת אפליית הקהילה במדינות השכנות, כולל בשטחים הפלסטיניים. פעילים פרו-פלסטינים מכנים את זה "פינקוושינג" - ניצול נושא זכויות הקהילה כדי לחפות על הפרת זכויות האדם של הפלסטינים.

באתר ""pinkwatchingisrael.com קראו להחרים את הכנס בגלל הגעתו של שגריר ישראל, בטענה שיש לו "רקורד של תמיכה בפשעי המלחמה של ישראל", ואין סיבה שהוא ינאם בכנס שמוקדש לשוויון וצדק חברתי, כי מדובר בדוגמא בוטה של "פינקוושינג". השנה היו אכן פעילים שהחליטו לוותר על ההשתתפות בכנס, אך הוא עדיין היה המוני וססגוני, עם הרצאות, דיונים וגם בילויים.

באירוע שבו דיבר, מייקל אורן סיפר לקהל על הדיפלומט הישראלי שמונה לתפקיד בשגרירות באירופה ושותפו לחיים קיבל את כל ההטבות המגיעות לבן זוג, על העונש שקיבלו החיילות שהתעללו בחיילת לסבית, ועל מצעד הגאווה שנערך בירושלים למרות ההתנגדות הקולנית של קהילות הדת. אורן טען גם שזה לא קשה לישראל לבלוט לטובה בנושא על רקע יחס שכנותיה להומואים, אך הדגיש שאפילו בהשוואה למדינות המערב, ישראל מחזיקה בסטנדרט גבוה - "באותה השנה שבצבא ארה"ב מיסדו את מדיניות "לא נשאל - אתה לא תגיד", בצה"ל נאסרה אפליית בני הקהילה ההומו-לסבית".

בתגובה לטענה ל"פינקוושינג", אורן אמר ש"ישנה קבוצה קטנה אך קולנית שטוענת שזכויות ההומואים בישראל זה רק נסיון להסוות את דיכוי הפלסטינים. אך העובדה ההיסטוריות הפשוטה היא שתנועת זכויות הלהב"ט בישראל קדמה לתפישת השטחים על-ידי ישראל ב1967-. ואפילו כשהמחבלים הפלסטינים פוצצו עצמם במסעדות ואוטובוסים והטילים נורו על שכונותינו, ישראל סיפקה מקלט לפלסטינים בני הקהילה ההומו-לסבית. שני ארגונים פלסטנים נלחמים על זכויות ההומואים והלסביות בגדה המערבית - ושניהם לא יכולים לפעול בחופשיות שם, ומתבססים בישראל".

מפגין ישראלי הפסיק את נאומו של אורן בצעקות, שבישראל אין שוויון לפלסטינים - לא סטרייטים ולא הומואים. אך השגריר אורן המשיך עם נאומו, ובסופו גם הזמין את משתתפי הוועידה לקחת חלק במצעד הגאווה בישראל ב-8 ביוני.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ