הנשיא הוורוד הראשון

אובמה הפך השבוע לנשיא האמריקאי הראשון שתומך בנישואים חד-מיניים. מאז מנסים הדמוקרטים להפוך את אמירתו לנקודת מפנה בקמפיין, והרפובליקאים מתעקשים לדבוק בנושאי כלכלה. וגם בישראל כבר יש המבקשים ללכת בעקבות אובמה

נטשה מוזגוביה ואילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נטשה מוזגוביה ואילן ליאור

"אנחנו אוהבים אותך, ברק!" צרח מישהו מהקהל. "אני אוהב אתכם בחזרה!", השיב אובמה בחיוך ומיד סייג את דבריו: "אני אוהב את וירג'יניה. לפני ארבע שנים, אני ואתם התחלנו את המסע יחד - לא סתם בשביל לזכות בבחירות, אלא בשביל להחזיר את העסקה הבסיסית שבנתה את מעמד הביניים הגדול ביותר ואת האומה המשגשגת יותר עלי אדמות".

הקהל באירוע השקת הקמפיין של הנשיא הגיב בשאגות והניף שלטים עליהם נכתב המוטו החדש של הקמפיין - "קדימה". כמו בבחירות 2008, באירוע פתיחת הקמפיין של אובמה באוניברסיטת וירג'יניה שבריצ'מונד, עמדו אמריקאים שחורים ולבנים - צעיר היספאני בחולצת טי עם תמונת אובמה בדמות סופרמן, קבוצת נשים שחורות בלבוש מהודר, מחזיקות מגזינים עם תמונת של אובמה ורעייתו על השער, בתקווה שיצליחו להגיע לנשיא להשיג חתימה.

לאחר שחילק מחמאות לרעייתו מישל, שחיממה את הקהל לפניו, פתח אובמה בנאומו. הוא הזכיר שהרפובליקאים יצרו את הבעיות שמהן הוא מנסה לחלץ את המדינה. הוא הבטיח מסלול התאזרחות לילדי העובדים הזרים והודיע שארה"ב "אינה חוזרת לימים שבהם היו בועטים חיילים אל מחוץ לצבא רק בגלל מי שהם אהבו. זה יהיה רע לביטחון הלאומי שלנו וזו גם בגידה בערכים שלנו. זה לא יקרה במשמר שלי", אמר הנשיא לקהל הנלהב.

כמה ימים לאחר מכן, הפך אובמה לנשיא הראשון בארה"ב שתומך באופן רשמי בנישואים חד-מיניים. בראיון שהעניק לאי-בי-סי, אמר הנשיא: "בנקודה מסוימת פשוט הגעתי למסקנה שזה חשוב לי לאשר שזוגות בני אותו המין צריכים להיות מסוגלים להתחתן". לאחר הראיון, שלח לתומכיו דואר אלקטרוני בכותרת "נישואים", ובו ביקש מהם תרומות. "אני מאמין כי בעיני החוק, כל האמריקאים זכאים לקבל יחס שווה, וכי במדינות שבהן קיים חוק המרשה נישואים חד- מיניים, אסור שחוק פדרלי יבטל אותם", כתב אובמה. "אם אתם מסכימים, תוכלו לעמוד כאן לצדי".

באווירת חוסר הוודאות הפוליטית הנוכחית, קשה לחזות איזו השפעה תהיה להבעת התמיכה של הנשיא בנישואים חד-מיניים. הפרשנים הליברלים טוענים שאובמה שוב הוכיח שהוא איש עקרונות, והדגישו שלמרות שאין בידיו יכולת ממשית לקדם את הסוגיה ברמת החקיקה, הוא זרק לתומכיו הליברלים עצם שמנה. הספקנים, לעומת זאת, הזהירו שאמירתו רק תחזק את המחנה השמרני. אך הרפובליקאים, שלא רצו להבריח את המצביעים הבלתי-תלויים, שחלקם תומכים בנישואי הומואים, העדיפו לבטל את הצהרתו של אובמה בטענה שהוא מחפש טריקים זולים לגיוס קולות במקום לטפל בבעיות האמיתיות של המדינה, כמו הכלכלה. בתשובה לשאלה אם נישואים חד-מיניים אינם נושא חשוב, ענה יו"ר בית הנבחרים, ג'ון ביינר: "הנשיא רשאי לדבר על הנושא הזה כמה שהוא רוצה. אני אמשיך להתמקד בנושא שבו העם האמריקאי רוצה שנתמקד - מקומות עבודה".

יריבו הרפובליקאי של אובמה, מיט רומני, אמר שהוא מתנגד לנישואי הומואים והוסיף שמדובר ב"נושא מאוד רגיש".

התגובה המאופקת של הרפובליקאים ראויה לציון בשנת בחירות, שבגללה נחפזים רפובליקאים רבים לנצל כל הצהרה נשיאותית כהזדמנות למתיחת ביקורת. ייתכן שרפובליקאים רבים החליטו כי נישואים חד-מיניים אינם נושא שבו תהיה תפארתם. ואולם, שני המחנות ניצלו את הנושא כדי לשגר מסרים בהולים לפעיליהם וכדי לעודד את תמיכתם, ואת תרומותיהם. מוקדם לומר מה ירוויח הנשיא מהצהרתו, שמהמרת בעיקר על הצעירים - זאת מכיוון שדמוקרטים ותיקים ושמרנים רבים הודו שיש להם בעיה עם הנושא - אך זה בוודאי יסיר את האיום של תורמיו ההומואים להפסיק את התמיכה בו בגלל "עמדתו העמומה" בנושא.

בקהילה היהודית האמריקאית, דברי אובמה התקבלו בעיקר בקריאות עידוד ובישראל בירכה מנהיגות הקהילה ההומו-לסבית על הצעד. האגודה ההומו-לסבית אף קראה לראש הממשלה בנימין נתניהו "להצהיר כי הוא תומך בנישואים אזרחיים גם להומואים ולסביות, ולעשות תיקון לעוול ההיסטורי במדינת ישראל". יו"ר האופוזיציה ומפלגת העבודה שלי יחימוביץ', ויו"ר יש עתיד, יאיר לפיד, גם הביעו תמיכה בנישואים החד-מיניים.

הנושא עלה לדיון גם במפגש של שר האוצר, יובל שטייניץ, שהתקיים אמש בתל אביב עם התא הגאה בליכוד. שטייניץ אמר כי בעבר הוא התנגד לנישואים חד-מיניים, אך כעת הוא שוקל מחדש את עמדתו. "אני היום מבין את הנקודה הזאת הרבה יותר מבעבר. אני לא נגד באופן טוטאלי כמו שהייתי בעבר. אבל גם לא אמרתי שאני לגמרי בעד". ואולם הוא הדגיש כי לא תהיה אפשרות לזוגות חד-מיניים להינשא בישראל בעתיד הנראה לעין. במהלך המפגש, שאל אחד המשתתפים את שטייניץ אם יסכים להיות השר הראשון מהליכוד שיבוא למצעד הגאווה בתל אביב. נבוך מהשאלה, ביקש שטייניץ מאנשיו לרשום את התאריך וסירב להתחייב.

בשבוע הבא מתכוון חבר הכנסת ניצן הורוביץ (מרצ) להעלות להצבעה במליאת הכנסת הצעת חוק לחופש בחירה בנישואים. ההצעה קובעת כי גם לבני זוג מאותו מין תהיה אפשרות להתחתן בישראל. "לראשונה אי פעם, נשיא אמריקאי תומך בנישואים של בני זוג מאותו מין. זה כבר קיים בעשרות מדינות. אבל לא אצלנו. אגב, אצלנו אין נישואים אזרחיים בכלל, ומאות אלפי ישראלים - לא רק הומואים ולסביות - לא יכולים להתחתן פה בגלל כפייה דתית בלתי נסבלת. זה יכול להשתנות", כתב אתמול הורוביץ בדף הפייסבוק שלו. "יש 120 אצבעות במליאה. נראה מה הם יבחרו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ