דיווח: כך נראה המתקן בפרצ'ין בו איראן עורכת ניסויים בפיתוח נשק גרעיני

בכיר ממדינה שעוקבת אחר איראן הדליף תרשים, שלדבריו מציג את תא המתכת שבו נערך הניסוי בהדק הניוטרונים המשמש מרעום לביקוע הגרעיני

אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אי-פי

תמונת הדמיה שהגיעה לידי סוכנות הידיעות אי-פי מציגה מתקן שנמצא בבסיס הצבאי בפרצ'ין שבאיראן, שנטען כי הוא משמש לניסויים סודיים הקשורים לפיתוח נשק גרעיני. התרשים מציג תא מיוחד המיועד לביצוע פיצוצים מבוקרים, שעל פי החשד של פקחי האו"ם, טהראן ביצעה באתר. איראן מכחישה ביצוע ניסויים מסוג זה והיא לא אישרה, או הכחישה, את קיומו של המתקן בפרצ'ין.

את התרשים הדליף בכיר במדינה העוקבת אחר פעילות הגרעין האיראני. הבכיר ביקש להישאר בעילום שם. לדבריו, התרשים מוכיח כי המבנה, והמתקן המצוי בתוכו אכן קיימים, בניגוד להכחשותיה של איראן.

לדברי המקור, המיכל שימש לניסויי פיצוץ בשנים 2003, 2005 ו-2006. שני גורמים המעורים בפרטי הבדיקה של בסיס פרצ'ין אמרו כי התאריך הראשון (2003) כנראה נכון, אך אין להם מידע על ניסויים בשתי השנים הנותרות.

ההדמיה שנחשפה של תא הניסוי בפרצ'ין

בשבוע שעבר פירסם המרכז למדע וביטחון לאומי בוושינגטון תמונות לוויין חדשות המעידות על נסיונות הסתרה של פעילות גרעינית כלשהי במתקן בפרצ'ין. התמונות מאשרות את החששות שעלו לאחרונה בסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית בדבר תוכנית גרעין צבאית במקום.

בתמונות, שצולמו ב-9 באפריל, נראים פריטים שנערמו מחוץ לבניין המכיל את התא שנחשף כעת ונחשול מים שנובע מתוך או מקרבת הבניין. החשד הוא שהציוד וזרם המים הנצפים בתמונות מעידים על נסיונות להסתיר או לטשטש פעילות גרעינית אסורה המתבצעת במתקן.

בעקבות מידע עדכני שהתקבל, סבא"א ביקשה מאיראן לאפשר ביקור של פקחים במתקן בפרצ'ין, אולם הבקשה נענתה בשלילה. מזכ"ל הסוכנות, יוקיה אמאנו, אמר לאחרונה כי לסבא"א יש מידע עדכני שמתרחשת במקום פעילות, וכי יתכן שמדובר בניקיון של עקבות ניסויים הקשורים בפיתוח נשק גרעיני.

שרשרת הביקוע הגרעיני

במרץ השנה, טענו שני דיפלומטים בווינה, מקום מושבה של סבא"א, כי איראן ניסתה לנקות שרידים של חומרים רדיואקטיביים מהמתקן, זאת על סמך צילומי לוויין שהגיעו בשעתו לסוכנות. לדבריהם, ניסיונות הסתרה אלה מעידים על כך שאיראן ערכה ניסוי ב"הדק ניוטרונים", רכיב קריטי המשמש מרעום בפצצת גרעין. לדבריהם, בצילומי הלוויין נראים משאיות ודחפורים העוסקים בפעילות הסתרה וניקוי האתר משאריות של חומרים רדיואקטיביים. הדיפלומטים טוענים כי ניסוי בהדק ניוטרונים מעיד על דבר אחד בלבד - פיתוח נשק גרעיני.

פרצ'ין

פרצ'ין הוא בסיס המשמש לפיתוח וייצור תחמושת טילים וחומרי נפץ. יש בו מאות מבנים וכמה מנהרות ובונקרים המבוצרים היטב מתחת לאדמה. בבונקרים ובמנהרות מבוצעים ניסויים בפיצוץ חומרי נפץ. כבר לפני כשמונה שנים הגיע מידע למודיעין האמריקאי כי הבונקרים עשויים לשמש אתרים מתאימים גם לפיתוח נשק גרעיני.

בדוח סבא"א מנובמבר אשתקד צוין כי במתקן הצבאי בפרצ'ין נערכים ניסויים בחומרי נפץ קונוונציונליים בעוצמה גבוהה, המשמשים להתחלת תגובת שרשרת גרעינית. בדיווח הקודם לא הוזכר הדק הנויטרונים כחלק מהניסויים, אולם בדו"ח שפורסם מועלה החשד כי יתכן ואיראן ערכה ניסויים מסוג זה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ