שיוויון בין מספר הנשים לגברים בממשלה החדשה בצרפת

הרכב הממשלה נחשב למתון יחסית. הולנד מינה את ז'אן מארק ארו לראש ממשלה, את פייר מוסקוביסי לשר האוצר ואת לורן פביוס לשר החוץ

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רויטרס

נשיא צרפת פרנסואה הולנד הודיע אתמול על הרכב ממשלתו החדשה, שנחשב למתון יחסית. הולנד, שהושבע שלשום, מינה לראש הממשלה את ז'אן-מארק ארו, את היהודי פייר מוסקוביסי לשר האוצר ואת לוראן פביוס, גם הוא ממוצא יהודי, לשר החוץ. הממשלה החדשה, שהרכבה עשוי להשתנות אחרי הבחירות לפרלמנט, האמורות להתקיים ב-10 וב-17 ביוני, תתכנס היום לישיבתה הראשונה לפני שהולנד יצא בתחילה לפסגת מדינות הג'י-8 ולאחר מכן לפסגת מדינות נאט"ו בארה"ב.

ארו הוא חבר ותיק במפלגה הסוציאליסטית, שכמו הולנד, מעולם לא כיהן כשר. הוא יעמוד בראש צוות מעורב של שרים ותיקים וחדשים. הוא דובר גרמנית, וצפוי למלא תפקיד חשוב ביחסים בין צרפת למדינה בעלת הכלכלה הגדולה באירופה.

שר האוצר החדש מוסקוביסי מקבל לידיו כלכלה השרויה בקיפאון וסובלת משיעור אבטלה של כ-10%. יהיה עליו להתמודד עם אתגר החובות הכבדים, מאחר שבכוונת הולנד לפעול נגד צעדי הצנע באירופה. מוסקוביסי, בוגר בית הספר היוקרתי ENA של עובדי המדינה, היה ראש מטה הבחירות של הולנד ומינויו לשר האוצר מפתיע למדי. הוא בן 54, דובר אנגלית ששימש שר זוטר לענייני אירופה לפני עשר שנים בממשלה הסוציאליסטית האחרונה.

שר החוץ החדש, לורן פביוס הוא אחד מהפוליטיקאים המנוסים בממשלה החדשה. הוא היה ראש ממשלה בגיל 37 בלבד ב-1984, בממשלו של הנשיא הסוציאליסטי האחרון, פרנסואה מיטראן, ושימש שר אוצר בממשלתו של ליונל ז'וספן בשנים 2000-2002. בעבר נחשב פביוס ליריבו של הולנד והתייחס אליו בלגלוג כשפרצה ביניהם מריבה ב-2005 בעניין היחסים עם האיחוד האירופי. פביוס, שהוא כעת בן 65, פעל נגד אישור האמנה האירופית, שהולנד תמך בה.

נג'את ואלו בלקאסם, בת 34, שהיתה אחת הדוברות של הולנד במסע הבחירות שלו, התמנתה לדוברת הממשלה. היא אחת הנשים החברות בממשלה, שמורכבת ממספר שווה של גברים ונשים. האיש שהיה צפוי להתמנות לשר אוצר, מישל סאפן, אחד מידידיו הקרובים והוותיקים ביותר של הולנד, התמנה במקום זאת לשר העבודה. הוא מאמין שצעדי צנע מחמירים גורמים למיתון עמוק יותר בגוש האירו.

יו"ר המפלגה הסוציאליסטית וראש העיר ליל, מרטין אוברי, לא נכללת בממשלה החדשה לאחר הודעתה שאין היא מעוניינת בכך. אוברי, שבשנה שעברה התמודדה מול הולנד על מועמדות המפלגה לנשיאות והובסה, הבהירה שהיא מעדיפה לא להיכלל כלל בממשלה מאשר לקבל "פרס ניחומים". "שוחחתי עם הולנד והוא אמר שהחליט למנות את ארו. לראשות הממשלה. בעקבות כך, הסכמנו שלא אכהן כשרה בממשלה", אמרה אוברי בראיון למגזין "פארי מאץ'".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ