הבחירות לנשיאות ארה"ב |

סקרים בערבון מוגבל מאוד

לפי ניו יורק טיימס, רומני מוביל על אובמה, בפוקס הנשיא מנצח בגדול. כל סקר בארה"ב משתמש בשיטות אחרות, והתוצאות בהתאם

חמי שלו
חמי שלו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חמי שלו
חמי שלו

בסלונים היוקרתיים במנהטן, בגטאות השחורים בשיקגו ובמטות הסטארט-אפים בסיליקון ואלי אין כמעט ספק שנשיא ארה"ב ברק אובמה ינצח בבחירות הקרובות לנשיאות. אצל ראשי הבנקים וקרנות הגידור בוול סטריט, בערי השדה של אוקלהומה וקנטקי ובקרב פועלי המכרות במערב וירג'יניה משוכנעים לגמרי שאובמה יובס. שני הצדדים יכולים להסתמך על סקרים שהתפרסמו בימים האחרונים כתימוכין לעמדתם.

הניו יורק טיימס ורשת סי-בי-אס, שני מעוזים של האגף הליברלי בפוליטיקה האמריקאית, פרסמו באמצע השבוע שעבר סקר שקבע שהמועמד הרפובליקאי מיט רומני מוביל על פני אובמה בפער של שלושה אחוזים; הבית הלבן רתח מזעם ואף תקף את הנחות היסוד ואת המתודולוגיה של הסקר. אבל פחות מ-24 שעות מאוחר יותר פרסמה רשת פוקס, הידועה כאוהדת מושבעת של הרפובליקאים, סקר המראה את אובמה מוביל בלא פחות משבעה אחוזים שלמים. הבית הלבן חגג, הרפובליקאים נכנסו לדיכאון והפרשנים גירדו בראשם בחוסר אונים.

ההבדלים בין שיטות העבודה והדגימה של המכונים השונים העוסקים בעריכת סקרים לקראת הבחירות לנשיאות הם כה משמעותיים עד שלמעשה כל סקר מהווה אי בפני עצמו עם קשר קלוש בלבד למתחריו. חלק מהסוקרים דוגמים את כל האוכלוסייה הבוגרת, חלק רק את הבוחרים הרשומים הזכאים להצביע, ואחרים רק את אלה שמביעים כוונה בפועל להתייצב בקלפי. חלק מהסוקרים משוחחים אישית עם מרואייניהם, יש המסתפקים בשאלוני רובוט טלפוניים ואחרים במשאלי אינטרנט המוניים בלבד. ולכך יש להוסיף נוסחאות שונות לשקלול הנתונים וגם את החשד להטיה פוליטית, כמו אצל חברת הסקרים רסמוסן הנחשבת כמי שנוטה חסד ומוסיפה אחוזים קבועים למועמדים רפובליקאים באשר הם.

לפיכך, רוב הפרשנים הרציניים מתייחסים בעיקר למגמות הבאות לידי ביטוי בין סקר אחד למשנהו, או לממוצעים משוקללים המחברים את כל הסקרים המובילים יחדיו. בשמונה סקרים שנערכו על ידי מכונים בעלי מוניטין במהלך חודש מאי, אובמה מוביל בארבעה - סוכנות הידיעות אי-פי (8%), רויטרס, (7%), כריסטיאן סיינס מוניטור (3%) ורשת פוקס (7%) - וגם רומני בארבעה: רסמוסן (2%) גאלופ (1%), מייסון דיקסון (3%) והוושינגטון טיימס (1%). על פי הממוצע המתנהל על ידי האתר המוערך "ריאל קליר פוליטיקס", אובמה מוביל בפער ממוצע של 1.7%, אבל רוב הפרשנים נוטים להסכים עם הערכתו של הסוקר הוותיק פיטר הרט, שאמר לאחרונה שסיכוייו של אובמה הם 50-50, לא פחות אבל גם לא יותר.

לכל זה יש להוסיף כמובן הערת אזהרה מנצנצת ובוהקת, שהרי באמריקה אין באמת בחירה ישירה לנשיאות אלא שיטה מורכבת הידועה כקולג' האלקטורלי, שבה כל מדינה בוחרת אלקטורים על פי משקלם היחסי באוכלוסייה. המנצח זקוק ל-270 אלקטורים מתוך 538, אך מכיוון שישנן מדינות שנטייתן ידועה מראש (ניו יורק וקליפורניה, למשל, לדמוקרטים, טקסס ואריזונה לרפובליקאים) המאבק לנשיאות מתמקד בפועל כעשר מדינות מפתח שהמפורסמות שבהן הן פנסילבניה, אוהיו ופלורידה. על פי הסקרים, אובמה נהנה מיתרון של אחוזים בודדים ברוב מדינות המפתח, אך מדובר בנתון תיאורטי כי הרבה יהיה תלוי בכושר הארגון של המפלגות ביום הבחירות ובמידת המוטיבציה של בוחריהן.

"סקרים הם כמו בושם - כדאי להריח אותם אבל לא לשתות", אמר שמעון פרס, קרבן ידוע של סקרים אופטימיים מידי, מה עוד שבאמריקה לסקרים יש ריחות שונים ולעתים משונים. עד הבחירות נותרו למעלה מחמישה חודשים שבהם עלולים להתרחש אירועים דרמטיים כמו מפולת כלכלית באירופה או הכרעה גרעינית באיראן שיכולים להכריע את המערכה, וכל זה מבלי שהזכרנו את מיליארדי הדולרים שעתידים להישפך על קמפיינים נגטיביים חסרי תקדים שאיש איננו מזלזל ביעילותם ההרסנית.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ