מתנגד המשטר שברח במאמר מיוחד |

"ממשלת סין חייבת לי תשובות רבות"

שבועות אחדים לאחר שנחת בניו יורק עם משפחתו, מספר צ'ן גואנגצ'נג, שברח ממעצר בית ועורר עימות דיפלומטי בין ארה"ב לסין, על פחדיו ועל תקוותיו לעתיד

צ'ן גואנגצ'נג, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
צ'ן גואנגצ'נג, ניו יורק טיימס

מאז שהגעתי לארה"ב ב-19 במאי, שואלים אותי: "מה בדעתך לעשות כאן?" באתי לשהות מוגבלת, למטרת לימודים. איני מבקש מקלט. אני מקווה שבעת לימודיי ינהלו ממשלת סין והמפלגה הקומוניסטית חקירה מקיפה ויבררו מדוע הוטל עליי ועל משפחתי עונש בלתי חוקי שנמשך כבר שבע שנים.

ביקשתי שתתקיים חקירה שכזו בעת שאושפזתי בבייג'ין, אחרי שעזבתי את המקלט שמצאתי בשגרירות ארה"ב, ופקידי ממשל אמריקאים פעלו כדי לאחד אותי עם בני משפחתי. גורמים בכירים בממשלת סין הבטיחו לי שתתקיים חקירה פומבית ומקיפה, וכי יודיעו לי מהן תוצאותיה. אני מקווה שהם יכבדו הבטחתם זו. ואולם, בעבר נמנעה ממשלת סין לא פעם מלקיים התחייבויות דומות. אני קורא לממשלת ארה"ב ולאזרחיה, כמו גם למדינות דמוקרטיות אחרות, לדרוש מסין שתטפל בעניין במהירות הנאותה.

ממשלת המחוז והרשויות בשאנדונג, בעיר ליניי ובמחוז יינאן חייבים תשובות לשאלות רבות. מדוע הטילו מעצר בית עליי ועל משפחתי בכפר דונשיגו בשנת 2005, ומנעו מאיתנו כל קשר עם תושבי הכפר ועם העולם החיצון? מדוע העלילו עליי, בשנת 2006, שגרמתי נזק לרכוש, כינסתי התקהלויות שהפריעו לתנועה, ואז, אחרי שקיימו משפטים קיקיוניים, שבהם פסלו את עדיי ומנעו ממני ייצוג משפטי, שלחו אותי למאסר של 51 חודשים? בתוקף איזה חוק הפכו את את ביתנו לבית כלא נוקשה לא פחות, אחרי שהשתחררתי ממאסר בשנת 2010?

צ'ן גואנגצ'נג

הסוגיה הבסיסית אליה סין צריכה לתת את הדעת, היא אי קיום החוק. הבעיה בסין אינה היעדרם של חוקים, אלא אי קיום שלטון חוק. כתוצאה מכך, יכלו אלה שעסקו בענייניי להתייחס בביטול לחוקי המדינה באופנים רבים, במשך שנים רבות.

אף שבחוק הפלילי הסיני, בדומה לזה של מדינות אחרות, יש תמיד צורך בשינויים ובשיפורים - כאשר הוא מיושם כרוחו וכלשונו, יש בכוחו להעניק לאזרחים הגנה משמעותית ממאסר, מהעמדות לדין וממעצרים שרירותיים. אינספור גורמים במערכת המשפט, עורכי דין ומרצים למשפטים שקדו במשך עשרות שנים כדי ליצור חוקים ותקנות שמטרתם למנוע את הישנותו של הסיוט בו חיה המדינה בשנים שבהן התנהלה המערכה נגד פעילי זכויות האזרח, "התנועות ההמוניות" של שנות ה 50, וזוועות מהפכת התרבות של 1976-66.

ואולם לעתים קרובות הגנות האלה זכו להתעלמות. כך היה במקרה שלי ושל אחייני, צ'ן קגוי. באפריל, אחרי שנודע למשטרה המקומית שנמלטתי מכפרי, פרצה באלימות כנופיית בריונים בלבוש אזרחי לתוך ביתו של אחי גואנגפו ותקפה אותו באכזריות. הם לא הזדהו ולא הציגו בפניו צו מעצר. הם עצרו אותו, ולאחר מכן חזרו והיכו את גיסתי ואת אחייני מכות נמרצות בעזרת מכושים. בשלב זה ניסה קגוי להתגונן מתוקפיו בעזרת סכין מטבח ודקר, אך לא הרג, שלושה מהם.

קגוי בן ה-23 הוחזק במעצר במחוז יינאן והואשם, לגודל האבסורד, בניסיון לרצח. לא ניתן ליצור איתו קשר, ויש להניח שעונה באכזריות גדולה עוד יותר מאביו. אף שסין חתמה בשנת 1988 על אמנת האו"ם נגד עינויים, ואף חוקקה חוקים בהתאם, השימוש בעינויים כשיטה לחילוץ הודאות מפי חשודים עדיין נהוגה במדינה.

זאת ועוד, איש מבין עורכי הדין שאת שירותיהם שכרה משפחתו של צ'ן קגוי לא קיבל אישור לייצגו. הרשויות הודיעו כי הוא יחוייב להשתמש בשירותיהם של פרקליטים מטעם המדינה.

צ'ן גואנגצ'נג נחשב לסטודנט מיוחד המכון האמריקני-אסיאתי למשפטים באוניברסיטת ניו יורק.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ