משפטו של מובארק מגיע לרגע ההכרעה במצרים

עשרות אלפי שוטרים יאבטחו מחר את הקראת גזר הדין של הנשיא המודח ושני בניו. בינתיים, נאמנו לשעבר של מובארק, המועמד החילוני אחמד שפיק, זוכה לאהדה מפתיעה

צבי בראל
צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
צבי בראל
צבי בראל

בית משפט בקהיר צפוי לגזור מחר את דינו של נשיא מצרים המודח, חוסני מובארק, ואת דינם של בניו, עלאא וגמאל. כ-20 אלף שוטרים מתוגברים בעשרות שריוניות יתייצבו סמוך למבנה בית הספר לשוטרים, כדי לשמור על הסדר בשעה שמובארק ובניו יתנו את הדין על מעשי שחיתות, מניפולציות בבורסה ואחריות להרג אזרחים בתחילת המהפכה. או כפי שהגדיר זאת התובע במשפט בלשונו הציורית: "אונס המדינה".

הערכות המשפטנים המצריים אינן מנבאות עתיד מזהיר למובארק: לכל הפחות עשר שנות מאסר ועד 25 שנים. על פסק דין מוות אין מדברים כאן, גם לא על מאסר עולם. למעשה, משרד הפנים המצרי כבר נערך לקראת העברתו של מובארק החולה לכלא קבוע, שבו יוכל לקבל טיפול רפואי.

לא ברור כיצד ישפיע גזר דינו של מובארק על סיכויו של המועמד החילוני לנשיאות, אחמד שפיק. מתנגדיו של אחמד שפיק מתקשים להסביר כיצד הצליח המועמד המזוהה יותר מכל עם המשטר הישן במצרים, לגרוף כרבע מהקולות בבחירות לנשיאות ולהעפיל לסיבוב השני, לקרב ראש בראש מול מועמד האחים המוסלמים, מוחמד מורסי. וואיל רונים, שנחשב כמי שהנהיג את החזית האינטרנטית של ההתקוממות העממית, סמל הדור הצעיר, המשכיל והליברלי-חילוני במצרים, הצהיר השבוע כי יעניק את תמיכתו למורסי והצהיר כי הוא זה שמייצג את המהפכה במצרים, בטח שלא שפיק. "נצחונו של שפיק יהיה כישלוננו משום שהוא יוכיח שלא הצלחנו לחנך את העם", אמר רונים בראיון. אליו הצטרפו בימים שחלפו מאז התפרסמו תוצאות הסיבוב הראשון עוד רבים מעל דפי הפייסבוק. "בחירתו של שפיק לנשיא תהיה פרס לציונים. לא נמכור את המהפכה", הם כתבו

הבעיה של שפיק, טיס לשעבר שפיקד במשך שש שנים על חיל האוויר המצרי, אינה טמונה בכהונתו הארוכה כשר התעופה האזרחית, או בכהונתו הקצרה כראש הממשלה האחרון שמינה מובארק. שפיק, בן 71, המחזיק בתואר דוקטור ל"אסטרטגיה לאומית בחלל החיצון", חשוד בכך שהוא שקוע עמוק בפרשות שחיתות של משטר הקודם. בפברואר 2011, שבועיים אחרי הסתלקותו של מובארק מכסאו, פרסמו מפגינים בכיכר תחריר כרוז ובו רשימה של מעשי השחיתות הללו. בין היתר, נטען כלפי שפיק שתפר מכרזים הנוגעים לתעשיית התעופה למקורביו ולמקורבי השלטון, והעניק לסוזאן מובארק, רעיית הנשיא, חותם מצרי קדום בערך של 750 אלף לירות מצריות, שעליו שילם מכספי משרדו.

וזו רק תחילתה של הרשימה הארוכה והמפורטת. על פי הכרוז, שפיק מינה את חבריו מחיל האוויר המצרי למשרות בכירות בממשל ושילם להם משכורות עתק, אישר הוצאות של שבעה מיליון לירות לגברת היידי ראסח, רעייתו של עלאא מובארק, ולחדיג'ה אל-גמאל, אשתו של גמאל מובארק, לטובת היריד האווירי בפריז. רכושו האישי כולל בין היתר שלושה "ארמונות" ברובע החמישי בקהיר, אחד הרבעים המפוארים ביותר בבירה המצרית, דירה בפריז ובית נופש במרינה. בית אחר נמצא בקהיר, סמוך לזה של איש מושחת אחר, היטלר טנטאווי (אינו קשור ליו"ר המועצה הצבאית העליונה חוסין טנטאווי), שכיהן כראש מנגנון הביקורת וסולק.

שפיק, כך טוענים מתנגדיו, היה מעורב בניסיונו של מובארק להוריש את השלטון במצרים לבנו גמאל, ולא פחות חשוב מכך: בחירתו היא משאת נפשה של ממשלת ישראל, הרואה בשפיק עוגן חשוב להמשך הקשר עם המשטר הבא במצרים. שפיק גם מקורב לחוסין סאלם, איש העסקים שעמד בראש החברה שמכרה גז לישראל וכעת מבוקש על ידי השלטונות. עם רקורד כזה, כיצד ייתכן ששפיק גרף מספר כמעט זהה של קולות לזה שגרף מורסי בסיבוב הראשון? רונים מעדיף להצביע על חצי הכוס המלאה. לפיו, ההישג האמיתי הוא שמחצית מהבוחרים הצביעו עבור נציגי המהפכה, שמורסי הוא רק אחד מהם. הסבר אחר אומר שהציבור החילוני במצרים העדיף את שפיק על עמרו מוסא בגלל "הרוח המתנשאת" של האחרון ובגלל ניתוקו מהציבור. אבל כזהו גם שפיק, אשר נמנע מלהציג מצע מסודר ונחשב לאיש האליטות השנואות.

אם יש משהו שמחבר בין מורסי בן ה-61 לבין שפיק, הוא מצוי דווקא בתחום התעניינותם האקדמי. מורסי עשה את עבודת הדוקטורט שלו באוניברסיטת דרום קליפורניה בתחום ההגנה על מנועים של רכבי חלל. הוא גם עשה מחקרים לסוכנות החלל האמריקנית, לימד באוניברסיטת דרום קליפורניה ומשם המשיך לקריירה אקדמית באוניברסיטת זקאזיק שבמצרים. מורסי איננו המנהיג הכריזמטי שאותו בחרה תנועת האחים המוסלמים להריץ לנשיאות. רק בחודש אפריל האחרון, כאשר התברר סופית שעמיתו, איש העסקים המבריק חיירת אל-שאטר, לא יוכל להתמודד לנשיאות בגלל פסק דין שתלוי ועומד נגדו, החליטה הנהגת האחים להטיל על מורסי את המשימה.

להבדיל משפיק שהצהיר כי איננו רואה בישראל אויב, מורסי היה חבר מייסד בוועדה המצרית למאבק ב"פרויקט הציוני". גם היום הוא עדיין נוהג להשתמש בביטוי "הישות הציונית" במקום "ישראל". עם זאת, בה בעת, הוא גם היה שותף כנציג האחים בתנועות חילוניות לשינוי המשטר, בגוף הפוליטי שהקים מוחמד אל-בראדעי, וכמו רבים מעמיתיו גם הוא ישב בכלא בשל פעילותו נגד משטר מובארק.

אחמד שפיק

אבל מורסי, שעד כה לא דבק בו רבב פומבי של שחיתות, נחשב לחלק מן המנגנון השמרני של תנועת האחים, שכנגדו יצאו ב-2007 פעילי הדור הצעיר של התנועה בדרישה לרפורמה ודמוקרטיזציה בקבלת ההחלטות. מורסי ניהל אז פגישות עם נציגי הבלוגרים של הצעירים בהן הסביר כי הוא אמנם אינו מתנגד לכך שאשה תעמוד בראש המדינה, אבל במצב שהיה קיים אז, כאשר כל הסמכויות הן בידי הנשיא, אין מקום לכהונתה של האשה במשרה זו. בימים האחרונים שינה את טעמו והצהיר בכל בימה אפשרית שלאשה זכויות שוות לאלה של הגבר. הוא גם הבהיר כי אינו מתנגד לכך שקופטי יהיה נשיא. זו הבהרה תיאורטית בלבד. האם הציבור המצרי יעדיף בעוד שבועיים את האיש ששווה מיליונים או את מדען החלל הדתי? למובארק זה כבר לא ישנה. עבורו, התוצאות כבר ברורות. "גם אם הם (שפיק ומורסי) ינהלו קיוסק לממכר סיגריות, הם יביאו אותו לפשיטת רגל", אמר על פי אחד משומריו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ