אובמה הורה להגביר את לוחמת הסייבר נגד איראן

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

נשיא ארה"ב ברק אובמה הורה, עם כניסתו לתפקיד ב-2009, להגביר את התקפות הסייבר על איראן, כדי לפגוע בתוכניתה הגרעינית - כך מגלה הספר "עימות והסתרה: המלחמות הסודיות של אובמה והשימוש המפתיע בכוח האמריקאי", שייצא לאור מחרתיים. לפי הספר, אובמה הורה להגדיל באופן משמעותי את ההיקף והתחכום של ההתקפות הקיברנטיות על המחשוב של מתקני העשרת האורניום.

לטענת הספר, ישראל ויחידה 8200 של אמ"ן היו שותפות מלאות בתוכנית זו. לשיתוף הפעולה, שהיה הדוק באופן יוצא דופן, היו שני גורמים: ליחידה 8200 יש מומחיות טכנולוגית שמתחרה בזו של סוכנות הביטחון האמריקאית), ולישראל היה מודיעין איכותי ביותר על הפעילות במתקן האיראני להעשרת האורניום בנתאנז.

אבל לאמריקאים גם היה אינטרס להניא את הישראלים מתקיפה באיראן. לכן, לפי בכירים שהתראיינו לספר, היה על ארה"ב לערב את הישראלים "בכל היבט של התוכנית", כדי לשכנע אותם שתקיפות הסייבר מניבות תוצאות.

טענת הספר בדבר שיתוף הפעולה הישראלי-אמריקאי מתבססת על ראיונות שקיים המחבר, עיתונאי הניו יורק טיימס דייוויד סנגר, ב-18 החודשים האחרונים עם בכירים אמריקאים, אירופים וישראלים שהשתתפו בתוכנית. איש לא הסכים להזדהות בשמו בשל סודיות הפרויקט ומכיוון שהתוכנית נמשכת בחלקה גם בימים אלה.

מתקפות הסייבר החלו אמנם עוד בתקופת ממשל בוש, בשם הקוד "משחקים אולימפיים", אך היה זה אובמה שהאיץ את פעולות הריגול והחבלה באמצעות וירוסים במתקני הגרעין. החלטת אובמה התקבלה חרף גילוי הווירוס סטוקסנט שגרם לחשיפה חלקית של התוכנית: בקיץ 2010 גרמה טעות בתכנות לדליפת הווירוס מהמתקן הגרעיני האיראני למחשבים איראניים נוספים, ומשם לרשת העולמית.

כמה ימים לאחר זליגת הווירוס, התקיימה בבית הלבן פגישה להערכת מצב, שבה בחן אובמה אם חשיפת הווירוס הנחיתה מכה אנושה למהלך השאפתני ביותר של ארה"ב להאטת תוכנית הגרעין האיראנית. לדברי גורמים במטה לביטחון לאומי, בפגישה שאל אובמה "האם יהיה עלינו לסגור את העסק?". לאחר שנענה שאין לדעת עד כמה האיראנים הצליחו לפצח את קוד הווירוס, ולנוכח העובדה שהוא המשיך בינתיים לחולל שמות במערכת המחשב שלהם, החליט הנשיא לדבוק בתוכנית. אובמה אמר אז לעוזריו שאם "משחקים אולימפיים" תיכשל, לא יהיה עוד זמן לסנקציות ודיפלומטיה - ישראל תתקוף את מתקני הגרעין, מה שעלול להוביל למשבר אזורי.

לפי הערכות גורמים בממשל האמריקאי, הווירוס גרם לעיכוב של בין 18 חודשים לשנתיים. מומחים בממשל, כמו גם מומחים חיצונים, הביעו עמדה ספקנית יותר. לטענתם, יכולת העשרת האורניום של איראן השתקמה וכיום יש לה כמות אורניום שמספיקה לייצור חמש פצצות ואף יותר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ