ראש העיר ניו יורק קורא להפחית את העונש על אחזקת מריחואנה

בלומברג, המתנגד לעישון ומשקאות ממותקים, מביע תמיכה בחוק, לפיו אחזקת כמות קנביס קטנה אינה פשע

תומס קפלן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
תומס קפלן

ניו יורק טיימס

ראש עיריית ניו יורק, מייקל בלומברג, התביעה הכללית ומשטרת ניו יורק, הביעו שלשום תמיכה בהצעת חוק, ולפיה אחזקת כמויות קטנות של מריחואנה לא תיחשב לעבירה פלילית במדינת ניו יורק.

בכך, מעניקות הרשויות ב"תפוח הגדול" גיבוי למאמציו של המושל, אנדרו קואומו, להקטין את מספר "מעצרי המריחואנה" שמבצעת המשטרה. בעיר ניו יורק לבדה נעצרו בשנה שעברה כ-50 אלף בני אדם בגין אחזקת קנביס.

בלומברג, שהתנגד עד כה להצעת החוק בטענה שהיא תפגע במאמצי הרשויות למנוע פשעים חמורים יותר, אמר כי הצעתו של קואומו מאוזנת. זאת, כיוון שלדבריו גם החוק החדש יאפשר למשטרה להמשיך ולעצור אנשים המעשנים מריחואנה בפומבי. אלא ש"מעצרי המריחואנה", שהם תוצר לוואי של ההרגל המשטרתי השנוי במחלוקת לעצור אזרחים לצורך חיפוש, מעוררים זעם רב בקרב שחורים והיספאנים. לטענתם, מעצרים אלה נובעים ממניעים גזעניים.

על פי הצעת קואומו, אחזקת 25 גרם מריחואנה או פחות במקום ציבורי לא תהיה עוד עבירה פלילית, אלא תיחשב להפרה קלה הגוררת קנס מקסימלי עד 100 דולר למי שנתפס בפעם הראשונה. אחזקה של כמויות אלה במקומות פרטיים ובאופן דיסקרטי - תותר. קואומו, חבר המפלגה הדמוקרטית, סבור כי הצעתו מתייחסת לצדק חברתי ולשכל ישר כאחד. לדבריו, שוטרי ניו יורק מבזבזים זמן, משאבים ורצון טוב ברבבות מעצרים מיותרים.

לשיטתו, האחזקה בכמויות קטנות של מריחואנה נחשבת לפשע רק אם המריחואנה מוצגת בפומבי או אם המחזיק בה מעשן אותה בפומבי. מעצרי המריחואנה מתבצעים כיוון שהשוטר פוקד על החשוד לרוקן את כיסיו, ולכן לטענת קואומו מדובר ב"סיבוך חמור" של עקרונות המעצר והחיפוש. "הבעיה היא בעיה של איזון. חלק מהאיזון הוא היחסים עם הקהילה", הוא אומר.

לגיבוי שמעניקים בלומברג וראשי מערכות אכיפת החוק בעיר ניו יורק צפויה להיות השפעה על בית הנבחרים באולבני. זאת, למרות שמרבית חברי הבית הם רפובליקאים והתנגדותם ללגליזציה דה-פקטו היא המכשול העיקרי להעברת החוק במושב הנוכחי.

ארגוני זכויות אדם ומחוקקים המייצגים שכונות מיעוטים ועוני בבית הנבחרים של מדינת ניו יורק קידמו בברכה את הודעת המושל, והביעו תקווה כי גם בוושינגטון ייעשו מאמצים לתיקון מה שנראה בעיניהם מדיניות תוקפנית. מנהיגים שחורים סבורים כי הצעת קואומו היא ניסיון לתקן "מוסר כפול משפטי ותרבותי", שבמסגרתו צעירים שחורים נעצרים בגלל שימוש במריחואנה במספרים גדולים בהרבה מצעירים לבנים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ