נטשה מוזגוביה
כתבת "הארץ" בארה"ב

אחרי שנתיים של מאבק ציבורי חריף ויותר מ-63 מיליון דולר שהוזרמו לקמפיין הבחירות למושל מדינת ויסקונסין שבארה"ב, בתום הבחירות החוזרות הנדירות שנערכו אתמול (שלישי), תושבי ויסקונסין קיבלו שוב אותו מושל רפובליקאי.

בתום ספירת 70% מהקולות, היה נראה שהמושל סקוט ווקר ישמור על כסאו: 57% מהבוחרים הצביעו עבורו, לעומת 42% שרצו לראות את הדמוקרט טום בארט, ראש העיר של מילווקי, כמחליפו בתפקיד.

הבחירות החוזרות במדינה, שנערכו בתום שנתיים של כהונת המושל, נולדו כתוצאה ממאבק של איגודי העובדים בחוק שהעביר ווקר שנתפס כניסיון לקצץ בזכויות העובדים ובהשפעת האיגודים. אך הקמפיין המקומי הפך מהר למקרה בוחן של סדר היום הרפובליקאי של קיצוצים נרחבים על אף התנגדות האיגודים, ורוב התרומות שקיבל ווקר הגיעו מחוץ לגבולותיה של וויסקונסין.

קלפיות בוויסקונסין צילום: רויטרס

על החשיבות שהמפלגה הרפובליקאית ייחסה למרוץ זה העידה המהירות שבה המועמד הרפובליקאי לנשיאות, מיט רומני, הגיב על הניצחון הצפוי של ווקר - הרבה לפני שהזוכה נשא את נאום הניצחון שלו. רומני חזה ש"התוצאות של הלילה יהדהדו מעבר לגבולות וויסקונסין", וכי "המושל ווקר הוכיח בשנה האחרונה שמדיניות כלכלית איתנה יכולה להפוך את כיוון הכלכלה. אני מאמין שהמצביעים ברחבי המדינה יוכיחו בנובמבר שהם רוצים לראות את אותו הדבר קורה בוושינגטון".

הדמוקרטים בחרו בטקטיקה שונה והדגישו שהסקרים בוויסקונסין הצביעו על יתרון לברק אובמה על פני מיט רומני, ולכן אי אפשר להסיק על סמך ניצחונו של ווקר, מה יהיו תוצאות הבחירות לנשיאות בנובמבר. הנשיא לשעבר ביל קלינטון נשלח אמנם לתמוך במועמד הדמוקרטי בוויסקונסין, אך אובמה הרחיק את עצמו מהקמפיין של טום בארט לאורך כל השנה האחרונה - והביע תמיכה בו רק בציוץ ב"טוויטר" שלו יום לפני ההצבעה.

דובר הבית הלבן, ג'יי קרני, הסביר השבוע שהנשיא בהחלט תומך בבארט ומודע לבחירות החוזרות בוויסקונסין, אך יש לו "עוד עבודה".

מושל ויסקונסין קריס ווקרצילום: רויטרס

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ