ממשל אובמה ייחקר על הדלפת מידע ביטחוני רגיש

במקרה אחד מהשניים שייחקרו, מדובר בסוכן הכפול סייע לסכל תוכנית לפיגוע במטוס שתוכנן על-ידי סניף אל-קאעדה בתימן

נטשה מוזגוביה
כתבת "הארץ" בארה"ב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נטשה מוזגוביה
כתבת "הארץ" בארה"ב

שר המשפטים והתובע הכללי האמריקאי אריק הולדר הפקיד שני תובעים פדרליים בראש שתי חקירות פליליות נפרדות של סדרת ההדלפות לתקשורת של מה שהוגדר כמידע בטחוני רגיש. בשניים מהמקרים, כיכבה ישראל בכותרות שעוררו את זעם חברי הקונגרס הרפובליקאים חלק מהם אף האשימו את ממשל אובמה באחריות להדלפות למען צבירת נקודות פוליטיות בשנת הבחירות על חשבון הביטחון הלאומי וביטחונה של ישראל.

דובר הבית הלבן הכחיש את הטענות בתוקף וקרא להן "שגויות" ו"חסרות אחריות". גם הנשיא ברק אובמה התייחס לסוגיה ביום שישי ואמר שמאז כניסתו לתפקיד הוא אימץ מדיניות של "אפס סובלנות כלפי הדלפות וספקולציות. עכשיו יש לנו מנגנונים שאם אנו עולים על המדליפים, הם יספגו השלכות. בחלק מהמקרים, מדובר בעבירה פלילית, הדלפת מידע מהסוג הזה". (בתקופת כהונתו של אובמה, נפתחו שישה תיקים נגד האחראים בהדלפת מידע בטחוני רגיש, פי שניים יותר מקודמיו). אובמה הוסיף שמהכתבות עצמן היה ברור שמקור ההדלפות לא בבית הלבן, ושעצם הטענה "מעליבה". "אנו מתעסקים כאן בסוגיות הקשורות לביטחון הלאומי של המשפחות שלנו".

במקרה אחד מהשניים שייחקרו, מדובר בהדלפת המידע כי "חפרפרת" אמריקאית חדרה לשורות אל-קאעדה - הסוכן הכפול סייע לסכל תוכנית לפיגוע במטוס שתוכנן על-ידי סניף אל-קאעדה בתימן. פרסומים נוספים חשפו את "דף החיסול" של הנשיא ברק אובמה שאישר חיסולים של בכירי רשתות הטרור בעזרת מל"טים, שיתוף הפעולה הישראלי-אמריקאי על החדרת התולעת סטוקסנט למתקני הגרעין של איראן, משחק מלחמה חסוי שנערך בפנטגון במטרה לחזות את התסריטים של התקיפה הצבאית נגד מתקני הגרעין באיראן, וכן דיווח על כך שאזרבייג'אן אפשרה לכאורה לישראל להשתמש בבסיסי חיל האוויר שלה למטרת ביצוע התקיפה באיראן.

שלשום אמר שר המשפטים אריק הולדר ש"חשיפת המידע המסווג ללא רשות עשויה לפגוע בביטחון המדינה, ולא נסבול זאת. משרד המשפטים מתייחס ברצינות למקרים שבהם עובדי המדינה וחברות הקבלן שמופקדים על טיפול במידע רגיש מעבירים אותו לאלה שאין להם הרשאה לעיין בו - כך נתייחס גם למקרים האלה". הולדר לא פרט אילו פרסומים גרמו לפתיחת החקירות.

ברק אובמה

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ