הישג לסוציאליסטים בצרפת: צפויים לזכות ברוב מוחלט בפרלמנט

מתוצאות המדגמים, שפורסמו מיד לאחר סגירת הקלפיות, עולה כי מפלגתו של הולנד תוכל להקים קואליציה עם הירוקים. לה פן צפויה לזכות רק בכ-3 מושבים

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רויטרס

גוש השמאל בצרפת צפוי לזכות ברוב מוחלט בבית התחתון של הפרלמנט. כך עולה מתוצאות מדגמים שפורסמו מיד לאחר סגירת הקלפיות היום (ראשון). לפי המדגם, זכתה המפלגה הסוציאליסטית של הנשיא פרנסואה הולנד ב-283-329 מושבים מתוך 577 המושבים האפשריים. שותפיו הטבעיים של הולנד, הירוקים, זכו ל-12-18 מושבים. המפלגה השמרנית (UMP), זכתה ב-210-263 מושבים, ומפלגת הימין הקיצוני של מרין לה פן, "החזית הלאומית" תזכה רק בעד 3 מושבים בבית התחתון של הפרלמנט, אף על פי שזכתה ב-14% מהקולות.

שיעור ההצבעה בבחירות היה 57.1%, נמוך במקצת מ 2007, אך גבוה מכפי שציפו, אחרי הקמפיין הרגוע יחסית והפחות עוין שקדם לבחירות, בהשוואה לקמפיין לנשיאות לפני חודש בלבד.רוב הקלפיות נסגרו ב-18:00 אך אלה בפאריס ובערים גדולות אחרות נסגרו ב-20:00. חברי הבית התחתון של הפרלמנט נבחרים לחמש השנים הבאות וישרתו במקביל לכהונה של הולנד.

46 מיליון מצביעים צרפתים בחרו היום נציגים לכל 577 המושבים באסיפה הלאומית, המייצגים את צרפת וטריטוריות שלה בחו"ל, מפולינזיה הצרפתית בדרום האוקיינוס השקט, ועד לגואדלופ בים הקאריבי.לראשונה השנה אזרחי צרפת החיים בחו"ל מצביעים במחוזות בחירה משלהם. מועמדים שזכו ביותר מ 50% בבחירות היום יזכו במושב מיד. אולם במירוצים רבים יתנהל סבב שני, בהשתתפות כל המועמדים שזכו ביותר מ 12.5% מקולות המצביעים הרשומים בסבב הראשון.

הולנד יוצא מהקלפי בטול, היוםצילום: אי-אף-פי

ההצבעה היום, ובסבב השני שייערך בשבוע הבא, תשפיע על יכולתו של הולנד להעלות את המיסוי על עשירים ולהתנגד לדרישות להנהיג צעדי צנע, כמו גם על מידת ההשפעה שתהיה לימין הקיצוני בקביעת מדיניות בתחומי ההגירה והמנהגים של מוסלמים. בסקרים האחרונים הובילה המפלגה הסוציאליסטית ¬ אבל לא ברור אם תזכה לרוב המוצק שהולנד זקוק לו, כדי ליוכל מלא את הבטחותיו למצביעים בבחירות לנשיאות, כאשר כיום המפלגה השמרנית (UMP) שולטת בבית התחתון.

גם "החזית הלאומית" של מרין לה פן, שיצאה מחוזקת מהמירוץ לנשיאות והגיעה למקום השלישי, ציפתה לבסס נוכחות בפרלמנט לראשונה מאז שנות ה 80'. שאיפותיה להביא לביטול האירו, לצמצום ההגירה, להגן על "הצרפתיות" ולהיאבק במה שהיא מכנה איסלאמיזציה, רכשו לה תומכים רבים בקרב המצביעים בצרפת, החוששים מהשפעות הגלובליזציה, ובקרב תנועות הימין הקיצוני ברחבי אירופה. לה פן התמודדה בבחירות במחוז הנין בומון נגד מנהיג השמאל הקיצוני ז'אן לוק מלנשון, ולפי המדגמים, העפילה לה פן לסיבוב השני, ואילו מלנשון הגיע רק למקום השלישי, ולא יתמודד בעוד שבוע.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ