כאן כלואים בכיף |

הכלא הנורווגי שנראה כמו מלון בוטיק

האלדן, המאכלס אנסים, רוצחים ופדופילים, הוא אחד מבתי הסוהר השמורים בנורווגיה. עם זאת, מערכת המשפט המקומית דוגלת בשיקום ולא ענישה, והחיים בין החומות נראים כחופשה

אמליה ג'נטלמן, גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אמליה ג'נטלמן, גרדיאן

ריח חזק של קפה טרי מציף את בית הכלא האלדן שבנורווגיה. את הסדנאות, את חדרי המשחקים ואת יחידות המגורים שבהן חיים האסירים בקבוצות של שמונה. צריכת הקפה המוגברת מעוררת את בלוטות הרעב, ולכן, כשעתיים אחרי ארוחת הצהריים, מגיעים הסוהרים לאגף A (אזור שקט שבו מוחזקים עברייני המין בנפרד, כדי להגן עליהם מאסירים אחרים), עמוסי מגשים ועליהם ערימות של ופלים מהבילים בצורת לבבות לצד צנצנות ריבה. הם עורכים את המאכלים על מפה משובצת וסועדים בחברת האסירים. כך עוברות שעות אחר הצהריים בנעימים.

במקום שוררת שלווה יוצאת דופן. אין זכר לשאון התמידי של טריקת דלתות, המאפיין בדרך כלל בתי כלא, וזאת משום שהאסירים אינם נעולים בחדריהם רוב שעות היום. מנהל בית הכלא, ארה הוידאל, הגיב בתמיהה כאשר ביקשתי נתונים במספרים הנוגעים לתקיפות סוהרים, אשפוזים של סגל בית הכלא, מקרים שבהם סוהרים נאלצו לרסן אסירים או מקרים שבהם אסירים תקפו זה את זה. אני מסביר שבתי כלא בבריטניה מנהלים רישום של תקריות כאלה, ומספר לו על אסירים שתוקפים זה את זה באמצעות דוקרנים העשויים מעטים שהומסו ושחוברו אליהם ברגים. הוא מופתע מהרעיון ומסביר שתקריות אלימות הן מחזה נדיר במקום, וכי אינו זוכר מתי באחרונה פרצה תגרה בין האסירים.

האלדן הוא אחד מבתי הכלא השמורים ביותר בנורווגיה. הוא מאכלס אנסים, רוצחים ופדופילים. בבנייתו הושקעו כ‑220 מיליון דולר ובשנתיים שעברו מאז שנפתחו שעריו נודע בית הכלא כהומני ביותר בעולם. הוא נחשב לאניית הדגל של מערכת המשפט הנורווגית, שבה מושם דגש על שיקום ולא על ענישה.

היו שתהו אם אנדרס בריוויק, העומד בימים אלה למשפט בגין רצח 77 בני אדם, ירצה את עונשו כאן, שכן אין מתקני כליאה שמורים רבים בנורווגיה. ואולם, לעת עתה מסתמן שלא יגיע להאלדן, לכל הפחות בתקופה הראשונה של מאסרו. אם יימצא שהוא שפוי ואחראי למעשיו, יישאר כפי הנראה בבידוד בבית הסוהר אילה שבו הוא מוחזק כעת. אילה היה בעבר מחנה ריכוז של הנאצים, והוא מנוהל בגישה פחות אוטופית. עם זאת, התפישה שלפיה מנוהל האלדן מעידה על הגישה הכללית של מערכת המשפט בנורווגיה, הנבחנת בימים אלה שבהם המדינה נערכת להתמודדות עם בריוויק ועם תוצאות מעשיו.

בשנה שנפתח, זכה בית הכלא לתשומת לב רבה מחוץ לנורווגיה בזכות העיצוב האדריכלי והפאר היחסי של המתקן. המבנים, הממוקמים בתוך יער מוריק, מצטיינים בשיק מינימליסטי. הוידאל מציג בפניי תעודה ממוסגרת, ציון לשבח על עיצוב הפנים של המתקן, המאובזר בשולחנות ארוכים לבנים, ספות עור בצבע כתום וכסאות אלגנטיים בעיצוב עדין. כל אלה מעניקים למתקן צביון של מלון בוטיק סקנדינווי.

ההשוואה למלונות פאר עולה בשיחה לעתים תכופות. הוידאל חזר בימים אלה מביקור בבתי כלא בבריטניה, ושהה בלונדון בבית מלון סמוך לאוקספורד סטריט. הוא מעיד כי חדרו היה קטן יותר ונעים פחות מהתאים בהאלדן, שבו כל תא מצויד במסך טלוויזיה שטוח, בשירותים פרטיים (ולהם דלת, בניגוד למקובל בבתי סוהר בבריטניה), במקלחת ובה מגבות לבנות רכות, במקרר, בארונות ובשולחנות כתיבה מעץ אורן בהיר, בלוחות שעם מגנטיים ובחלונות גדולים, נטולי סורגים, המשקיפים אל יערות ירוקים.

"השקענו בעיצוב", מספר הוידאל, "בצבעים בהירים המשרים אווירה חיובית". השוואת בית כלא שאותו לא ניתן לעזוב, לבית מלון, אינה הוגנת, כמובן. המתקן מזכיר אמנם קמפוס אוניברסיטאי, שבו הצוות הצעיר מתנייד על קטנועים כסופים אופנתיים, אבל נוכחותה של החומה הגבוהה והמסיבית ניכרת גם כשהיא מוסתרת מאחורי מסך של עצי תרזה.

בבואם לתכנן מתקן המיועד לכליאת 245 פושעים המסוכנים לציבור, ייחסו הוידאל והאדריכלים חשיבות ראשונה במעלה ליצירת סביבה שאינה מזכירה בתי כלא. "מבחינה אדריכלית המקום אינו דומה לבתי סוהר אחרים", אומר הוידאל, "ניסינו ליצור אווירה של נורמליות. אם לא רואים את החומה, אפשר לדמות שזה מקום רגיל. החיים בתוך החומות צריכים להידמות ככל האפשר לחיים מחוצה להן". זה גם העיקרון המנחה את מערכת המשפט הנורווגית, שבה לא ניתן לגזור מאסר עולם, ועונשי מאסר מוגבלים ל‑21 שנים.

"כל הכלואים בבתי הכלא בנורווגיה ישתחררו בבוא היום. אולי לא בריוויק, אבל כולם ישתלבו בסופו של דבר בחברה. שאלנו את עצמנו איזה סוג של שכנים הם יהיו. מי שגר בתוך קופסה במשך שנים לא יכול לצאת ממנה אדם טוב. אם מעניקים להם יחס קשוח, זה לא יהפוך אותם לאנשים יותר טובים. מערכת המשפט הנורווגית אינה מתמקדת בנקמה, אלא בשיקום. מזמן כבר לא פרצו תגרות בין האסירים שלנו. המבנה עצמו מרכך את האנשים".

דלתות התאים נפתחות ב‑07:30 בבוקר, וננעלות בערב בשעה 20:30. שלטונות הכלא מעודדים את האסירים לעבוד וללמוד במשך שעות היום. לכל אסיר העוסק בפעילות מחוץ לתאו משולמים כ‑9 דולר ביום. "חוסר פעילות גורם לתוקפנות בקרב האסירים", אומר הודאל, "לא טוב לשבת בחוסר מעש כל היום. אנשים עסוקים מאושרים יותר. אנחנו מנסים לעזור להם לא להתקבע במערכת".

גם תפקידם של סוהרי האלדן יוצא דופן. הם עוברים הכשרה של שנתיים במסגרת אוניברסיטאית, בתוכנית שבה מושם דגש על נושאים כגון זכויות אדם, אתיקה ומשפט. הצוות מונה כ-340 עובדים (ובהם מורים ואנשי צוות רפואי), המופקדים על 245 אסירים. ההנהלה מעודדת את העובדים לקיים קשרים עם האסירים, לנהל איתם שיחות ולייעץ להם כיצד להימנע מחיי פשע בעתיד. המערכת מייחסת חשיבות רבה לכך שלאסירים יחכו בתים ומשרות בחוץ ושהקשר עם המשפחות יישמר. היא אף מעמידה לרשותם בקתה מאובזרת היטב, שבה הם יכולים לקבל אורחים ללילה.

"יש כאן יותר סוהרים מאסירים. הם מספרים לצוות למה הגיעו לכאן, על הנסיבות שהובילו אותם לחיי הפשע. תפקידנו לעזור להם ולהדריך אותם. תפקידו של מנהל בית הכלא בנורווגיה הוא ייחודי. מצפים ממנו שישמש מאמן, שיעניק השראה ומוטיבציה, שישמש לאסירים מודל לחיקוי".

עלות החזקת אסיר בהאלדן גבוהה - 500 דולר ליום, לעומת כ‑330 דולר בבתי סוהר רגילים בנורווגיה, שבהם האסירים כלואים בתאים במשך 23 שעות ביממה. עם זאת, באילה, שבה מועסקים יותר סוהרים, העלות היומית מגיעה לכ-650 דולר. עלות החזקת אסיר במשך שנה בהאלדן עולה למדינה כ-182 אלף דולר. לשם השוואה, העלות הממוצעת בבתי סוהר בבריטניה היא כ‑70 אלף דולר.

המתקן בהאלדן חדש יחסית, ולכן עדיין אין נתונים לגבי מידת חזרתם של אסירים למערכת אחרי שחרורם. עם זאת, שיעור חזרת פושעים לבתי הכלא בנורווגיה אחרי שחרורם הוא מהנמוכים באירופה, רק 20% חוזרים אחרי שנתיים, לעומת 50% בבריטניה. ניתן לייחס זאת לאופי בתי הסוהר, ואולם גם למערכת הרווחה המפותחת במדינה.

אך הסכומים הגדולים והמחשבה המושקעת ברווחת האסירים אינם מונעים מהאסירים להביע, בנימוס, עד כמה הם מתעבים את המקום ומעוניינים להשתחרר מהר ככל האפשר. "אנשים חושבים שאנחנו חיים במלון ברמת 5 כוכבים, אבל בית סוהר הוא בית סוהר, והאסירים כלואים בו", אומר קנט, מנהל משרד בן 43 המרצה שלוש שנות מאסר בגין תקיפה. הוא יושב באולפן הסאונד של המתקן, שבו האסירים מקליטים מוסיקה ועורכים תוכנית רדיו המשודרת בתחנה מקומית. קנט הקים להקה המורכבת משלושה אסירים ושני סוהרים, ומופיעה דרך קבע בין כותלי הכלא. הוא מודה שהוא נהנה לעסוק במוסיקה אך מציין כי אף שבתקשורת נוצר הרושם שמדובר במלון פאר, אין זה כך.

"החירות נלקחת מאתנו. זה הדבר הגרוע ביותר שיכול לקרות לאדם. כשדלת התא נטרקת בלילה, אתה כלוא בתוך חדרון. זה רגע קשה". לקנט יש שני ילדים, בני 10 ו‑12. "אני חושב עליהם כל הזמן ומדבר איתם שלוש פעמים בשבוע במשך 30 דקות, אבל זה לא מספיק. אני חושב שלעולם לא אפשע שוב. החופש חשוב לי מדי". יצוין שעד כה לא נרשמו כל ניסיונות בריחה מהכלא.

האסירים עוסקים בענפי ספורט קבוצתיים, ובעיקר בכדורגל. יש כמה מתקני כושר, אבל אין משקולות, משום שהוידאל מתנגד להרמת משקולות. "אני רואה בפיתוח שרירים פעילות שלילית. יש בזה היבט אלים", הוא אומר.

הטבח שערך אנדרס בריוויק באי אוטויה ביולי שעבר עולה לעתים תכופות בשיחותיהם של האסירים, העוקבים בדריכות אחר מהלך המשפט בטלוויזיה. לדעתם, אין לאפשר לבריוויק ליהנות מתנאי המאסר לו הם זוכים. פטריק, אסיר המרצה 12 שנות מאסר על הברחת סמים, היה שותף בארגון מגבית בין יושבי הכלא, לקניית זרי פרחים לניחום משפחות הקורבנות. כל אסיר תרם שכר של יום עבודה - כ-9 דולר.

ראש ממשלת נורווגיה, שהמחווה נגעה ללבו, אמר: "אנחנו מזועזעים אבל לא נוותר על ערכינו. נקפיד ביתר שאת על ערכי החופש והדמוקרטיה". הוידאל מחזק את דבריו: "אם דבר שכזה יקרה שוב, אולי נעלה לדיון את השיטה. לעת עתה, לא נראה לי שהמקרה יגרום לשינוי בהלך המחשבה הנורווגי".

תרגום: יעל אלין-קוטנר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ