טלטלה במצרים, יומיים לפני הבחירות לנשיאות |

מועמד האחים המוסלמים: נכבד את החלטת ביהמ"ש לפזר את הפרלמנט

החלטת ביהמ"ש לחוקה השיבה את כל עמדות הכוח למועצה הצבאית והעמידה את האחים המוסלמים בפני דילמה גדולה: לשמור על החוק או לשוב לתחריר

צבי בראל
צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
צבי בראל
צבי בראל

החלטת בית המשפט החוקתי במצרים חוללה לא פחות ממהפכה על המהפכה. כך לפחות נתפשת ההחלטה לאפשר לאחמד שפיק להתמודד בבחירות ולפזר את הפרלמנט, בעיני האחים המוסלמים ובעיני תנועות המחאה. חלקם אף מאשימים את המועצה הצבאית העליונה בתכנון מכוון של ההחלטה ובקביעה מראש של תוצאת הדיון המשפטי.

המפסידה הגדולה של ההחלטה היא באופן טבעי תנועת האחים המוסלמים, שתיאלץ להתמודד מחדש על שליש המושבים בפרלמנט שנפסלו מסיבות חוקתיות, כשבינתיים הפרלמנט אינו יכול להתכנס ולקבל החלטות. אולם לעומת הרוח המהפכנית ששררה ערב הבחירות לפרלמנט, שהעניקה לאחים תמיכה של כ-40% (מתוך כ-47% בהם זכה הגוש שהנהיגה, שכלל מפלגות חילוניות), האווירה היום במצרים שונה.

הוכחה לירידת כוחם של האחים התבררה בסיבוב הראשון לבחירות לנשיאות, שבהן זכה מועמד האחים, מוחמד מורסי, בכ-25% בלבד, ובסך הכל זכו מועמדי התנועות החילוניות, אחמד שפיק, עמרו מוסא וחמדין סבאחי ביותר מ-50%. בחירות חדשות לפרלמנט עלולות לכרסם עוד יותר בכוחם, במיוחד על רקע ההכרה שבעיותיה הכלכליות של מצרים נתפשות כחמורות בהרבה מן הצורך לבצע מהפכה משטרית וכי מועמד בעל ניסיון כמו שפיק עשוי לפתור את בעיותיה של מצרים טוב יותר מהאחים.

הדילמה של האחים היא לפיכך, אם לצאת כבר עכשיו לרחובות, למחות נגד ההחלטה ולארגן מהפכה חדשה בכיכר תחריר, או לדבוק במהלך החוקתי, להתמודד בבחירות לנשיאות ולהסתכן באובדן הנשיאות והכוח בפרלמנט. אם יחליטו להמשיך בבחירות לנשיאות ויפסידו, לא יוכלו אז להתקומם נגד התוצאות, שכן יאבדו את אמינותם ואת הלגיטימיות של מחאתם. אך גם אם יחליטו לצאת לרחובות, אין בידיהם ערובות לכך שהציבור יצטרף אליהם.

הפגנה בקהיר, אתמול אחרי החלטת בית המשפט

ההחלטה מעבירה שוב את כל עמדות הכוח למועצה הצבאית העליונה, שכבר הודיעה שהנשיא הבא יישבע אמונים בפניה ולא בפני הפרלמנט. היא זאת שתרכיב את ועדת ניסוח החוקה והיא זאת שתוכל להשפיע מחדש על תוצאות הבחירות לפרלמנט. אין תימה לכן שהיא זאת שניצבת עתה על לוח המטרה של כל התנועות הפוליטיות, חוץ מנאמני אחמד שפיק ותומכי המשטר הישן.

לתנועות ההמומות מהחלטת בית המשפט אין זה משנה כלל שההחלטה התקבלה על בסיס פרשנות משפטית מוצקה. פרשנות זאת קבעה שתנועות פוליטיות כמו האחים המוסלמים והסלפים התמודדו על מקומות ששמורים למועמדים עצמאיים, באופן שמנוגד לתיקון לחוק הבחירות שהתקבל השנה. גם ההחלטה לפסול את חוק ההרחקה – שאוסר על מי שנשא במשרות בכירות במשטרו של מובארק לעסוק בפוליטיקה במשך עשר שנים – כבלתי חוקתי, היא בעצמה חלק מהרפורמה המשפטית שאותה דרשו תנועות המחאה. באופן פרדוקסלי, דווקא ההישגים החוקתיים שהשיגה המהפכה הם אלה שנתנו בידי בית המשפט, ואולי גם בידי המועצה הצבאית העליונה, את הכוח המשפטי לחולל מהפכה חדשה.

באופן רשמי אין סיבה שלא להמשיך במסע הבחירות לנשיאות, ואכן תנועת האחים המוסלמים הודיעה כי בכוונתה להמשיך ולהתמודד. אבל בה בעת זימנה הנהגתה ישיבה בהולה כדי לבחון מחדש את החלטות התנועה. אולם גם אם יתקיימו הבחירות לנשיאות, הנשיא החדש ימצא עצמו ללא פרלמנט שעליו יוכל להישען כדי ליישם את החלטותיו וללא ממשלה – שהפרלמנט צריך לאשר את הרכבה – שתבצע את המדיניות.

התוצאה עלולה להיות שהמועצה הצבאית העליונה, יחד עם הנשיא, תהיה זו שתנהל את המדינה עד לבחירתם החוקית של שליש מחברי הפרלמנט ובכך יחזור המצב במצרים, לפחות באופן זמני, לזה שהיה נהוג בתקופת מובארק. חיזוק לדימוי הזה עלול להיווצר אם ינצח אחמד שפיק, שנתפש כנציג המשטר הקודם, ויהפוך לנשיא בחסות המועצה הצבאית. אם זאת תהיה התוצאה, והיא איננה מופרכת, עלולה מצרים למצוא עצמה במאבק פוליטי אימתני שבו הצבא לא ייחשב עוד כשותף למחאה אלא כאויב העם. המוצא האפשרי הוא לדחות את הבחירות לנשיאות – פתרון שלו מתנגד הצבא – או לפחות להכריז כבר עכשיו על מועד קרוב לבחירות למושבים הפסולים בפרלמנט וכך לפחות ליצור מחדש מומנטום פוליטי שעשוי למנוע את מאבק אלים ברחובות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

הזמרת תמר אייזנמן
תל אביב 
תא
תא
מוסיקה
מוזיקה

"אני לא בת 21 שבאה לכבוש את התפוח הגדול. באתי לתת בו ביס"

סינר פמיניסטי

RBG מתהפכת בקברה, אבל לא יכולה לעשות הרבה כקישוט לחדר

מרק יוגורט, זוקיני, שום ושקדים

זריקת מרץ מרעננת בקיץ חם ולח: מתכונים למרק קר

"התחלתי תהליכים חינוכיים רבים במקביל. את רובם לא הייתי יכולה לעשות היום, כי אני אמא" (למצולמים אין קשר לכתבה)

במיליארדים שמבזבזים על "העשרה" אפשר לתת לכל המורים שכר הוגן

איור של בחורה אומרת לבחור: "אסור ללכת לישון כועסים"

ישבנו באוטו, דיברנו על הריב ואז הוא הוציא שקית. זו היתה מחווה מדויקת

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ