פרס קיבל את מדליית החירות; "יש לנו אחריות לעצור את האיום האיראני. זה לא סובל דיחוי"

לעיני צמרת הממשל האמריקאי ומשפחת רבין קיבל נשיא המדינה מדליית הוקרה מאובמה; על פולארד: ביקשתי לקצוב את עונשו, לא יודע מה השיקולים

נטשה מוזגוביה
כתבת "הארץ" בארה"ב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נטשה מוזגוביה
כתבת "הארץ" בארה"ב

ביקורו של נשיא המדינה שמעון פרס בוושינגטון, שכלל פגישות עם צמרת הביטחון האמריקאי בפנטגון, אירוע משותף עם שרת החוץ הילרי קלינטון וסדרת ראיונות לערוצי טלוויזיה, הגיע הלילה (חמישי) לשיאו עם קבלת מדליית החירות מידי הנשיא, ברק אובמה.

לארוחת הערב החגיגית שנערכת בבית הלבן הוזמנו כ-140 אורחים בהם בני משפחתו של ראש הממשלה לשעבר יצחק רבין, סגן הנשיא ג'ו ביידן, שרת החוץ קלינטון והנשיא לשעבר ביל קלינטון. לטקס קדמה פגישה בארבע עיניים בין פרס ואובמה שהתמקדה בתכנית הגרעין האיראנית, אך עסקה גם באפשרות לחדש את תהליך השלום עם הפלסטינים, המצב המידרדר בסוריה - וגם בקשתו החוזרת של פרס לקצוב את עונשו של המרגל הישראלי ג'ונתן פולארד.

בנאומו בטקס קבלת מדליית החירות בבית הלבן, חלק פרס שבחים להישגיה של מדינת ישראל ופרש את חזונו לעתיד המזרח התיכון. בדרך, הוא לא שכח גם לחלוק כבוד למארחו. "זה כבוד לקבל את (העיטור), וזה כבוד לקבל את זה מידיך, אדוני הנשיא", אמר. "זו עדות לידידות ההיסטורית בין שתי המדינות שלנו. אני מקבל את הכבוד הזה היום בשם עם ישראל - הם הזוכים האמיתיים. דורות על פני דורות של יהודים שחלמו ונלחמו למען מדינה משלהם. שתספק להם מקלט, מדינה שהם יוכלו להגן עליה. חלוצים שבנו בית בגבעות קרחות, חולות נטולי יציבות, לוחמים שהקריבו חייהם למען מדינתם. בשמם, אני מודה לאמריקה על ימי הדאגה, לילות חסרי שינה בדאגה לביטחוננו ועתידנו".

הנשיא פרס מקבל את המדליה

פרס התייחס בנאומו גם לתוכנית הגרעין האיראנית. "הסכנה היום מתרכזת באיראן", אמר. "העם האיראני הוא לא האויב שלנו. זו המנהיגות הנוכחית שהפכה לסכנה לשלום העולמי, מנהיגות שרוצה לשלוט במזרח התיכון, להפיץ טרור בכל העולם, לבנות פצצה גרעינית, להביא חושך לעולם המייחל לאור. יש לנו אחריות בפני העם שלנו, ידידינו ברחבי העולם, לילדים שלנו לעצור את האיום האיראני. זה לא סובל דיחוי".

פרס הדגיש גם כי לקידום הסכם השלום בין ישראל לפלסטינים יש כיום דחיפות גדולה יותר מבעבר. "זה חיוני, זה אפשרי, ודחייה עלולה לפגוע בסיכויי השלום", אמר. "ישראל והפלסטינים בשלים היום להתחיל מחדש. בסיס איתן - שתי המדינות - כבר קיים. הפלסטינים הם שכנינו הקרובים. אני מאמין שהם יכולים להפוך לידידינו הקרובים. שלום עם פלסטינים יפתח בפנינו נמלים בכל הים התיכון. ותפקיד המנהיגים הוא לקדם חירות ללא לאות, גם אל מול עוינות, ספקנות ואכזבה".

במהלך נאומו פרס הודה לנשיא אובמה על שהזמין לטקס את משפחתו של ראש הממשלה המנוח יצחק רבין, העיד עליהם כי הם "אנשים יוצאי דופן שמחויבותם לישראל לא פחות מהרואית".

בשיחה עם "הארץ", אמר פרס כי הוא עדיין מאמין שאובמה יכול לבלום את תכנית הגרעין האיראנית. "אני נותן את האמון הזה בו מפני שהעולם לא יכול להרשות לעצמו שהמזרח התיכון ייפול בידי איראן", אמר. "זו כלכלת העולם, זה לא משחק ילדים. זה גם לא איזה עניין של לעשות איזו ג'סטה. פשוט אי אפשר".

בהתייחס לעניינו של פולארד, פרס אמר היום כי "אני לא מבקש ממנו חנינה אלא (את) קציבת עונשו. אין לי ערעור על הצד המשפטי, אלא יש לי פנייה לצד ההומניטרי. גם אני נותן חנינות ומכיר את השיקולים - הם לפעמים קשים כשאול". פרס הוסיף ואמר כי "ניגשתי לעניין במצפון נקי, וגם עכשיו אני עושה פנייה מצפונית, הומניטרית. מה השיקולים של אובמה, מה הלחצים, אינני יודע - וגם לא מצפה שהוא יספר, כפי שאני לא מספר לאף אחד את השיקולים שלי".

ברק ומישל אובמה עם פרס, הלילה

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

רוטגר האוור ודריל האנה ב"בלייד ראנר"

40 שנה לסרט המוזר, שהיה גם הצלחה מסחררת וגם כישלון מהדהד

ג'ונתן, צב אלדברה שלפי ההערכות גילו בין 160 ל-190 שנה. איבד את חוש הריח וחוש הראייה

כולם חייבים להזדקן? אצל הצבים האלה, ייתכן שהתשובה היא לא

מחאת הדיור מול הכנסת. הממשלה הנוכחית לא פעלה בנחישות להורדת מחירי הדירות

מי אשם ביוקר המחיה? אלה הנושאים החמים בבחירות הקרובות

איור משנות ה— 50 .
משהו מסתורי
מתרחש במהלך טיסה
שגרתית

זה ספר שהוא בעצם סדרת נטפליקס. לא שרדתי מעבר לפרק הראשון

מצעד מחאה של תומכי הליכוד ונתניהו בכיכר הבימה בתל אביב, בינואר

במידה רבה, זהו סיפור כישלונו של השמאל הישראלי כולו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ