מת מכחיש השואה, האינטלקטואל הצרפתי רוז'ה גארודי

עד שהכחיש את השימוש בתאי גזים במלחמת העולם השנייה, נחשב גארודי ליקיר התקשורת ולאינטלקטואל דגול

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הארץ

רוז'ה גארודי, קומוניסט שהיה יקיר האינטלקטואלים בצרפת עד שהכחיש שהנאצים השתמשו בתאי גזים להשמדת יהודים במלחמת העולם השנייה, מת בגיל 98 - כך נמסר שלשום (שישי). בית משפט בפאריס קנס את גארודי ב-1998 בסכום של 120,000 פרנקים על ספרו "המיתוסים המכוננים של מדיניות ישראל". בית המשפט קבע כי ספרו עיוות את מציאות מותם של שישה מיליון יהודים.

גארודי מת ביום רביעי בפרבר שנווייר הפאריסאי. גארודי החליף את דתו שלוש פעמים, בתחילה הפך לפרוטסטנטי, לאחר מכן לקתולי ולאחר מכן למוסלמי. בתקופת מלחמת העולם השניה הצטרף למחתרת הצרפתית, נפל בשבי והוחזק באלג'יריה כשבוי מלחמה על ידי משטר וישי.

אחרי המלחמה הצטרף למפלגה הקומוניסטית, שמטעמה נבחר בתחילה לאסיפה הלאומית ולאחר מכן לסנאט. ואולם, ב-1970 גורש משורותיה לאחר שמתח ביקורת על פלישת ברית המועצות לצ'כוסלובקיה ב-1968, למרות שהגן על הפלישה הסובייטית להונגריה 12 שנים לפני כן.

האינטלקטואל הצרפתי רוז'ה גארודי צילום: אי-אף-פי

גארודי נחשב במשך שנים לסמל הדיאלוג הבין-תרבותי. "גאוותי היא שנשארתי נאמן לחלומי מגיל 20, על אחדות שלוש הדתות - הנצרות, היהדות והאיסלאם", אמר.

הוא כתב כ-70 ספרים ונהג לתאר את עצמו כדון קישוט שנלחם בתחנות הרוח של הקפיטליזם. במפלגה הקומוניסטית הוא כונה "הקרדינל", בשל הסמכותיות שבה התנהל ובשל משיכתו לכנסייה. גארודי היה במשך שנים רבות יקיר התקשורת הצרפתית והמילייה האינטלקטואלי הצרפתי בשל עבודתו הפילוסופית והאומץ הפוליטי שלו. ואולם, הוא איבד את אהדתם ולמעשה נודה על ידי כולם לאחר שהתאסלם ב-1982 והחל למתוח ביקורת על הציונות. "הוא סיים נמוך מאוד בסולם האינטלקטואלי", אמר רישאר פראסקייה, יו"ר קרי"ף (ארגון הגג של הקהילות היהודיות בצרפת).

לעומת זאת, הוא זכה לכבוד רב במדינות מוסלמיות. מזכ"ל החיזבאללה, חסן נסראללה, אמר ב-2006 כי היחס לגארודי הוא דוגמה "לצביעות ולרמאות" של המערב. איראן הרעיפה עליו שבחים רבים ושליט לוב לשעבר, מועמר קדאפי, העניק לו ב-2002 את "פרס זכויות האדם" שלו, לאחר שהכריז כי הממשל האמריקאי יזם את פיגועי 11 בספטמבר 2001 ולא אל-קאעדה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ