התמיכה בימין הקיצוני |

הניאו-נאצים ביוון: "שילוב של חמאס ומאפיה" בגלל הוואקום שנוצר במדינה

למרות חשיפה תקשורתית שלילית, זכה "השחר הזהוב" ב-7% בבחירות. "יכול להיות שהייתי מצביעה להם", אומרת אתונאית צעירה, "ואני בכלל יהודייה"

דפנה מאור, אתונה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דפנה מאור, אתונה

מפלגת "השחר הזהוב", בעלת הסממנים הניאו נאציים, היא מדינה מקבילה הפועלת ביוון שזכתה בבחירות האחרונות בשבעה אחוזים מהקולות. היא זוכה להצלחה כי היא ממלאת תפקיד שהממשלה אמורה למלא, כך אמר ל"הארץ", יורגוס קפופולוס, פרשן בכיר בעיתון הכלכלי "אימרסיה".

תושבי אתונה שפגשנו השבוע מספרים כי במרכז העיר בלילה יש תחושה קשה של חוסר ביטחון, אפילו בשכונות הטובות. מעשי שוד יומיומיים בכספומטים הובילו למנהג מוזר מאוד: חברי "השחר הזהוב" מלווים קשישים שצריכים למשוך כסף מכספומטים.

"זה שילוב של חמאס והמאפיה בניו יורק בשנות ה-30", אמר קפופולוס, שעובד גם כפרשן ברשת הטלוויזיה NET וברדיו ERA. בהיעדר תחושת בטחון בשירותים שאמורה המדינה לספק, מציעה השחר הזהוב גירסה מוזרה של ויג'ילנטה: מעין סופרמן שיוצא להציל את האזרחים התמימים מצרות. בשריפות הענק שמשתוללות בפאתי אתונה זה כמה ימים יצאו חברי המפלגה לסייע בכיבוי.

עיתונים ביוון לאחר הבחירות

שני כפרים יווניים קטנים, שבמלחמת העולם השנייה אוכלוסיית הגברים שלהם נרצחה על ידי הנאצים, ולאחר מכן בתיהם נשרפו, הצביעו בשביל השחר הזהוב. "500 אנשים בכל כפר", משתאה קפופולוס. הוא מספר שביוון קשה מאוד להבדיל בין קיצונים בשמאל ובימין. "יש אנשים שאומרים לי שהם מתלבטים בין סיריזה לשחר הזהוב – לא ייאמן, בין שמאל רדיקלי לבין פשיסטים".

התחושה היא שעלייתה של השחר הזהוב היא תולדה של אזלת ידם ושחיתותם של בכירי השלטון בעבר. "מפלגת פאסוק ופפנדריאו (ראש הממשלה לשעבר) הולידו את השחר הזהוב", אמר לנו יאניס דלימיכאליס, רואה חשבון מקומי שכיהן כמזכיר בקלפי במרכז אתונה.
היוונים שדיברנו איתם נראים נבוכים מהצלחתה של השחר הזהוב בבחירות האחרונות, למרות חשיפה שלילית שהמפלגה קיבלה. בשבוע שעבר דובר המפלגה, איליאס קסיאדריס, חבט בשידור חי בנציגות מפלגות יריבות שוב ושוב בדיון באולפן טלוויזיה. אולם אף על פי שהרעיון של עליית כוח פשיסטי ביוון מעורר בהם מבוכה, יש יוונים שמבינים מדוע רבים מצביעים לשחר הזהוב. "אם לא הייתי יכולה לעבור מהדירה במרכז העיר למקום בטוח יותר, יכול להיות שהייתי מצביעה להם", אמרה לנו אתונאית צעירה שלא רצתה להזדהות בשמה. "ואני בכלל יהודייה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ