בית המשפט העליון בארה"ב: להשיב מיליונים לאינדיאנים

השופטים קבעו כי הממשל מנע שנים סכומי עתק שהיו אמורים לזרום לשירותי החינוך, הבריאות, ביטחון הפנים והרווחה שמנהלים השבטים באופן עצמאי

גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גרדיאן

השבטים האינדיאניים בארה"ב זכו בניצחון חשוב במאבקם לשוויון, שעה שבית המשפט העליון במדינה פסק אתמול (שלישי) כי על הממשל לשלם להם את מלוא העלויות של תוכניות פדרליות בתחום החינוך, ביטחון הפנים והגנה על הסביבה. בית המשפט העליון פסק ברוב של חמישה שופטים מול ארבעה שעל הממשל להשיב את מלוא הסכום שהוצא על תוכניות אלה, המופעלות באופן עצמאי ולא באמצעות הרשויות הפדרליות.

לפי חוק ההגדרה העצמית למען האינדיאנים שנחקק ב-1975, שירותים שונים, כמו תפעול תחנות משטרה, בתי חולים ובתי ספר צריכים להיות מופעלים בידי האינדיאנים בחוזה עם הממשל הפדרלי. לפי החוק, אמור הממשל הפדרלי לשלם תמורת שירותים אלה. ואולם, מאז 1994 החליט הממשל לשנות את אופן התשלום והודיע שהוא לא ישלם בשביל כל שירות בנפרד, אלא הקציב מכסה לכל השירותים. לכן, לא פוצו האינדיאנים על ההוצאות שהיו להם בשנים 1994 עד 2001.

בשנת 2000 הקצה הקונגרס 1.6 מיליארד דולרים למשרד לענייני אינדיאנים בגין "הפעלת תוכניות אינדיאניות", אלא שהשבטים קיבלו רק 120.2 מיליון דולרים מתוך סכום זה. בשנים 1994 2001 כיסו התשלומים רק בין 77% ל 92% מהעלויות. "אנחנו מדגישים כי יש לראות בחובתו של הממשל לשלם את עלויות החוזים", כתבה השופטת סוניה סוטומאיור בפסיקת הרוב, שאישרה את ההחלטה של בית משפט לערעורים בקולורדו. לדברי ג'ונתן קון, אחד מעורכי הדין שייצגו את השבטים, "החלטת בית המשפט היא ניצחון חשוב לאינדיאנים. הממשל חייב למלא את התחייבויותיו ולהבטיח שהשבטים יקבלו את כספם. היא היתה צריכה לעשות זאת מזמן".

בית המשפט העליון של ארה"ב

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ