נעצרה ספינה רוסית שהובילה מסוקים וטילים לסוריה

חברת ביטוח בריטית הפסיקה לבטח את כל כלי השיט של חברת הספנות הרוסית פמקו בשל חשד שאחד מהם הבריח נשק תוך הפרת הסנקציות

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הארץ

ספינה רוסית שהובילה מסוקים וטילים לסוריה, נעצרה היום (שלישי) מול חופי סקוטלנד לאחר שחברת ביטוח בריטית הודיע כי היא מפסיקה לבטח את הספינה. חברת הביטוח הממשלתית "סטנדרד קלאב" הודיעה הבוקר שהיא הפסיקה לבטח את כל הספינות של חברת הספנות הרוסית פמקו, בהן הספינה שנעצרה היום, "אם-וי אלאיד".

"נודע לנו על החשד שהאלאיד נושאת נשק לעבר סוריה, והודענו לבעל הספינה שהביטוח הוסר באופן אוטומטי בשל טבעה של הנסיעה", הודיעה חברת הביטוח הבריטית. גורמים רשמיים בבריטניה אישרו שהם הודיעו לסטנדארד קלאב כי מתן שירותי ביטוח למטען שעל הספינה הינו הפרה של הסנקציות של האיחוד האירופי נגד משטרו של נשיא סוריה בשאר-אל אסד. בבריטניה אמרו שהם ממשיכים לעקוב אחר הספינה.

בשבוע שעבר הכחישה רוסיה את טענותיה של שרת החוץ האמריקאית, הילרי קלינטון, שלפיהן רוסיה מספקת מסוקים צבאיים לסוריה. קלינטון אמרה כי "יכולת האופוזיציה הסורית להגן על עצמה ולתקוף את הצבא הסורי גוברת. יש הרבה נשק בשוק השחור, אך אין ספק שהטבח עדיין נמשך, הוא כולל שימוש בארטילריה כבדה. התעמתנו עם רוסיה לגבי המשך משלוחי הנשק שלהם. הם אמרו לנו לא לדאוג כיוון שזה לא קשור למצב הפנימי בסוריה. זה פשוט לא אמת. מסוקי תקיפה יסלימו את הקונפליקט בצורה דרמטית".

הספינה ALAED ומיקום עצירתה ליד סקוטלנדצילום: http://www.marinetraffic.com

לדברי כמה גורמים בכירים בארה"ב, מסוקי הקרב הם מסוקים שסוריה העבירה לרוסיה לפני כמה חודשים במסגרת תיקונים שגרתיים ושיפוץ ושהיו אמורים לשוב בתקופה זו לסוריה. בכיר במשרד ההגנה האמריקאי טען כי "קלינטון השתמשה במידע כדי ללחוץ יותר על רוסיה ולהעמידה בסיטואציה לא נוחה".

לפי כמה מקורות בממשל, ההאשמה של קלינטון נועדה ללחוץ על הרוסים לנטוש את אסד, בעל הברית המרכזי שלהם העיקרי במזרח התיכון. עד כה רוסיה העניקה גיבוי לאסד בניסיון לא לאבד את השפעתה באזור.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ