ממשיכים להתקרב לקרמלין |

אוקראינה קבעה את הרוסית כשפה רשמית שנייה

החוק החדש מאפשר למוסדות להשתמש ברוסית במסמכים משפטיים, בבתי חולים ובבתי ספר. מאות הפגינו בקייב בטענה למחטף פוליטי

דיוויד הירשנהורן, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דיוויד הירשנהורן, ניו יורק טיימס

הפרלמנט האוקראיני אישר אתמול (שלישי) במפתיע הצעת חוק הקובעת שאוקראינית היא אמנם השפה הלאומית היחידה במדינה, אך המועצות המקומיות והאזוריות רשאיות להבטיח מעמד רשמי לרוסית ולשפות אחרות המדוברות על ידי 10% מהתושבים לפחות. בין השפות הללו: ארמנית, בלארוסית, בולגרית, גרמנית, יוונית, הונגרית, מולדבית, פולנית, רומנית, רוסית, סלובקית, טטרית ויידיש. בין היתר מאפשר החוק לרשויות לעשות שימוש ברוסית במסמכים משפטיים, בבתי חולים, בתי ספר ומוסדות מדינה רשמיים אחרים.

ההתחייבות, לפיה הרוסית תקבל מעמד רשמי כשפה השנייה באוקראינה, פתחה מחדש ויכוח טעון רגשית ברפובליקה הסובייטית לשעבר, שאצל מיליונים בקרב אזרחיה הרוסית היא שפת אמם. רבים אינם חשים בנוח לדבר אוקראינית, בעיקר בחלק המזרחי של המדינה, שבו נמצא בסיס התמיכה של הנשיא ויקטור ינוקוביץ', דובר רוסית ילידי.

המתנגדים לחוק טוענים שההחלטה יש בה כדי לפגוע בחוקה ולערער את מעמדה של האוקראינית כשפת המדינה. מאות מפגינים זועמים, הן בגלל מהות החוק והן בגלל אופן קבלתו, אמש מחוץ ל"בית אוקראינה", בניין ציבורי שבמרכז קייב. המפגינים כינו את החוק "רמאות" וטענו שהוא בלתי חוקתי. רבים מהם התכוונו להציב במקום אוהלים אך פלוגות שוטרים פיזרו אותם. היום שבו מאות מפגינים לרחובותיה של קייב והתעמתו עם שוטרים סמוך לביתו של ינוקוביץ'. לפחות 10 נפצעו.

מתנגד לחוקה השפה הרוסית מרסס גז מדמיע על שוטר בעימותים בקייב, היום

הוויכוח סביב השפה הרוסית עמד במוקד תגרה שאירעה בחודש מאי בין חברים בפרלמנט האוקראיני. גם אתמול הוביל העניין להתכתשויות, לאחר שמפלגת האזורים הפרו-רוסית, המחזיקה ברוב מושבי הפרלמנט, הפתיעה את האופוזיציה והודיעה שתקיים הצבעה על הצעת החוק מיד ולא תדחה אותה למועד אחר. שלוש ההצבעות התקיימו במהירות והחוק אושר ברוב של 248 מתוך 450 חברי הבית. במפלגת האזורים לא הכחישו את התרגיל הפוליטי: "זה היופי של המשחק הפוליטי. שיחקנו אותה בגדול", התפאר מיכאיל צ'צ'טוב, סגן יו"ר המפלגה.

מעמדה של השפה הרוסית באוקראינה הוא סוגיה שמעוררת עניין רב גם מוסקווה, שכן העלאת מעמדה של הרוסית עשויה להיות איתות לסיום המתיחות השוררת בחודשים האחרונים בין ינוקוביץ' לבין הקמלין. חרף המתיחות הזו, אוקראינה הולכת ומתרחקת מאירופה מאז כליאתה של ראש הממשלה לשעבר, יוליה טימושנקו, יריבתו העיקרית של ינוקוביץ', אחרי שהורשעה במשפט שחיתות שרבים רואים בו משפט ראווה שהתקיים ממניעים פוליטיים.

אתמול פסק בית הדין האירופי לזכויות אדם כי בעל בריתה של טימושנקו, שר הפנים לשעבר יורי לוצנקו, נכלא בשרירותיות וכי זכויותיו נפגעו במספר אישומים. טימושנקו עצמה ערערה לבית הדין האירופי לזכויות אדם, וחלק ממבקריו של ינוקוביץ' סבורים כי חוק השפה נועד כדי להסיח את הדעת מפסיקת בית הדין מעניינה לקראת הבחירות שיתקיימו בחודש אוקטובר.

אוקראינה איננה היחידה בין הרפובליקות הסובייטיות לשעבר, שמתקיים בהן מאבק בסוגיית השפה. כך למשל בלטוויה דחו האזרחים במשאל עם שהתקיים השנה הצעה לקבוע את הרוסית כשפה שנייה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ