דו"ח ביפאן: האסון בפוקושימה נגרם כתוצאה מרשלנות

ועדת חקירה פרלמנטרית הפנתה אצבע מאשימה כלפי הממשלה ובכירים באתר הגרעיני וטענה שניתן היה לצפות את האסון מראש ולהתנהל יותר ביעילות

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הארץ

האסון הגרעיני בפוקושימה נגרם כתוצאה מרשלנות, כך קבעה היום (חמישי) ועדה פרלמנטרית ביפאן. "ניתן היה לצפות את האסון מראש, למנוע אותו ולהתמודד באופן יעיל יותר עם תוצאותיו", נאמר.

דו"ח החקירה של הוועדה היפאנית הצביע על כשלים חמורים בטיפול באסון, הן של העובדים בכור הגרעיני והן של הממשלה. הדו"ח גם הפנה אצבע מאשימה לתרבות היפאנית שאינה מעודדת ביקורת כלפי אוטוריטה. "למרות שהאירוע נגרם כתוצאה מאסון הטבע הטראומטי, אי אפשר לומר שהתאונה בפוקושימה נגרם כתוצאה מאסון טבע", נכתב בדו"ח.

האסון בכור הגרעיני התרחש בעקבות רעידת האדמה והצונאמי שהכו את יפאן במארס 2011, ושהביאו למותם של יותר מ-15,000 בני אדם. גופי הקירור באתר הגרעיני נפגעו וגרמו לדליפה של החומר הרדיואקטיבי.

עשרות אלפי תושבים מהאזור פונו בזמן שעובדי הכור ניסו להשתלט על הדליפה המסוכנת. חודשיים לאחר הצונאמי הוקמה ועידת חקירה שבחנה את הטיפול באירוע הרה הגורל. בדו"ח של הוועדה הצביעו על רשלנות והעלמת עין מהבעיות בכור שדרשו טיפול זמן רב לפני האסון.

יפאן סגרה את 50 הכורים הגרעיניים שבתחומה לאחר רעידת האדמה שגרמה לנזק עצום לתחנת הכוח פוקושימה, ובעקבות כך, לקרינה גרעינית מוגברת באזור. ואולם, החשש במדינה מהפסקות חשמל חוזרות בחודשי הקיץ החמים, הביא להחלטת הממשלה לפתוח שניים מהכורים. ממשלת יפאן הודיעה כי תערוך בדיקות בטיחות קפדניות במטרה למנוע את הישנות מקרה פוקושימה אם תהיה רעידת אדמה. ההחלטה הביא לגל של מחאות נגד פתיחתם המחודשת של הכורים.

ביום ראשון השבוע פתחה יפאן כור גרעיני על אף המחאות הרבות במדינה נגד הצעד, כשנה לאחר האסון. את פתיחתו של כור מס' 3 ליוותה מחאה של עשרות בני אדם, שצעקו ורקדו בכניסה לכור.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ