הבחירות במקסיקו |

ספירה חוזרת במחצית מהקלפיות בגלל טענות לזיופים

השבוע זכה אנריקה פניה נייטו בבחירות לנשיאות מקסיקו והחזיר לשלטון את המפלגה ששלטה ביד רמה במדינה 70 שנה. יריבו טען שהתוצאות זויפו

אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אי-פי

ועדת הבחירות של מקסיקו הודיעה אמש (רביעי) שתערוך ספירה חוזרת של הקולות בכמחצית מהקלפיות, אחרי שחבריה גילו חוסר התאמות בתוצאות הבחירות לנשיאות שנערכו ביום ראשון במדינה. מתוך 143 אלף הקלפיות ייספרו מחדש פתקי ההצבעה ב-78,012, אמר אדמונדו חקובו, מזכ"ל מרכז הבחירות הפדרלי של מקסיקו (IFE). חברי ועדת הבחירות צופים שהספירה המחודשת תושלם עד יום ראשון הקרוב, אמרה דוברת IFE, אנה פואנטס.

חוק הבחירות של מקסיקו קובע שיש לבצע ספירה מחודשת במקרה של אי התאמות בדיווחים הסופיים, כמו פער של אחוז אחד או פחות בין שני המועמדים שהגיעו למקום הראשון והשני, או במקרה שכל הפתקים בקלפיות ניתנו לאותו המועמד. מספירה ראשונית של 99% מהקולות, עולה כי אנריקה פניה נייטו מהמפלגה המהפכנית הממוסדת (PRI) הוביל עם 38%; אנדרס לופס אוברדור ממפלגת המהפכה הדמוקרטית (PRD) הגיע למקום השני עם 32%.

הרשויות יספרו מחדש גם את פתקי ההצבעה ב-61% מהקלפיות בבחירות לסנאט וב-60% מהקלפיות בבחירות לבית התחתון של הקונגרס, ציין חקובו. המועמד המוביל לנשיאות, פניה נייטו, הביע אתמול (ד') את ביטחונו שלא היה שינוי בתוצאות הספירה המחודשת. "אני מאמין שהספירה הסופית תעלה בקנה אחד עם הספירה הראשונית", אמר.

סופרים מחדש את הקולות בבחירות במקסיקו צילום: אי-פי

לופס אוברדור ממפלגת המרכז-שמאל PRD סירב לקבל את הספירה הראשונית, בטענה שהבחירות כללו קניית קולות, הוצאות חורגות וסיקור חד צדדי של פניה נייטו בשידורי הטלוויזיה הפרטית. מועמד PRD אמר שלשום (שלישי) שהצוות שלו חשף אי סדרים ב-113,855 קלפיות וקרא לספירה מחודשת של הקולות.

החשדות לקניית קולות התחזקו על רקע מראות של אלפי בני אדם שפשטו השבוע על מרכולים כדי לממש את תלושי השי שניתנו להם לדבריהם בידי מפלגת PRI לפני הבחירות. רבים מהם אמרו לכתבים שנדרשו למסור תצלום של פנקס הבוחרים שלהם כדי לקבל את תלושי השי. מתן תלושי שי אינו בגדר עבירה על פי חוקי הבחירות של מקסיקו, אלא אם כן קבלתם מותנית בבחירה במועמד מסוים או נועדה להשפיע על ההצבעה. עם זאת, החוק קובע שיש לדווח על עלות המתנות, שאינה יכולה לחרוג מהתקציב שנקבע למערכת הבחירות.

העונש על הפרות החוק הוא לרוב הטלת קנס אבל הן לא נחשבות לעילה מספקת לביטול תוצאות הבחירות. קונים רבים פשטו לאחרונה על סניף של מרכול סוריאנה בשכונת איסטפלאטה הענייה וכמעט עקרו ממנו את המדפים; הרשויות במקסיקו סיטי, שבה שולטת מפלגת PRD, הורו לא מכבר לסגור את אחד מסניפי הרשת בחשד להפרת תקנות הבטיחות. מפלגת PRI ורשת המרכולים דחו את ההאשמות בגין אי סדרים.

רגשות מעורבים מעבר לגבול הצפוני

אנריקה פניה נייטוצילום: רויטרס

פניה נייטו ניצח בבחירות לנשיאות מקסיקו ביום ראשון, בין השאר על סמך הבטחותיו לצמצם את האלימות של קרטלי הסמים. על כך הגיב ריקרדו פרננדס, יזם מאל פאסו שבארה"ב, בזעם. "60 אלף בני אדם נהרגו. והכול בשביל זה? מה הסיפור שלהם?" שאל פרננדס, שצפה כיצד מתפתחת מלחמת הסמים העקובה מדם מעבר לגבול, במקסיקו מולדתו.

"רבים כל כך נרצחו וסבלו. ועל מה? אנחנו פשוט חוזרים למה שהיה", וכוונתו לשובה של המפלגה המהפכנית הממוסדת (PRI) לשלטון. ה- PRI שלטה במקסיקו במשך עשרות שנים. ניצחונו של פניה נייטו, שעובר מסך מצוין, מעורר שורה של תגובות, החל מזעם ועד אופטימיות זהירה בקרב אנשים כפרננדס, בן 33, המתגורר בצד האמריקאי של הגבול.

בשש השנים מאז שלח הנשיא פליפה קלדרון כוחות לחסל את קרטלי הסמים עתירי הכוח, מצאו את מותם יותר מ-55 אלף בני אדם במקסיקו. יש שנורו, יש שראשיהם נערפו ויש שעונו עד מוות, מרביתם במדינות המחוז הטרשיות הסמוכות לגבול.

פניה נייטו הבטיח לאמץ גישה אחרת במאבק נגד אחד מגלי הפשע העקובים מדם בהיסטוריה. עמדתו קובעת שצמצום האלימות קודם למלחמה בקרטלים.

הוא רוצה להגדיל את המשטרה הפדרלית, שתמנה יותר מ-50 אלף שוטרים. פניה נייטו, שהבטיח ליצור מקומות עבודה, להילחם בשחיתות ולהביא פושעים על עונשם, אמר כי איננו מתכוון להוציא את הצבא מהרחובות בטרם ייקח הכוח המשטרתי החדש את העניינים לידיו.

"מה יקרה אחרי קלדרון? אני מניח שזאת שאלת 64 אלף הדולר", גורס אנטוניו אסטרדה, השריף של מחוז סנטה קרוס, הגובל עם מקסיקו בדרום אריזונה. מחוז זה משמש פרוזדור עמוס פעילות של הברחת סמים ומהגרים לא חוקיים. "הוא לא רוצה להתרכז אך ורק בקרטלים. הוא רוצה להתמקד באלימות המעוררת חרדות וצער במקסיקו", והוסיף: "לדעתי צפוי שינוי דרסטי לעומת המדיניות של הנשיא קלדרון".

פרננדס נמנה עם תושבי הגבול החוששים שניצחונו של פניה נייטו פירושו שיבה אל השחיתות ואל ההסדרים עם הפשע המאורגן, שאפיינו את התנהלותה של מפלגת PRI ב-71 שנות שלטונה. "הם יישבו לשולחן עם הקרטלים, ישאו וייתנו איתם, יגיעו למיני הסדרים ויפקחו על העניינים כמו שתמיד עשו", טוען פרננדס, המנהל את Amor por Juarez ("אהבה לחוארס"), עמותה ללא מטרת רווח העובדת עם צעירים בסיודד חוארס מוכת הפשע.

תושבים אחרים של עיר הגבול סבורים לעומתו, שפניה נייטו יתנתק מעברה של המפלגה ויעזור לחזק את ההצלחות המסוימות שנחלה במקומות החמים בסיודד חוארס, שבה נרצחו 300 איש בחודש בשנת 2010, אך המספר צנח לכדי 70 בחודש יוני השנה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ