בין אסד לאסאנג' |

באמצעות חשיפת עסקאות המשטר הסורי, אתר ויקיליקס מנסה להישאר רלוונטי

מה מסתתר במיליוני המיילים הסוריים? איש לא יכול לענות בוודאות. אך עיתוי ואופן הפרסום, בזמן שמייסד האתר מנסה לטהר את שמו, מעלה סימני שאלה

אנשיל פפר
אנשיל פפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אנשיל פפר
אנשיל פפר

בנובמבר 2010 פרסם ויקיליקס 250,000 מברקים של משרד החוץ האמריקאי, שחשפו את התדרוכים הפנימיים שעברו דיפלומטים אמריקאים ופירטו את תוכן פגישותיהם ברחבי העולם. מאז לא הצליח האתר לייצר סנסציה בסדר גודל דומה. מרבית הפרסומים הקשורים באתר בשנה האחרונה נגעו למאבקו האישי של מייסדו, ג'וליאן אסאנג', נגד הסגרתו לשוודיה ולהאשמותיהם של חברים מרכזיים לשעבר בארגון ולפיהן אסאנג' חשף מידע באופן לא זהיר.

בעקבות כל זאת נראה שהודעת וויקיליקס שפורסמה היום (חמישי), על אודות הכוונה לפרסם בשבועות הקרובים 2.4 מיליון מיילים שנכתבו לכאורה על ידי דמויות סוריות בכירות ומקורבי שלטון, היא בגדר ניסיון נואש של האתר להישאר רלוונטי.

מה באמת מסתתר במיליוני המיילים הסוריים? כרגע איש לא יכול לענות בוודאות. משאביה המצומצמים של וויקיליקס לא יספיקו לניתוח כמות המסרים האדירה, שחלקם כתובים בערבית וברוסית. גם גופי התקשורת שחברו לאתר בפרויקט הנוכחי לא יצליחו לעשות זאת במהרה. הראייה לכך היא שעד כה פורסמו רק 27 מיילים, המהווים 0.001 אחוז מסך כמות המיילים שהתגלתה.

המיילים שהתגלו מפרטים את שיתוף הפעולה בין המשטר הסורי לבין חברת סלקס אלסאג, חברה בת של תאגיד הענק האיטלקי פינמקניקה. סלקס אלסאג מתמחה בייצור מערכות תקשורת, וב-2008 מכרה את מערכת טטרה לממשלה הסורית באמצעות חברה יוונית. מאז נחתם החוזה המקורי, נציגי ומהנדסי סלקס אלסאג מבקרים בסוריה בתדירות גבוהה ומפקחים על התקנת המערכת והפעלתה ברחבי המדינה. המיילים מצביעים לכאורה על כך ששיתוף הפעולה נמשכו לפחות עד פברואר האחרון, כאשר סוריה כבר התבוססה עמוק בשפיכות הדמים.

המשטר הסורי ביקש בשנה שעברה לרכוש מסופי טטרה נוספים, כולל כאלה שניתן להתקין במסוקים, וביקשה להוסיף גם יכולת הצפנה למערכת. לא ברור אם סלקס אלסאג, שהיתה מעוניינת להמשיך במערכת היחסים עם דמשק, קיבלה את האישורים הנדרשים מממשלת איטליה להתקדם עם העסקה.

מייסד וויקילקס ג'וליאן אסאנג'. מרבית הפרסומים לאחרונה נגעו לרדיפתו

הסיפור הזה מביך מאוד את פינמקניקה, שלכאורה הפרה את האמברגו שהטיל האיחוד האירופי על מכירת ציוד המיועד ל"שימוש כפול" לסוריה. עם זאת, לא מדובר במקרה הראשון בו חברות מערביות מואשמות בעסקאות מסוג זה. בשנה שעברה הואשמו שתי חברות אמריקאיות בכך שמכרו למשטר אסד תוכנות ריגול ומעקב, שיאפשרו לו לאתר פעילי אופוזיציה. אוסף המיילים עשוי לחשוף חברות מערביות נוספות המוכרות ציוד רגיש לאסד, שייתכן שעושות זאת בהסכמת ממשלותיהן.

סימני שאלה נוספים ביחס לוויקיליקס הסורי קשורים גם במקור הקבצים. לא ברור מהיכן הם נשלחו ואם ניתן לסמוך על מהימנותם. בניגוד למברקי משרד החוץ האמריקאי, שבאופן כמעט ודאי נגנבו והודלפו על ידי מש"ק המודיעין האמריקאי בראדלי מאנינג (העומד כעת לדין בארה"ב על המעשה), היקף המיילים הסורים מצביע על פרצה באבטחה של שרת אינטרנט סורי.

אם אכן זהו מקור המידע, ייתכן שקבצים מכילים גם מיילים שנכתבו על ידי חברי האופוזיציה הסורית ותומכיהם. פרסומם יעמיד את כותביהם בסכנה ויהפוך אותם למטרות עבור שירותי הביטחון של אסד. וויקיליקס פרסם בעבר מסמכים ללא מחיקת שמות המקורות ובכך סיכן את חייהם. כך, כשכמות כה גדולה של הודעות דואר אלקטרוני מסתובבת בחוץ, הסכנה הולכת וגוברת.

גם הבחירה של וויקיליקס בשותפים עיתונאיים היא תמוהה. בין הארגונים הלוקחים חלק בחשיפה האחרונה נמצא גם העיתון הלבנוני אל-אחבאר, המזוהה באופן גלוי עם חיזבאללה ומשטר אסד. אם לאנשי העיתון יש גישה מוקדמת למיילים טרם פרסומם סביר להניח שגם שירותי הביטחון בדמשק יקבלו עליהם הודעה מוקדמת.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ