14 שנות מאסר לגנרל קונגולזי ששיעבד ילדים-חיילים

גזר דין ראשון של ביה"ד הפלילי בהאג מאז הקמתו: מנהיג מיליציית "האיחוד הפטריוטי של קונגו" ייכלא על חלקו במלחמת האזרחים לפני כעשור

אי-פי
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אי-פי
רויטרס

בית הדין הבינלאומי בהאג גזר הבוקר (שלישי) 14 שנות מאסר בפועל על הגנרל הקונגולזי תומאס לובנגה, שהורשע בגיוס בני נוער ובהפיכתם לחיילים במיליציית המורדים שהנהגתו בזמן מלחמת האזרחים במזרח הרפובליקה הדמוקרטית של קונגו. לאור מעצרו הממושך של לובנגה בן ה-51, קבעו השופטים פה אחד כי מאסרו יסתיים בעוד שמונה שנים.

לובנגה, שעמד בראש מיליציית "האיחוד הפטריוטי של קונגו", הורשע באחריות לחטיפתם של נערים ונערות בני פחות מ-15, שעליהם כפה להשתתף במלחמה האתנית במזרח קונגו בשנים 2002-2003. מעשיו של לובנגה דומים לאלו של ג'וזף קוני, מנהיג מיליציה באוגנדה, שהתעללותו בילדים-חיילים עלתה לאחרונה לכותרות בזכות סרטון שזכה לתהודה גדולה באינטרנט. בחמש שנות המלחמה באזור בין כוחותיו של לובנגה לבין מיליציות של שבט לנדו, נהרגו לפחות 60 אלף בני אדם.

הרשעתו היא לובנגה היא הראשונה של בית הדין הבינלאומי הפלילי בהאג (ICC) מאז הוקם לפני 10 שנים. במהלך שלב הטיעונים לעונש דרשה התביעה להטיל על לובנגה 30 שנות מאסר, אך הסכימה להפחית עשר שנים אם הגנרל הקונגולזי יביע "התנצלות אמיתית" בפני הקורבנות. לובנגה טען לחפותו, לא התנצל ולא הביע כל רגש בעת שאב בית הדין אדריאן פלפורד קרא את גזר דינו. עונשו קוצר בסופו של דבר בשל התנהגותו הטובה במתקן המעצר בהאג.

השופטים מתחו בגזר הדין ביקורת קשה על התנהלות התביעה במשפטו של לובנגה ועל התובע הכללי בבית הדין הפלילי לשעבר, לואיס מורנו אוקאמפו. לדבריו השופטים, התביעה נכשלה בהשגת חלק מהראיות, דבר שהוביל לפרסום הודעות מוטעות לתקשורת אודות מעשיו של לובנגה. ארגון אמנסטי מתח ביקורת על התביעה וטען כי היה עליה להאשים את לובנגה בפשעי אלימות מינית.

משפטו של לובנגה החל ב-2009 ובמהלכו פסלו השופטים את עדויותיהם של שלושה מהעדים בטענה ש"מתווכים שכנעו ועודדו אותם למסור עדות שקר". בעקבות הרשעתו של הגנרל הקונגולזי לפני כארבעה חודשים, אמרו פעילים למען זכויות אדם כי מדובר בהחלטה חשובה שתשלח מסר ברור לצבאות ולמורדים ברחבי העולם, לפיה גיוס ילדים הוא עבירה על החוק הבינלאומי.

ביקורת קשה כלפי התנהלות התביעה. לובנגה בבית הדין, היום

על פי הערכות האו"ם, עשרות אלפי חיילים-ילדים נלחמים בסכסוכים באפריקה, אסיה ובאמריקה הלטינית. מאז הקמתו, פתחה התביעה בבית הדין הפלילי הבינלאומי בשבע חקירות ומחזיקה במעצר חמישה חשודים, בהם נשיא חוף השנהב לשעבר לורן גבאגבו, וסגן הנשיא לשעבר של הרפובליקה הדמוקרטית של קונגו, ז'אן פייר במבה.

צבא הרפובליקה הדמוקרטית של קונגו הביע היום דאגה מההתקדמות המהירה של כוחות המורדים הפועלים במזרח המדינה לעבר בירת האזור, גומא. עדי ראיה דיווחו לבי-בי-סי כי המורדים מתקדמים כפר אחר כפר ללא התנגדות ממשית של הצבא. ממשלת קונגו והאו"ם טוענים כי רואנדה תומכת במורדים על מנת שתוכל להמשיך לנצל את משאבי הטבע האדירים שבחלקה המזרחי של קונגו. רואנדה דוחה האשמות אלה בתוקף.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ