סין תלווה לאפריקה 20 מיליארד דולר

בשלוש השנים הבאות תכפיל סין את תמיכתה הכלכלית ליבשת השחורה בעיקר כדי לחזק את הנגישות למשאביה

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רויטרס

נשיא סין, הו ג'ינטאו, הציע היום (חמישי) למדינות אפריקאיות הלוואות בסך 20 מיליארד דולר בשלוש השנים הבאות. ההלוואות, שנועדו להדק את יחסי המדינות האפריקאיות עם בייג'ין עוררו ביקורת במערב ויעניקו לסין נגישות רבה יותר ליבשת העשירה במשאבים.

סכום ההלוואות גדול פי שניים מהסכום אותו הלוותה סין בשלוש השנים שעברו (החל ב-2009), והלוואות אלה הן האחרונות בשרשרת הסיוע והאשראי המוענקים למדינות מוכות העוני באפריקה. הבטחת ההלוואות אמורה לחזק את יחסיה הטובים של בייג'ין עם אפריקה, ספקית נפט וחומרי גלם כנחושת ואורניום, לכלכלה השנייה בגודלה בעולם.

אולם, ההלוואות עלולות ליצור תחושת אי נוחות במערב, המותח ביקורת על סין בגין
הפרת זכויות אדם במסגרת עסקותיה עם אפריקה, בעיקר בשל שאיפת בייג'ין להזין את
כלכלתה הצמאה למשאבים.

רה"מ סין וון ג'יאבאו ונשיא דרא"פ ג'ייקוב זומה אתמול בסין

בנאומו ביטל הו את החששות. "סין תומכת בכנות ובלב שלם במדינות האפריקאיות, שיבחרו בעצמן את דרכן לפיתוח", אמר. נשיא סין הוסיף ואמר כי ארצו "תמשיך לעמוד לצד מדינות אפריקה, ותהיה תמיד ידידה, שותפה ואחות טובה". לדבריו, ההלוואות נועדו לפיתוח תשתיות, חקלאות, ייצור ופיתוח עסקים קטנים ובינוניים באפריקה.

האיחוד האירופי פסל את מה שהוגדר "גישת פנקס ההמחאות" לדרך ביצוע העסקים עם אפריקה, והטעים כי ידרוש משותפות הסחר שלו ממשל תקין ושקיפות בניצול כספים.לטענת סין, המערב רואה עדיין את אפריקה כקולוניה. מדינות אפריקאיות רבות הבהירו כי הן מעריכות את מדיניות האי מחויבות של סין. הידידות בין סין לאפריקה החלה בשנות ה-50, אז תמכה סין בתנועות השחרור שקמו ביבשת, ואשר נאבקו בשלטון המושבות המערבי.

נפח הסחר בין סין לאפריקה הגיע ל-166.3 מיליארד דולר ב-2011, לפי דיווחים מסין. בעשור האחרון עלה שווי היצוא האפריקאי לסין מ 5.6 מיליארד דולר ל-93.2 מיליארד דולר. בנק התעשייה והמסחר של סין השקיע יותר מ-7 מיליארד דולר בפרויקטים שונים ברחבי היבשת.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ