עליית הנשק האפל |

אלה הרובים, טיפשים

את רכישות הנשק שלו ביצע ג'יימס הולמס, הצעיר שהרג 12 בני אדם בהקרנת "באטמן", לגמרי בגלוי, אבל גם הפעם הרובים צפויים לנצח. ריטואל אמריקאי

חמי שלו
ניו יורק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חמי שלו
ניו יורק

ג'יימס הולמס בן ה-24 רצח 12 אמריקאים ופצע 58 אחרים בהקרנת הבכורה של הסרט "באטמן" באמצעות כלי נשק שרכש בחודשיים האחרונים באופן חוקי לגמרי: רובה סער דמוי M-16, רובה ציד מסוג רמינגטון, שני אקדחי גלוק 9 מ"מ, 6,000 כדורים קטלניים במיוחד וחומרי נפץ שאפשרו לו למלכד את דירתו במטעני חבלה מתוחכמים למכביר. את הרכישות ביצע הולמס בגלוי, בסופרמרקטים לכלי נשק ובאתרים חוקיים לגמרי באינטרנט.

כמו באירועים קודמים, ואולי ביתר שאת הפעם בשל מערכת הבחירות לנשיאות, מבקרי משטר הפיקוח הרופף על כלי נשק יטענו שהרובים זמינים מדי ומפתים מדי, אוהבי כלי הנשק ישיבו לעומתם בזעקות שבר על פגיעה בחוקה ובחירויות הפרט, ואמריקה כמנהגה תנהג. המודעה הצבעונית המזמינה רוכשים פוטנציאליים ל"יריד רובים", שהתנוססה בסוף השבוע באתר האינטרנט של עיתון בדנוור מעל לידיעות על מרחץ הדמים סימלה היטב את הצד שבדרך כלל יוצא מנצח בעימותים הללו.

זר באמת לא יבין זאת. מאז הקטל המפורסם שהתרחש לפני 13 שנה בתיכון בקולומביין, אירעו לא פחות מ-28 מקרים נוספים של יחידים שביצעו מטווח המוני, סתמי, אקראי ורב נפגעים, מגפה אמריקאית קטלנית וייחודית שבכל פעם מעוררת מחדש תדהמה בעולם כולו. כמו המבורגר, בייסבול והוליווד, גם מעשי הטבח התקופתיים הללו הפכו לחלק אינטגרלי מהדנ"א של אמריקה, לפחות בעיני העולם. השילוב בין דמיון למציאות, בין הפנטזיה האלימה על המסכים לבין הקטל השטני באולם, מבטיח ל"רציחות באטמן", כפי שהטרגדיה בקולורדו בוודאי תיזכר, מקום ייחודי בתולדות האלימות האמריקאית.

אנדרטה מאולתרת באורורה

כפי שדורות של ישראלים מגדירים עצמם על פי המלחמות שהתרחשו בצעירותם, כך אפשר לסווג את האמריקאים על פי מעשי הטבח הבולטים שהפכו לנקודות ציון בחייהם, החל מהיום שבו הצלף הצבאי לשעבר צ'רלס וויטמן טיפס למרומי המגדל באוניברסיטת טקסס בקיץ, 1966 וירה למוות ב-16 סטודנטים, דרך הטבח במקדונלדס בקליפורניה ב-1984 שבו נקטלו 21 אנשים, חיסול 23 סועדים בדיינר בטקסס ב-1991, הטבח בקולומביין ב-1999 שבו נהרגו 13, הרצח ההמוני של 32 איש באוניברסיטה בווירג'יניה ב-2007, וההרג כעת של 12 מעריצי באטמן באורורה, קולורדו, פחות מחצי שעה נסיעה מקולומביין, שהבמאי מייקל מור ניסה להפוך לדגל במאבק בחוקי הנשק בארה"ב בסרטו "באולינג לקולומביין". שם, טוען משקיף קנדי: "אם הרובים היו הופכים את ארה"ב לבטוחה יותר, אז ארה"ב היתה אחת המדינות הבטוחות בעולם. אבל לא זה המצב, אלא להפך".

הסטטיסטיקה איננה משקרת: בארה"ב מסתובבים לא פחות מ-300 מיליון כלי ירייה; שמונה רובים ואקדחים חדשים מיוצרים בה מדי דקה. למרות שחלה ירידה ניכרת בשיעורי הפשע האלים בשני העשורים האחרונים, כ-50 איש עדיין נרצחים באמריקה מידי יום ביומו, 30 מתוכם בירייה. על פי הנתונים הרשמיים של האו"ם, ארה"ב היא אלופת הדמוקרטיות המערביות בשיעור מקרי הרצח המתרחשים בה - 5.2 לכל 100,000 תושבים, לעומת שניים בישראל וקרוב לאחד בבריטניה ובאוסטרליה - כשרק רוסיה וקומץ מדינות באפריקה ובמרכז אמריקה מאפילות עליה.

כוחות ביטחון מחוץ לדירתו של הולמס. מאז הטבח בקולומביין אירעו עוד 28 מטווחים המוניים

כלי הנשק, כמובן, אינם חזות הכל, ומומחים שונים כבר מנו לעייפה את הגורמים הנוספים לשיעורי הרצח הגבוהים באמריקה, ובהם המקום הבולט שתופסים ההרג והאלימות במורשת האמריקאית מאז ימי הכיבוש ההרואי של המערב הפרוע, התפרקות התא המשפחתי, בדידות החיים האמריקאיים המודרניים, ההידרדרות הערכית, הירידה ברמת החינוך הציבורי, העוני האורבני של המיעוטים לצד התסכול והזעם של צעירים לבנים רבים, שבדרך כלל הם המבצעים את מעשי הרצח ההמוניים. ואין לשכוח כמובן את חיפוש הסנסציה הכפייתי של התקשורת, הגלוריפיקציה שזו עושה לפשעים ולפושעים יוצאי דופן וגם את האלימות הקשה והגואה המשודרת לצרכנים צעירים 24 שעות ביממה בכל הערוצים, מהסרטים ההוליוודיים המוקרנים על מסכי ענק בקומפלקסים קולנועיים ועד למשחקי המחשב, האייפאד והאייפון.

ואכן, בחדירתו הקטלנית לקודש הקודשים של התרבות האמריקאית הפופולרית, בחילולו את בית המקדש של האליל התורן באטמן - ועוד בתחפושת הנבל, "הג'וקר" - גרם הולמס לזעזוע אמיתי המשתקף בכיסוי הרוויה של רוב הרשתות האמריקאית לרצח באורורה. למרות זאת, לא צפוי שינוי בחוקי הפיקוח על הנשק אלא רק בכללי הכניסה בתחפושת לאולמות הקולנוע. ולא ירחק היום שלפושע יוצמד הכינוי "הג'וקר המחסל" או "הטובח מבאטמן" וגם יוצע לו חוזה של מיליוני דולרים תמורת זכויות בלעדיות לסרט האלים במיוחד על חייו ולמשחק המחשב שיתלווה אליו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ