רואנדה תאבד הסיוע מארה"ב בשל מעורבותה בקונגו

בעקבות דו"ח החושף ראיות לכך שרואנדה מספקת לוחמים וסיוע צבאי למורדים במלחמה הארוכה בקונגו, יפסיקו ארה"ב ומדינות נוספות את תמיכתן במדינה

כריס מקגריל, גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
כריס מקגריל, גרדיאן

ארה"ב מפנה עורף לנשיא רואנדה פול קגאמה לאחר תקופה ארוכה שתמכה בו, בצעד המלמד שדאגת וושינגטון מהמשך שפיכות הדמים ברפובליקה הדמוקרטית של קונגו (DRC) גוברת היום על רגשות האשם של המערב על רצח העם ברואנדה ב‑1994.

ממשלת רואנדה הגיבה בזעם להאשמות האחרונות לפיהן היא תומכת במורדים ב‑DRC, ואמרה שדו"ח מפורט של האו"ם שדחף בשבוע שעבר את ארה"ב, בריטניה ומדינות אחרות להפסיק את סיוען, היא "התקפה מתוזמרת" נגד רואנדה. ארה"ב אימצה בפומבי את מסקנות הדו"ח, החושף ראיות לכך שרואנדה מספקת לוחמים וסיוע צבאי למורדים במזרח הרפובליקה הדמוקרטית של קונגו, שבה נהרגו מיליונים ב‑18 שנות מלחמה.

משרד החוץ של ארה"ב שם קץ להיסטוריה של הגבלת ביקורת כלפי רואנדה, שבה נקטה לאורך שנים, והביע "דאגה רבה" מתמיכתה של רואנדה בארגון המורדים הפועל בקונגו, M23. וושינגטון הפסיקה את סיועה הצבאי למדינה, והאחראי על נושא פשעי מלחמה מטעמו הזהיר שהנהגת רואנדה עלולה למצוא עצמה מעורבת בחקירה של בית הדין הפלילי הבינלאומי.

טום מלינובסקי, שהיה בעבר חבר בצוות הביטחון הלאומי של ביל קלינטון והעומד היום בראש סניף וושינגטון של ארגון Human Rights Watch לזכויות אדם, אמר שוושינגטון פעלה לנוכח מה שנראה לה כראיות חד משמעיות. "ב‑18 השנים האחרונות ארה"ב ובעלות ברית אחרות של רואנדה, לא הגיבו לנוכח ראיות על מעלליה של ממשלת קגאמה", אמר.

בעקבות ארה"ב, שהודיעה שהיא מפסיקה את הסיוע הצבאי שלה לרואנדה בסך 200 אלף דולר, החליטו גם בריטניה, גרמניה והולנד לעכב את סיוען לרואנדה.

ממשלת קגאמה הגיבה בזעם על התפנית במדיניותה של ארה"ב, ושרת החוץ שלה לואיז מושיקיוואבו, אמרה שמדינות המערב מתייחסות לארצה כמו לילד קטן. "יחסי הורים-ילדים חייבים להיגמר, חייב להיות כבוד מינימלי", אמרה. "כל עוד המדינות מנפנפות בפנקסי צ'קים מעל לראשינו, לא נוכל להיות שווים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ