עם הפנים מזרחה |

נשיא אוקראינה חתם על צו שהופך את הרוסית לשפה הרשמית במדינה

האופוזיציה תוקפת את ויקטור ינוקוביץ' וטוענת כי החוק יפלג את המדינה. "הנשיא גזר עונש מוות על השפה האוקראינית", אמר אחד הפעילים

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רויטרס

נשיא אוקראינה ויקטור ינוקוביץ' אישר אתמול (רביעי) הצעת חוק שתהפוך את הרוסית לשפה הרשמית בחלקים מהרפובליקה הסובייטית לשעבר, ועורר את זעמם של המתנגדים לחוק, שטוענים כי הוא יפלג את המדינה. האופוזיציה, שהתאחדה כדי לצאת נגד מפלגתו של ינוקביץ' בבחירות שיתקיימו ב-28 באוקטובר, יצאה גם נגד ועדת הבחירות לאחר שזו סירבה לאשר את התמודדותה של ראש הממשלה לשעבר, יוליה טימושנקו, המרצה עונש מאסר.

בהודעה מטעם האופוזיציה נאמר כי החלטת ועדת הבחירות המרכזית נעשתה על פי הוראותיו של ינוקביץ', והיא מהווה "הפרת זכויותיהם של מיליונים מבני עמנו התומכים בטימושנקו".

מפלגתו של ינוקוביץ' העבירה את הצעת החוק בפרלמנט בחודש שעבר, בהליך שלדעת המתנגדים אינו אלא ניסיון לזכות בתמיכת תושבי המחוזות דוברי הרוסית לקראת הבחירות באוקטובר. המהלך עורר הפגנות מחאה בבירה קייב ומריבות בפרלמנט כשהאופוזיציה ניסתה לחסום את העברת החוק. אולם ינוקוביץ' ניצל אתמול את השקט של פגרת הקיץ, ואישר את ההצעה, שהפכה לחוק.

פוליטיקאים מהאופוזיציה, בהם טימושנקו ושר החוץ לשעבר ארסני יאצניוק, הגדירו את הצעת החוק כ"פשע נגד המדינה", שעלול לגרום לאזרחים להילחם אלה באלה."ינוקוביץ' הצליח לעשות את מה שלא הצליחו לעשות הצארים הרוסים והמזכ"לים הסובייטים. הוא גזר עונש מוות על השפה האוקראינית", אמר אולג מדוודב, פעיל אופוזיציה.

ינוקוביץ' (מימין) עם פוטיןצילום: רויטרס

החוק יעניק לרוסית מעמד של שפת מחוז רשמית במחוזות שרוב תושביהם דוברי רוסית במזרח המתועש ובאזורים דרומיים כגון קרים, שם נמצא בסיס צי הים השחור של רוסיה.

המתנגדים לחוק טוענים כי הוא יפגע בריבונות השברירית במדינה שלאורך שנים היתה מפולגת בין כוחות מחוזיים, ונרדפת בידי הצארים והמנהיגים הקומוניסטים שבאו בעקבותיהם.המצדדים בחוק אומרים כי הוא נותן מענה למצב בשטח, ויביא לכך שדוברי הרוסית לא יופלו יותר בשל שפתם, בתחומים כגון תעסוקה במגזר הציבורי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ