אוסטרליה נלחמת בסיגריות |

החפיסות יהיו מעתה דהויות, מפחידות וללא לוגואים של חברות הטבק

בית המשפט העליון בקנברה דחה את טענת החברות לפיה הפגיעה במראה החפיסה מהווה בפגיעה בקניינן הרוחני ותעודד זיופים

לוגו אי-פי
אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לוגו אי-פי
אי-פי

בית המשפט העליון באוסטרליה אישר היום (רביעי) חוק האוסר על חברות הטבק לפרסם את הלוגואים שלהן על חפיסות סיגריות, וחייב אותן לקיים שורת תקנות חדשות שיהפכו את מראה החפיסה המוכרת על פיה. בין היתר, יסולקו מהחפיסות הצבעים הזוהרים והמיתוג הבולט והמושך ומעתה הן יהיו בעלות מראה אחיד ודהוי ועליו אזהרות גדולות על נזקי הסיגריות וצילומים גרפיים של נפגעי העישון. החוק, שיכנס לתוקפו בחודש דצמבר, הוא התקיף ביותר שהתקבל עד כה בעולם נגד חברות הטבק.

השופטים דחו את טענת חברות הטבק - בריטיש אמריקאן טובאקו, פיליפ מוריס אינטרנשיונל, אימפריאל טובאקו וג'פאן טובאקו אינטרנשיונל - לפיה הסמלים המסחריים שלהן יהרסו לחלוטין, וזאת בהתבסס על כך שהחוק החדש נוגד את זכויות הקניין הרוחני של חברות הטבק. החשש הגדול ביותר של חברות הטבק הוא מיצירתו של תקדים משפטי שיוביל לצניחה של מיליארדי דולרים בערך המותגים שלהן. הן גם טוענות שממשלת אוסטרליה מרוויחה באופן הנוגד את החוקה מכך שהיא משתמשת בפלטפורמה שלהן לקידום המסר שלה ללא פיצוי כלשהו.

במסיבת עיתונאים שקיים בקנברה, קראה התובעת האוסטרלית הכללית, ניקולא רוקסון, למדינות נוספות לאמץ תקנות מחמירות דומות, שיהפכו את תופעת העישון לכמה שפחות מקובלת. יצויין כי תקנות מחמירות המחייבת פרסום אזהרות וצילומים קשים קיימות גם במדינות אחרות בעולם, אולם הגישה האוסטרלית היא החריפה ביותר. "אנו מקווים שעוד מדינות יקחו דוגמה מהמהלך שהתקבל היום", אמרה רוקסון. "ממשלות יכולות לפעול נגד חברות טבק גדולות ולנצח כך ששווה למדינות לבחון שוב מה הצעד הנכון עבורן". שרת הבריאות האוסטרלית, טניה פליברסק, הוסיפה כי בטענות שהסרת הלוגואים תעודד זיוף סיגריות אין ממש כיוון שניתן להשתמש בקודים אלפא-נומריים על החפיסות לגיטימיות.

מראה חפיסות הסיגריות החדשות באוסטרליה

אלא שבפני החוק החדש עדיין עומד מכשול בינלאומי משמעותי מצדו של ארגון הסחר העולמי (WTO). שלוש מדינות הייצרות טבק – אוקראינה, הונדורס והרפובליקה הדומיניקאנית – פנו לארגון בבקשה לייעוץ כצעד ראשון לפני הגשת קובלנה. שלוש המדינות טוענות כי החקיקה נוגדת את מחויבויותיה של אוסטרליה לחוקי המסחר הבינלאומיים בכל הנוגע לקניין רוחני.

אוסטרליה אסרה פרסום טבק באמצעי התקשורת ב-1976 ומאז הלכה והידקה את הפיקוח באמצעות העלאות מסים ואיסור על פרסום מודעות. למרות המחיר הגבוה של חפיסה (17 דולר אמריקאי ל-25 סיגריות) אחוז המעשנים באוסטרליה אינו נמוך באופן משמעותי מזה שבארה"ב לדוגמה, 17% לעומת 20%.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ