פקיסטאן מתנכלת בשיטתיות למיעוטים, אך לארה"ב נוח להתעלם

פקיסטאן רשמה דפים עכורים של רדיפת לא-מוסלמים, אך הקונגרס האמריקאי לא קיצץ בסיוע, שכן הוא "משרת את האינטרס הלאומי במלחמה נגד הטרור"

צבי בראל
צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
צבי בראל
צבי בראל

פקיסטאן, שהוקמה בשנת 1947 כדי לשמש מדינת מקלט למוסלמים של הודו, רשמה במשך השנים דפים עכורים של רדיפת מיעוטים לא מוסלמים. החוקה המפלה שלה קובעת בין היתר שלא-מוסלמים לא יוכלו לכהן כנשיאים במדינה או כחברים בבית הדין הדתי הגבוה, אשר משמש בין היתר בית משפט חוקתי הרשאי לפסול חוקים שנוגדים את השריעה.

חוקי חילול הדת שנכנסו לתוקף בשנת 1986 בתקופת שלטונו של הגנרל הדיקטטור זיא אל-חאק מטילים עונש של מאסר עולם ואף מוות על מי שלדעת בית המשפט פגע באושיות הדת. אבל מעבר לבסיס המשפטי והחוקתי, נוצרים, הינדים ובני כתות מוסלמיות לא אורתודוקסיות, סובלים מרדיפות והתנכלויות שיטתיות מצד מוסלמים.

בתקופה האחרונה למשל דווח על מקרים רבים של אונס נערות נוצריות, אבל כאשר האנסים מובאים לבית משפט הם ממהרים להציג מסמך שמוכיח שהם נישאו לנערות הללו וכך יוצאים פטורים מעונש.

נוצרים בפקיסטאן שברחו משכונתם עקב פרשת הנערה הנוצרייה שנואשמה בשריפת קוראןצילום: אי-פי

מקרה דומה לפרשת הילדה הנוצרייה הנידונה עכשיו בבית המשפט התרחש בשנת 2005. אז התברר שהתובע, שהאשים אדם בקריעת דפים מן הקוראן, רצה לסלק את המשפחה הנוצרית מחלקת אדמה אותה ביקש התובע להפקיע.

האוכלוסייה הנוצרית בפקיסטאן מונה כ-2.8 מיליון נפשות. מדי פעם עולה דרישה מצד ההנהגה הנוצרית להקים מחוז נפרד לחברי הקהילה, אבל איש אנו מתייחס לדרישה הזאת ברצינות, כשם שבתי המשפט נוהגים להתייחס לתביעות של נוצרים במשיכת כתף.

משרד החוץ האמריקאי מפרסם אמנם מדי שנה דו"חות מטלטלים על מצב זכויות האדם בכלל ועל הפגיעה במיעוטים דתיים בפרט, אולם ידיו של הממשל האמריקני אשר זקוק לשיתוף פעולה עם פקיסטאן במלחמתו נגד הטליבאן, כבולות בסד פוליטי. שכן כל ניסיון לשנות את החוקים הדרקוניים נועד לכישלון נוכח ההשפעה הפוליטית העצומה שיש למפלגות ולתנועות הדתיות בפקיסטאן.

השנה, לראשונה וללא הסבר, החליט משרד החוץ בוושינגטון שלא לכלול פגיעה במיעוטים דתיים ובחופש הפולחן בדו"ח השנתי שיצא בחודש מאי. לפי אחד ההסברים הלא רשמיים, הנשיא אובמה מבקש לטשטש את הפגיעה בחופש הדת במדינות מוסלמיות. לדו"חות האלה היתה בדרך כלל השפעה רבה על החלטות הקונגרס בבואו להקצות תקציבי סיוע למדינות.

החוק נגד חילול הקודש. לחצו להגדלה

כך למשל הקפיא הקונגרס לפני שנתיים סיוע למצרים בשל פגיעה בחופש הדת ובזכויות אדם, לעומת זאת כלפי פקיסטאן לא ננקטו סנקציות דומות על רקע זה בנימוק שהסיוע לפקיסטאן "משרת את האינטרס הלאומי של ארה"ב במלחמה נגד הטרור".

גורלה של רימשה מסיח, הילדה הנוצרייה מפקיסטאן, נתון עכשיו בידיו של בית משפט שפועל בתוך מערכת משפטית מסואבת וידועה לשמצה, ושבה שוחד וטובות הנאה הם חלק בלתי נפרד מן ההליך המשפטי.

הבעיה היא שגם אם יחליט בית המשפט שהילדה אינה אחראית למעשיה, אם בכלל עשתה את המיוחס לה, עלול שחרורה להעמיד בסכנה את חייה וחיי בני משפחתה.

בעשרות מקרים דומים שתועדו בעבר, "הצדק" עם מחללי הדת נעשה מחוץ לכותלי בית המשפט.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ