בשל עלייה חדה במספר מעשי הרצח של מפקדים מערביים |

ארה"ב מאטה את אימוני כוחות הביטחון האפגניים

מפקדים בכירים בקואליציה חוששים כי המסגרות להכשרת כוחות הביטחון גדלו בקצב מהיר מדי, המקשה על זיהוי טירונים בעייתיים או בעלי קשר לטליבאן

ריצ'ארד אופל ג'וניור וגרהאם באולי, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ריצ'ארד אופל ג'וניור וגרהאם באולי, ניו יורק טיימס

קאבול. החלטתו בסוף השבוע של בכיר בצבא ארה"ב באפגניסטאן להפסיק לחודש לפחות את אימוני הטירונות של המשטרה המקומית היא הצעד הראשון בהאטת תהליך הגיוס של שוטרים חדשים – תוכנית הנחשבת לשנויה במחלוקת במסגרת הפעולות לבניית מערך הביטחון האפגני.

הצעד שנקט הגנרל ריימונד תומאס השלישי, ראש הפיקוד למבצעים מיוחדים באפגניסטאן, בא בתגובה לעלייה חדה במספר מעשי רצח של מפקדים מערביים שעסקו באימון והכשרת כוחות הביטחון המקומיים ונרצחו על ידי פקודיהם. גורמים רשמיים בקאבול מסרו כי בשבוע אחד בחודש אוגוסט לבדו בוצעו שורה של תקיפות שבהן נרצחו חמישה מאנשי הפיקוד.

אבל הפסקת האימונים משקפת גם את התגברות החששות מכך שהמסגרות להכשרת כוחות הביטחון האפגנים (הצבא והמשטרה), שהן נדבך מרכזי בתוכנית האמריקאית להוציא את כוחותיהם מאפגניסטאן עד 2014, גדלו בקצב מהיר מדי, המקשה על המערכת לזהות מועמדים בעייתיים או מסוכנים.

מדריך איטלקי מאמן מגויסים למשטרה האפגנית

הגנרל הבריטי אדריאן בראדשו, המשמש סגן מפקד כוחות הקואליציה באפגניסטאן, סבור כי אחרי חמש שנים של צמיחה מואצת של כלל מערך כוחות הביטחון האפגנים מ 100 אלף איש ב 2007 ל-350 אלף איש כיום, היה ברור שנחוצה הערכה מחדש של תהליך המיון של מועמדים. לדבריו, אלפים צפויים להיבדק מחדש. "זה לא מפתיע שהתהליך יצר אתגרים", אומר בראדשו, "אחד הדברים שזיהינו כבר מזמן הוא הצורך להכניס שיפורים בתהליך הבדיקה של מתגייסים חדשים".

לדברי הגנרל הבריטי, צבא אפגניסטאן והמשטרה מנהלים מאז חודש מארס חקירה שהובילה לסילוק 200-300 חיילים מתפקידיהם. חלקם יועמדו לדין וחלקם יסולקו משורות הצבא. רבים מהמשרתים בכוחות הביטחון עברו בדיקה מחדש, אבל בראדשו לא ידע מה מספרם המדויק.

עם זאת, גם לפני מעשי הרצח האחרונים, עורר הרכב המשטרה האפגנית חששות בקרב כוחות הקואליציה. הכוחות האמריקאים למבצעים מיוחדים, שאחראים לאימון ולחימוש מיליציות המשטרה שאמורות להיאבק בטליבאן באזורים מבודדים, מתמודדים זה תקופה ארוכה עם בעיות. החל מגניבות, מעשי בריונות, ועד למעשי סחיטה ורצח. פעילי זכויות אדם מדווחים זה שנים על כך שאנשי כוחות הביטחון האפגנים מבצעים הפרות זכויות אדם, ואילו נשיא אפגניסטאן, חמיד קרזאי, הביע חשש מכך שהתוכנית תביא ליצירת מערכת שלמה של מיליציות פורקות עול.

האמריקאים מגיעים עד לכפרים המבוססים ביותר בניסיון לגייס מקומיים למשטרה

"ההתנהגות השלילית של שוטרים מכוחות המשטרה המקומית, המונים כ-16 אלף, נעוצה בגיוס ובמיון", פוסק בכיר אמריקאי ומתח ביקורת על הגדרתה של תוכנית הגיוס כהצלחה. "התהליך השתבש, או אולי מעולם לא פעל כמו שצריך. אם אתה מגייס את הבריונים הצעירים של הכפר, אחר כך הם פשוט מתנהגים כמו בריונים שקיבלו כוח וסמכויות". לדבריו, העובדה שהפשעים מבוצעים על ידי אנשי ביטחון הפועלים באישור ארה"ב, הן סכנה ליציבות אפגניסטאן ולמקומם של האמריקאים בה בשנים הבאות, יותר ממעשי הרצח של מאמנים אמריקאים, אשר ממילא צפויים להתמעט עם התגברות הקצב של יציאת הכוחות.

עם זאת, נראה כי לפי שעה הפסקת האימונים היא צעד נקודתי הנוגע רק כ-3% מכלל כוחות הביטחון הנמצאים כעת בהכשרה. לדברי בראדשו, לא עומדות כלל על הפרק תוכניות להפסקה דומה של תוכניות הכשרה של הצבא האפגני ושל המשטרה הארצית. "ההפסקה קשורה בחלקה לאופי המיוחד של מבנה המשטרה האפגנית המקומית: בה בעת שהמשטרה הארצית והצבא כוללים מערך פקידותי תומך שיכול לבצע בדיקות מחדש של מתגייסים בעודם ממשיכים בהכשרה, צעד כזה אינו אפשרי במסגרת כוחות המשטרה המקומיים. בתוכנית זאת חיילי המבצעים המיוחדים של ארה"ב יוצאים למקומות מרוחקים ביותר באפגניסטאן, לגייס ולאמן שוטרים חדשים, תוך ניהול משא ומתן זהיר עם מנהיגי הכפרים החוששים מנקמת הטליבאן". בתהליך הבדיקה מחדש, המאמנים האמריקאים דורשים כעת לקבל פרטים רבים יותר על הרקע של המתגייסים, במיוחד אם יש להם קשרים בפקיסטאן.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ