שכנותיה של סוריה סוגרות שערים לפליטים

בטורקיה התפתחו עימותים בין תושבים לפליטים, ירדן כבר החלה להחזירם לסוריה: שתי השכנות חוששות שהמשבר יעבור אליהן

צבי בראל
צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
צבי בראל
צבי בראל

יש גם רגעים של נחת במלחמה בסוריה. למשל, טקס החתונה המרגש שקיימו אבו חאלד וכלתו חנאן בשכונת אבו סיאף בחאלב. השניים הכירו במרכז הרפואי בקונייטרה, לשם בא אבו חאלד, צלף בצבא הסורי החופשי, לקבל טיפול בפציעה ברגלו. חנאן היתה האחות שטיפלה בו והאהבה פרחה מיד. 


את הטקס ניהל אחד המפקדים של הצבא הסורי החופשי. החברים מ”הצבא” וקרובי המשפחה שנותרו בחיים – אחיה של חנאן נהרג עוד במארס 2011 – שרו שירי מהפכה, הניפו את דגל הצבא החופשי ופרסו עוגת שוקולד גדולה בצורת לב. שעות ספורות אחר כך החלה הפצצה סורית בעיר חאלב. צריך לקוות שהזוג הטרי נותר בחיים, או שהצליח להימלט לאחד ממחנות הפליטים שמעבר לגבול. 


לא שהחיים טובים יותר מעבר לגבולות סוריה. יותר מ-220 אלף איש גודשים את מחנות הפליטים בטורקיה, ירדן, עיראק ולבנון. כ-10 אלפים ממתינים כבר שבוע במעבר הגבול בכניסה לטורקיה, כדי לקבל אישור להתארח במדינה. טורקיה, שבשטחה מתגוררים כ-80 אלף פליטים, הודיעה לפני שבוע שתוכל לקבל רק עד מאה אלף פליטים. בינתיים נבדק כל פליט ופליט, באטיות רבה. 


ירדן, שאליה נכנסו כמה עשרות אלפי פליטים (אין נתונים בדוקים), מערימה גם היא קשיים על כניסות חדשות. בינתיים מנסים הפליטים שהוכנסו להשיג מים ומזון, ובעיקר למצוא מחסה מהחום ומסופות האבק. משאיות שמגיעות למעברי הגבול, ומבני תחנות המכס, משמשים הגנה לרגע. את המזון מבשלים על זרדים, את המים מקבלים מהברזיות בתחנות המכס. כלומר, מי שמצליח לעמוד בתור הארוך. בלילות מתכסים במעט הבגדים שהצליחו לסחוב עמם מהבית בסוריה.


כאשר פליטים מצליחים לחצות את הגבול, בעלי האמצעים שבהם מעדיפים למצוא מגורים בערים הירדניות או הטורקיות. אחרים פונה למחנות הפליטים שהוקמו להם. שם הם מגלים שאמנם לא יורים בהם, אבל הקיום כמעט בלתי אפשרי. 


במחנה הירדני אל־זעתרי חיים הפליטים באוהלים גדולים. מעט ברזיות מספקות מים, מזון מגיע במשלוחים בלתי מספקים של סוכנות הסעד לפליטים של האו”ם, בתי ספר אינם יכולים לקלוט את תלמידים סורים, תשתית הביוב אינה מתאימה, ולפי עדויות מהשטח אל־זעתרי הפך למתחם מסריח. 


תושבים במחנה מעידים על מחסור חמור בתרופות. רופא אחד מטפל ב-5,000 חולים, שרבים מהם סובלים משלשולים ומחלות אחרות. תושבי המחנה, שמספרם כ-17 אלף, יצאו לפני כמה ימים להפגנות נגד מה שתיארו כהתעללות השלטונות הירדנים בהם. הצבא הירדני נאלץ להתערב בהפגנה ו-27 אנשי ביטחון ירדנים נפצעו. 


בהמשך החזירה ירדן כ-2,000 פליטים לסוריה. כעת היא מבקשת 700 מיליון דולר סיוע לטיפול בפליטים. ארה”ב הודיעה שתעניק לירדן 100 מיליון דולר, לקיום מערכת חינוך לילדי הפליטים בשנה הקרובה, מענק שמלמד אולי שהנחת העבודה האמריקאית היא שהמשבר לא ייפתר בחודשים הקרובים. הנחה זו נשענת גם על האסטרטגיה הננקטת, ולפיה לא יהיה אפשר להקים “אזורים בטוחים” בשטח סוריה, כי הקמתם תחייב הגנה אווירית שפירושה התערבות צבאית. וכל עוד לא השתנתה עמדת רוסיה וסין ביחס להתערבות כזו, ייאלצו המדינות השכנות להתמודד עם זרם הפליטים התמשך.


זו בעיה שמתפתחת לכיוונים מסוכנים, העלולים להעביר את המשבר בסוריה לשטח המדינות השכנות. בטורקיה, למשל, מדווחים עיתונאים על מתח והתנגשויות בין פליטים סורים למקומיים. בעיר אנטקיה בחבל הטאי, הגובל בסוריה, יש רוב של עלאווים טורקים (זרם שיעי שונה מהזרם העלאווי הסורי). 


אזרחים אלה מתנגדים לנוכחות הפליטים הסורים הסונים וחוששים שהמבנה הדמוגרפי בעיר יתערער. “הם הבאים לכאן במספרים גדולים, שוכרים בתים בעיר ועושים בעיות לכל האזרחים”, טען אזרח טורקי. “הם אוכלים במסעדות שלנו ולא משלמים. הם אומרים לנו שהם אורחים של הממשלה הטורקית ושהיא תשלם”, אומר אחר. “אף אחד לא רוצה אותם פה”, מוסיף בעל חנות לטלפונים סלולריים שעסקיו דווקא פורחים הודות לפליטים.


לפי דיווחים של משטרת המחוז, היו כבר 145 תקריות בין פליטים לאזרחים, ויותר מ-330 פליטים נעצרו. דיווחים על מקרי שוד ואונס גודשים את העיתונות המקומית באנטקיה. נוספות להם התגוששויות על רקע פוליטי. שלשום, התקיימה בעיר הפגנה של אזרחים ואיגודי שמאל בעד אסד. המפגינים, כאלף במספר, נשאו כרזות “נגד ההתערבות האימפריאליסטית בסוריה”, “ברוח ודם נפדה אותך יא אסד”, “כתף אל כתף נלחם בפאשיזם האמריקאי”, לצד תמונות של אסד ואתאטורק. הפגנות כאלה מטלטלות את הממשלה הטורקית, שמנסה להעביר פליטים סורים לערים אחרות, או לבנות מחנות רחוקים מריכוזי עלאווים. 


אשה ותינוקה במחנה אל־זעתרי לפליטים סורים בירדן

טורקיה, שהקצתה עד כה כ-300 מיליון דולר לקליטת הפליטים, גם חוששת להפוך מרכז לריגול ופעילות סוכנים זרים, בשל נוכחות הפליטים. חשיפת רשת ריגול איראנית בעיירה באידיר, ליד הגבול האיראני; נוכחות אמריקאים, צרפתים ואחרים בערים שמתגוררים בהן פליטים, שמועות על סוכני מוסד שפועלים באופן חופשי – כל אלה מזינים את החששות הטורקיים. 


טורקיה גם יודעת שסוכני המודיעין הסורי פועלים במרכזי הפליטים, ומונעת כניסת זרים למחנות. אבל החשש הגדול הוא מפני התפרצות מהומות בין הפליטים לבין עצמם במחנות או במרכזי הערים שעל הגבול, ומאפשרות שפעילי מפלגת הפועלים כורדית, פק”ק, ייכנסו למחנות במסווה של פליטים.


במחנות בירדן ובטורקיה מתנהלים מאבקים בין קבוצות פליטים. חלקם מאבקים אתניים, כשפליטים עלאווים שברחו מאימת הצבא הסורי החופשי מותקפים על ידי פליטים סונים, שנמלטו מהצבא הסורי. בלבנון התפתחו מאבקים אלה לקרבות של ממש, בעיקר בעיר טריפולי, שבה מצטרפים פליטים סורים למאבק של מיליציות חמושות בשיעים. בטורקיה ובירדן עדיין לא היו מהומות אלימות כאלה, אבל החשש הוא שגם תורן יגיע. 


בריחת אלפי סורים והמצב הקשה בסוריה אינם מניעים עדיין את מדינות המערב לנקוט צעדים דרסטיים. הן מסתפקות בשיגור סיוע הומניטרי שאינו מגיע, כנראה, לכל מי שנזקק לו, בוודאי לא לאזורים שהצבא הסורי תוקף. בינתיים מחמיר המצב במחנות ועלול לגרום למרי אזרחי של פליטים במדינות המארחות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ