איאן ג'ונסון, ניו יורק טיימס

שי ג'ינפינג, המיועד להיות נשיאה הבא של סין, נעלם באופן מסתורי בימים האחרונים, וההשערות לגבי מקום הימצאו הולכות ומתרבות. בשבוע שעבר בוטלו פגישות שתוכננו בעבורו עם שרת החוץ האמריקאית הילרי קלינטון ועם ראש ממשלת סינגפור לי הסיאן לונג, ואתמול לא הופיע ג'ינפינג לפגישה עם ראש ממשלת דנמרק הלה תורנינג-שמידט. משרד החוץ הסיני הכחיש שנקבעה פגישה בינו לבין תורנינג-שמידט, למרות שבשבוע שעבר נשלחה הזמנה לעיתונאים זרים לצפות בצילום משותף של השניים.

מנהיגים סינים אמנם נוטים להיעלם מעין הציבור לתקופות ארוכות, אך ביטול פגישות ברגע האחרון עם מנהיגים זרים בכירים הוא תופעה נדירה. העובדה שלא התפרסמה הודעה רשמית כלשהי מוסיפה לחוסר הוודאות, ולשמועות לפיהן הסיבה להיעלמות היא כאבי גב עזים או אפילו התקף לב קל. "רווחות שמועות מטורפות על בריאותו של שי", אמר עיתונאי סיני בכיר, שביקש להישאר בעילום שם. "אבל אף אחד לא אומר דבר".

חרושת ההשערות מהווה פרק בעייתי נוסף בתהליך העברת השלטון מהנשיא הנוכחי הו ג'ינטאו לדור המנהיגים החדש בראשות שי. בתחילת השנה נעלם בו שילאי, בכיר במפלגה, ואשתו הואשמה ברצח איש עסקים בריטי. בשבוע שעבר הורד בדרגה בכיר אחר, בשל שערורייה סביב תאונת דרכים שבה היה מעורב בנו. בתאונה נמצא הבן ושתי נשים, כשהם חצי עירומים, במכונית המרוץ של המשפחה.

הנשיא שי ג'ין-פינג (במרכז) עם הנשיא הקודם הו ג'ינטאו (מימין) וראש הממשלה ג'יאבאו

יתרה מזו, עד כה לא פורסם תאריך לפתיחת הקונגרס ה-18 של המפלגה הקומוניסטית, בו אמורה להתקיים העברת השלטון. ההערכה היא שהוא אמור להתקיים בחודש הבא, אך לא פורסמה כל הודעה רשמית בעניין. על הקונגרס הקודם התפרסמה הודעה חודשיים מראש.

"הסימנים האלה אינם מבשרים טובות", אמר בו ז'י-יואה, פרופסור למדעי המדינה מהאוניברסיטה של סינגפור. "השלטונות מודאגים שמא יתפרסם משהו שיפגע בתדמית השלטון", אמר ג'וזף צ'נג, פרופסור למדעי המדינה באוניברסיטה של הונג קונג. "אך החשש הזה עלול הזיק להם. עליהם לקום ולפרסם הודעה על המתרחש".

לפי חלק מהשמועות, גבו של שי נפגע כששחה או כששיחק כדורגל. שמועות אלה אושרו על ידי דיפלומטים זרים שנאמר להם כי בעיות בגבו גרמו לו לבטל את הפגישות עם קלינטון ולי. לפי שמועה אחרת, שי בן ה 59 לקה בהתקף לב קל. "הם אומרים שזה לא ישפיע על כינוס המפלגה", אמר פרשן מדיני המקורב לחוגים בכירים.

לפי שמועה אמינה פחות, הוא נפגע בתאונת דרכים, כשקצין מנאמניו של בו שילאי ניסה לפגוע בו או אף להרוג אותו, כחלק מתוכנית לנקום על מה שקרה לבו ולאשתו. שמועה זו הוכחשה בתוקף מאוחר יותר. תיאוריות הקונספירציה קיבלו אתמול זריקת עידוד, כשאתר פופולארי צנזר חיפושים אחר צמד המלים "פגיעה בגב". תמונות של שי, שפורסמו כדי להרגיע את חרושת השמועות, לא הועילו. חדי עין הבחינו שהתמונה, בה הופיע כשהוא נושא דברים בתחילת סמסטר הסתיו של בית הספר המרכזי של המפלגה, צולמה ב 1 בספטמבר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ