יפאן רכשה את איי המריבה, סין מיהרה לשלוח ספינות סיור

חשש להסלמה ביחסים בין שתי המעצמות האסיאתיות, לאחר שטוקיו התעלמה מאזהרות בייג'ין כי אין לממש את הרכישה משום שהיא "לא חוקית"

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רויטרס

הולך ומסלים הסכסוך המאיים על הקשרים בין שתי הכלכלות הגדולות באסיה. יפאן התעלמה מאזהרותיה של סין וקנתה אתמול קבוצת איים בים סין המזרחי, ששתי המדינות טוענות לריבונות עליהם. ממשלת יפאן קנתה שלושה מתוך חמישה איים קטנים שעד כה חכרה ממשפחה יפאנית, שרכשה את האיים ב‑1972 ממשפחה יפאנית אחרת ששלטה בהם משנות ה‑90 של המאה ה‑19. אלא שסין לעולם לא ויתרה על הריבונות על האיים ואתמול דיווחה התקשורת הרשמית במדינה כי בייג'ין שלחה שתי ספינות סיור למים המקיפים את האיים כדי לתת תוקף לטענתה בדבר בעלות עליהם. סין מאשימה את יפאן שהיא "משחקת באש" במחלוקת הזו המבעבעת על אש קטנה זה זמן רב.

נשיא סין, הו ג'ינטאו, הזהיר בסוף השבוע את יפאן שלא תממש את הרכישה וכינה אותה "בלתי חוקית". ואולם, טוקיו חוזרת ומצהירה כי רכישת האיים בסך 26.18 מיליון דולר עדיין אינה משנה את כוונות השלום שלה. שר החוץ קויצ'ירו ג'מבה שוב חזר על הטענה היפאנית הרשמית כי הרכישה נועדה לתחזוקה שקטה וקבועה של האיים. "לא נפגע בהתפתחות הקבועה של היחסים בין יפאן לסין בגלל סוגיה זו. שתי המדינות צריכות לפעול בצורה רגועה ומתוך היבט נרחב", אמר ג'מבה לכתבים, לאחר אישור העסקה בקבינט. משמר החופים היפאני אמור לנהל את איי סנקאקו, כפי שהם נקראים ביפאן ודיאאויו בסין. האיים קרובים לאזורים עשירים בדגה וסבורים שמתחתם שוכנים שדות גז עצומים.

הסכסוך הטריטוריאלי הממושך ניצת שוב בחודש שעבר מפני שיפאן עצרה קבוצה של פעילים סינים שנחתו על האיים. אלא שכעת נדמה כי לסכסוך יש גם השפעה כלכלית. מקור סיני הודיע כי מכירת מכוניות יפאניות בשוק המכוניות הגדול בעולם עלולה להיפגע. החדשות על העסקה עוררו מחאות בסדר גודל מצומצם מול שגרירות יפאן בבייג'ין, הנתונה בשמירה כבדה. חברים ברשת סינה וייבו (טוויטר הסינית) דיווחו כי נערכו הפגנות אנטי-יפאניות בעיר וייהאי שבמזרח סין, מדרום מערב לצ'ונגצ'ינג. גם טייוואן, הטוענת אף היא לריבונות על האיים, הורתה לנציגה ביפאן לשוב הביתה במחאה על העסקה.

ראש ממשלת יפאן, יושיהיקו נודה, נשא דברים לפני קצינים בכירים ולא התייחס ישירות לסכסוך על האיים, אולם ציין כי אחד האתגרים העומדים לפני יפאן הוא ההשפעה הצבאית הגדלה של סין. "צפון קוריאה משגרת טילים וקוראת לזה שיגור חלליות, היא גם מפתחת תוכנית גרעינית, סין מרחיבה את יכולתה הצבאית וממשיכה את פעילותה התקיפה במים האזוריים וגם רוסיה מגבירה את פעילותה במזרח הרחוק", אמר נודה. משרד החוץ היפאני הודיע כי שלח את ראש מחלקת אסיה לבייג'ין אתמול לשיחות שנועדו "למנוע אי הבנות בסוגיה זו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ