67 שנים אחרי שהתאבד: הארכיון של גבלס מוצע למכירה

אחרי מכירת יומניו של ד"ר מנגלה, גם ארכיונו האישי של שר התעמולה הנאצי יעמוד למכירה. "הממצאים עשויים לספק תובנות פסיכולוגיות שערכן לא יסולא בפז"

עופר אדרת
ברלין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עופר אדרת
ברלין

הארכיון האישי של יוזף גבלס, שר התעמולה הנאצי הידוע לשמצה, יועמד השבוע למכירה פומבית בארצות הברית בסכום של 300-200 אלף דולרים - כך נודע ל"הארץ". ביל פנגופולוס, מנהל בית המכירות הפומביות "אלכסנדר" בקונטיקט, אמר שכתבי היד של גבלס הם "האוצר הארכיוני החשוב ביותר מימי מלחמת העולם השנייה שאי פעם הוצע למכירה".

הארכיון של גבלס כולל את כל כתבי היד שלו מלפני המלחמה. בין היתר, נמצאים בו מכתבים ממשפחה ומחברים, מאמרים שכתב בבית הספר, מכתבי אהבה, שרבוטים, שירה וחומרים אקדמיים של גבלס. לדברי פנגופולוס, החומר "עשוי לספק תובנות פסיכולוגיות למוחו של גבלס שערכן לא יסולא בפז". בית המכירות טוען כי מצבם הפיזי של רוב הניירות הוא טוב, וכי הם "נותרו כמעט כמו ביום שנכתבו – לפני כמאה שנים".

ב-1 במאי 1945 התאבד גבלס בבונקר בברלין יחד עם אשתו, לאחר שהרעילו את ילדיהם. לפיכך, מבחינה חוקית לא היו לו יורשים ישירים. בתחילת שנות ה-50 צצו כתבי היד שלו שוב – הפעם בידיים פרטיות. אשה בשם הילדגרד מאייר-בנדלס סיפרה שקיבלה אותם מאחד מקרובי משפחתו של גבלס, וניסתה למכור אותם לארכיון הלאומי הגרמני.

בנקודה זו איתר אותה הבנקאי השווייצרי המפוקפק פרנסואה ז'נו, והביא להפסקת הליכי המכירה. הוא יצר קשר עם אחותו של גבלס, מאריה, והציע לה 50% מהתמלוגים שיקבל ממכירת כתבי היד שלו, אם תסכים להעביר לידיו את זכויות היוצרים עליהם. היא הסכימה להצעה. ב-1955 הוא ניהל הליך משפטי נגד מאייר-בנדלס בדרישה לקבלת כתבי היד. בית המשפט הכריע לטובתו והעניק לו את זכויות היוצרים לכל כתבי גבלס.

ז'נו, שהתעשר ממכירת יומניו של גבלס, סייע לפושעי מלחמה נאצים ולטרוריסטים פלסטינים. בין היתר, גם מימן את משפטם של אדולף אייכמן וקלאוס ברבי. ב-1996 הוא התאבד. בית המכירות "אלכסנדר" מסרו כי לפני מותו הוא העביר את כתבי היד לחבר, תושב שווייץ, שכעת מציע אותם למכירה.

הארכיון של גבלס מוצע למכירה

לצד הארכיון של גבלס, יוצעו למכירה גם הארכיון האישי של אוטו סקורצני, קצין נאצי מעוטר, שהיה מפקד יחידת הקומנדו המיוחד של הוואפן אס-אס. סקורצני, בעל הצלקת המפורסמת על לחיו השמאלית, התפרסם כשלקח חלק בחילוץ המוטס והנועז של בניטו מוסוליני מהכלא באיטליה ב-1943. אחרי המלחמה סקורצני אף גויס למוסד וסייע לסכל את פרויקט הטילים של מצרים.

הארכיון שלו כולל אלפי מכתבים ומסמכים אחרים, שמתארים את חייו האישיים והמקצועיים אחרי המלחמה – מהתקופה בה עמד לדין ב"משפטי דכאו" ועד מותו ב-1975. “הארכיון הזה מכיל ללא ספק חומר חשוב הנוגע לפעולות המחתרתיות שלו, המימון שלהן ומי שהיה מעורב בהן", נמסר מבית המכירות.

מבית המכירות נמסר, כי לאחר מותו, שרפה אשתו חלק מהמסמכים כי היא חששה מהמוסד, מהסי-איי-איי ומגורמים נוספים עמם הוא עמד בקשר. מי שמוכר כעת את המסמכים הוא בנו של האדם לו הורישה האשה את הארכיון.

בשנה שעברה מכר בית המכירות "אלכסנדר" את יומניו של יוזף מנגלה, “מלאך המוות מאושוויץ". היומנים נרכשו על ידי יהודי אמריקאי, אשר אמר כי יציג אותם בתערוכה נודדת ברחבי העולם. בית המכירות מתמחה במכירת פריטים ממלחמת העולם השנייה ופריטים אישיים של בכירים במשטר הנאצי.

המכירה תתקיים בימים חמישי ושישי השבוע. פרטים נוספים ופירוט של כל הפריטים שיועמדו למכירה מופיעים באתר של בית המכירות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ