הפגנות אלימות בעשרות ערים בסין נגד יפאן

השלמת רכישתם של איי סנקאקו שבים סין המזרחי, רק מלהיטה את המתיחות בין שתי המעצמות. שר ההגנה הסיני: ייתכנו פעולות נוספות

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

בייג'ין. סין חזרה והדגישה השבוע את התנגדותה לשליטת יפאן בקבוצת האיים השנויים במחלוקת במזרח ים סין בהפגנות זועמות שנערכו בעשרות ערים, ובאזהרה שפרסם שר ההגנה הסיני כי "ייתכן שייערכו פעולות נוספות". ההפגנות היו גדולות ולעתים אף זועמות, אך נראה שהשליטה בהן היתה טובה יותר מאשר באלה שנערכו בסוף השבוע ובהן היו התפרעויות ומעשי ונדליזם. בתי עסק רבים נסגרו אתמול, ושוטרים רבים פטרלו בסביבה כדי למנוע נזקים.

למרות הקריאות לערוך הפגנות שקטות בלבד, היו דיווחים פה ושם על מעשי אלימות. מכוניתו של הקונסול האיטלקי בגואנגז'ו הותקפה, מסרו דיפלומטים שביקשו לשמור על עילום שמם. המפגינים מחו על שליטת יפאן על קבוצת האיים, שנקראים סנקאקו ביפאנית ודיאויו בסינית. יפאן מחזיקה באיים האלה יותר ממאה שנים, אך סינים רבים מאמינים שהם היו צריכים להימסר לסין אחרי מלחמת העולם השנייה.

אלפי אנשים שהפגינו בבייג'ין גרמו לעצירת החיים באחד הרבעים הדיפלומטיים, לאחר שחסמו את כל הדרכים מ"דרך הטבעת השלישית", שהיא נתיב תחבורה מרכזי חשוב, עד מעבר לשגרירות היפאנית. המשטרה דאגה לכך שהמפגינים יפוצלו לקבוצות של מאה עד מאתיים לכל היותר בכל קבוצה. בשעות הצהריים המוקדמות היו ברחובות לפחות 20 קבוצות כאלה, שצעדו זו אחר זו ליד השגרירות היפאנית.

בהמשך היום החלו המפגינים להתפרע והשליכו אבנים ובקבוקי מים על מתחם השגרירות המאובטח. חלקם נשאו שלטים שאחדים מהם נכתבו בשפה גסה ועם רמזים מיניים בוטים, שהתייחסו לאכזריות הצבא היפאני בתקופת מלחמת השנייה, כולל האונס השיטתי של נשים סיניות ב‑14 שנות הכיבוש. באחד השלטים נראה חייל סיני מסרס חייל יפאני, ובשלט אחר נראה הדגל היפאני כשטמפון לבן שותת דם במרכזו.

מפגינים עצרו זרים ושאלו אותם על לאומיותם, ואמריקאים ננזפו על הברית של ארצם עם יפאן. גברים זרים נשאלו אם יש להם חברות סיניות. היה ברור שהממשלה תומכת במפגינים, ועל אף שהפגנות גדולות הן מחזה נדיר מאוד בסין, רבים באו מיוזמתם ונראו זועמים באמת על מה שנראה בעיניהם כאי רצונה של יפאן לכפר על התנהגותה בעבר.

שלשום היה יום השנה ה‑81 לתקרית מוקדן, שסימנה את תחילת פלישתה של יפאן לסין. יום זה מכונה לפעמים בסין "יום של השפלה לאומית". מפגינים רבים בבייג'ין באו מקצווי העיר, לדבריהם, כדי להביע את כעסם על יפאן. "יפאן חייבת לפחד מסין", אמר אחד מהם, ואמר כי בכל שנה ייערכו הפגנות כאלה ביום הזה עד שיפאן תוותר על תביעתה על האיים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ