היחסים ממשיכים להתקרר |

לדרישת מוסקווה, ארה"ב תפסיק הסיוע לקידום הדמוקרטיה ברוסיה

הקרמלין טוען כי ארגונים הזוכים לסיוע מתוכנית USAID של הממשל בוושינגטון, הציתו את ההפגנות האלימות שליוו את שובו של ולדימיר פוטין לנשיאות

נטשה מוזגוביה
כתבת "הארץ" בארה"ב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נטשה מוזגוביה
כתבת "הארץ" בארה"ב

ממשלת ארה"ב הודיעה אתמול (שלישי) שתפסיק את פעולות הסיוע שלה ברוסיה לדרישת מוסקווה, החלטה שמייחסים פרשנים להסתייגותה של רוסיה מפעילותם של גופים זרים לקידום הדמוקרטיה בתחומה. USAID, הסוכנות האמריקאית לפיתוח בינלאומי, הוציאה יותר מ-2.6 מיליארד דולר בשני העשורים האחרונים ברוסיה, בין היתר במאבק נגד מחלות מידבקות, שימור הסביבה, פיתוח חברה אזרחית חזקה יותר ופיתוח הכלכלה.

עם כניסתו לתפקיד, לפני כארבע שנים, ביקש נשיא ארה"ב ברק אובמה לשפר את יחסי שתי המדינות ויוזמתו אף הניבה פירות מסוימים - בהם ההסכם החדש להגבלת השימוש בנשק גרעיני מ-2010 (START). עם זאת, נשארו המחלוקות בין שתי המעצמות בסוגיות אחרות, החל מסוריה ואיראן ועד תוכנית ההגנה האמריקאית במזרח אירופה וההתמודדות עם האביב הערבי.

בהודעתו על הפסקת פעולות USAID ברוסיה, רמז משרד החוץ בוושינגטון שממשלת רוסיה - הגורפת רווחים גבוהים מהכנסות נפט - סבורה שאין עוד מקום לקבלת סיוע זר מסוג זה. "שלטונות רוסיה הבהירו בעשור האחרון שהם רואים את רוסיה כמעצמה וכמדינה מעניקת סיוע ולא כמי שמקבלת אותו", אמר מתיו רוג'נסקי ממכון קרנגי לשלום בינלאומי. "אם נוסיף לכך את המתיחות על רקע ההפגנות שפרצו במוסקווה לפני ואחרי הבחירות לנשיאות, שאורגנו לטענת הקרמלין בידי ארגוני סיוע הממומנים בידי ארה"ב והמחלוקת העמוקה על יוזמת ארה"ב לקדם ערכי דמוקרטיה במזרח התיכון, אפשר להבין למה רוסיה קיבלה את ההחלטה הזאת".

ברק אובמה וולדימיר פוטין

דוברת משרד החוץ האמריקאי, ויקטוריה נולנד, התייחסה אף היא להחלטה הרוסית ואמרה כי גם אם ל-USAID לא תהיה נוכחות פיזית ברוסיה, ארה"ב "תישאר מחויבת לתמיכה בדמוקרטיה, זכויות האדם ופיתוח של חברה אזרחית ברוסיה, ותמשיך לצפות לשיתוף פעולה עם הארגונים הלא ממשלתיים ברוסיה. זו החלטה ריבונית שכל מדינה מקבלת עבור עצמה. יש הרבה מדינות בעולם שישמחו לקבל יותר סיוע במסגרת התוכנית".

במשרד החוץ האמריקאי הכחישו שסגירת USAID ברוסיה היא צעד המאותת על כישלון מדיניות "אתחול היחסים" שיזם אובמה עם רוסיה. "בנושאים כמו ההסכם החדש לצמצום מאגרי הנשק הגרעיני, העבודה של המעצמות בנושא האיראני וקידום היציבות באפגניסטאן, אנו רואים פירות של אתחול", נמסר בהודעת המשרד.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ